Запад спрема бомбардере и ракете Томахавк
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/rakete-01.jpg)
Ратни бродови се приближавају Сирији. После наводног напада сиријске војске хемијским оружјем против сопственог народа, Сједињене Америчке Државе, Велика Британија и Француска припремају војне акције.
Од прошле недеље, постоји такозвана „коалиција вољних“: САД, Британија и Француска. Ове земље се припремају за војни напад против режима Башара Ал Асада. Посматрачи су у последњих неколико дана регистровали више кретања војних снага ових земаља у региону, нарочито поморских снага. Себастијан Брунс са Института за безбедносне студије Универзитета у Килу (ИСПК) каже да то има смисла, ако се има у виду да амерички председник Барак Обама разматра опцију напада на Сирију који би трајао два до три дана.
„Бродови могу да остану далеко ван зоне од 12 миља, у међународним водама, одакле могу да испаљују крстарец́е ракете на удаљене циљеве“, каже Брунс.
Очигледно да савезници имају намеру да управо тако изведу своје нападе: према информацијама ИСПК четири разарача америчке морнарице су на путу ка источном Медитерану. На броду имају, 96 крстарец́их ракета типа „БГМ – 109 Томахавк“ домета до 2.500 километара. И пратећи бродови два америчка носача авиона, у Персијском заливу и на Рогу Африке, наоружани су ракетама Томахавк које могу да погоде циљеве у Сирији.
Британија такође има бродове у Медитерану. Међутим, носач хеликоптера и разарач, а можда и нуклеарна подморница – налазе се на одавно планираним вежбама са медитеранским земљама, каже Себастијан Брунс. „Французи у региону вероватно имају нуклеарну подморницу, чак и ако је то још увек тајна, а и носач авиона, који је тренутно још увек у близини Француске.“
Нагомилавање поморске војне силе, може помоћи у томе да се изврши дипломатски притисак на режим Башара ал Асада, додаје овај стручњак.
Напад из даљине
Крстарец́е ракете испаљене са бродова из даљине могу да постигну сличан ефекат као бомбардовања – али је предност у томе што се пилот не доводи у опасност. Бивши генерал ваздухопловства и бивши генерални инспектор Бундесвера Харалд Кујат, наводи и другу стратешку опцију САД. „Американци такође имају далекометне бомбардере типа Б1 и Б2 који могу да полете из САД, бомбардују циљеве и врате се у САД“, каже он.
Сирија и суседи
Међутим, сиријска противваздушна одбрана веома је јака. Међународни институт за стратешке студије у Лондону (ИИСС) процењује да Сирија има више од 1.000 ракета типа земља – ваздух руске производње. А то сигурно знају и савезници, каже Кујат. „Због тога ће први удари сигурно за циљ имати та противваздушна постројења, како би се елиминисала претња за сопствене снаге.“
С друге стране, судећи према информацијама из израелског интернет портала ДЕБКАфиле, сиријска војска је почела да децентрализује своје трупе, посебно војне авионе. Брунс објашњава који би циљеви још могли бити нападнути. „То су институције режима, командни центри и телекомуникациони објекти, електропривреда, путеви, пруге и сл.“
Поред крстарец́их ракета и великих бомбардера, савезници имају различите борбене авионе, који су стационирани на носачима авиона или у војним базама у региону. Британци би своје пројектиле могли да лансирају са торнада удаљених и више од 200 километара, практично неприступачни сиријској ваздушној одбрани. Са своје две базе на Кипру, за само 20 минута могу доц́и до циљева у Сирији.
УС Аир Форце има базу на грчком острву Крит и тамо користи део главног аеродрома Хање за транспорт у региону. Да би користиле ту базу за борбене операције, Сједињеним Америчким Државама, међутим, потребна је дозвола од владе у Атини.
У Турској, УС Аир Форце има велику базу. Од
Инчирлика војног аеродрома, којег користе и Британци, има само 120 километара до границе са Сиријом и 400 километара до главног града Дамаска.
Шта је са Немачком?
Немачка у овом сценарију не игра никакву улогу. Бундесвер је додуше присутан на неколико места у региону, али је реч о мисијама са мандатом УН и НАТО.
Немачки војници учествују у мисији УНИФИЛ, тренирају либијску морнарицу. У НАТО мисији у Турској учествују са Патриот анти-ракетним штитом ради заштите турске границе са Сиријом.
Немци такође управљају једним извиђачким бродом у оквиру такозваних НАТО снага за одговор. Према речима стручњака, постоји минимална могућност да ове војске буду увучене у тренутни сукоб.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)