ИН4С

ИН4С портал

Засијаће у пуном сјају један од најљепших споменика културе

1 min read

Саборни храм Св. Василија у Никшићу

Прије пола године почела је досад највећа обнова Саборног храма Светог Василија Острошког Чудотворца, најзначајнијег споменика културе у Никшићу.

Пожар који је усљед дотрајале електроинсталације, крајем септембра 2022. године, избио у Саборном храму, нанијевши већу материјалну штету, указао је на потребу хитне реконструкције Саборне цркве, која се, као споменик културе, налази под заштитом Управе за заштиту културних добара Црне Горе. Јереј ставрофор Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, каже да је ово од 1900. године, када је храм освештан, до данас највећа обнова Саборне цркве, која обухвата тоталну адаптацију.

– Почело се са прањем зидова, мијењањем фуга, замјеном прозора, замјеном кровне конструкције… Када се то заврши, прелази се на унутрашњост храма. Ти радови обухватају замјену електоинсталација, чишћење икона, полијелија и иконостаса. Битно је напоменути да све радове на обнови Саборне цркве радимо у сарадњи са Управом за заштиту културних добара Црне Горе, од којих смо добили све потребне дозволе. Према њиховим препорукама, урађен је пројекат комплетне реконструкције, по коме радимо и којег се строго придржавамо – казао је о. Јокић за „Дан“.

Наводи да су први радови на санацији Саборне цркве били 1930. године, када је због мањих пукотима санирана купола. Након тога, на храму ништа није рађено све до 1989. године, када су промијењени прозори и адаптиран кров. Радовима је руководио тадашњи старјешина Саборне цркве о. Марко Ђурковић. То је, каже о. Бобан Јокић, била прва велика обнова, коју је, осим неколико донатора, помогла и држава Црна Гора.

Намјесник Јокић истиче да када се заврше сви радови на храму, прелази се и на уређење спољашњег платоа, који ће бити поплочан одговарајућим каменим плочама. Слиједи поправка степеница и подзида око храма.

Радови на куполи, фото: Жељко Шапурић

– Посебну пажњу смо обратили на спољно освјетљење храма, које је досад било импровизовано, а када се заврши биће савремено и квалитетно, како би храм био освијетљен са свих страна. Нећемо журити, идемо полако, темељно и квалитетно, тако да ће обнова и адаптација потрајати неколико година. Радови су обимни и захтјевни и као такви изискују стрпљење и прецизност – истиче никшићки архијерејски намјесник.

Из државног буџета добили 220.000 евра, од ЕПЦГ 100.000

– На основу амандмана тада посланика Демократске Црне Горе Мома Копривице, Влада Црне Горе донијела је одлуку о уплати 220.000 еура из државног буџета за обнову никшићког Саборног храма. Од тих средстава израдили смо пројекат и започели радове. Електропривреда Црне Горе, на челу са Милутином Ђукановићем, издвојила је 100.000 еура. Општина Никшић је покровитељ обнове, тако да ове године из општинског буџета очекујемо прилив средстава уз захвалност предсједнику Општине Марку Ковачевићу. Свакодневним прилозима и вјерни народ укључио се у обнову никшићке светиње. Преко жиро рачуна стижу нам уплате из цијелог свијета – истиче о. Јокић.

Епархија будимљанско-никшићка и Црквена општина Никшић упутиле су захтјев Управи за заштиту културних добара којим траже да се одобри и фрескописање храма, али сагласност нијесу добили.

– Одговорили су нам да сада није вријеме за то. Упутили смо жалбу и сада чекамо одговор. Ако бисмо добили дозволу за фрескопис, онда бисмо тај посао радили онако како се радио стари фрескопис по нашим највећим светињама, Морача, Пива, Дечани…, односно свим оним манастирима које је поменуо Митрофан Бан приликом великог освећења Саборног храма 1900. године, кога је тада упоредио са највећим светињама из доба Немањића – наводи Јокић и наглашава да је Саборни храм један од најљепших споменика културе у Црној Гори и региону и да је и те како заслужио да засија у пуном сјају.

– Ово је храм око кога се рађамо, вјенчавамо, крштавамо и окупљамо. Било ко да дође у Никшић обавезно посјети Саборни храм посвећен Светом Василију Острошком Чудотворцу, јер је ово најљепше и централно мјесто у Никшићу – истиче о. Бобан Јокић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net