Зашто је Русима и Украјинцима важан Керчки пролаз?
1 min readРусија је заплијенила три украјинска брода након што је отворила ватру на њих у близини Крима у недељу. Инцидент је запријетио да прерасте у распали сукоб између двије земље, који годинама већ траје са промењивим интензитетом, пише „Harretz“.
Конфилкт се догодио у Азовском мору које „деле“ Украјина и Русија.
Кијев је оптужио Москву да покушава да наметне „де фацто“ економску блокоду својих лука у Азовском мору, што они тумаче као дио „хибридног рата“ против Украјине, и позвао Запад на додатне санкције против Москве.
Двије земље су у оштром сукобу од како је Крим под контролом Русије од 2014. године, од како је Русија подржала побуну у Донбасу.
Историја сукоба
Расправе о контроли над Азовским морем и Керчким пролазом, који ово море спаја са Црним морем, нису ништа ново. Тензије су се развиле још 2003. године током првог предсједничког мандата Владимира Путина.
Тензије су тада смирене билатералним уговором из 2003. године којим се предвиђа да обе земље могу слободно да користе Керчки пролаз и Азовско море за потребе комерцијалног превоза, при чему једни друге морају да обавјештавају кад шаљу војне посаде.
Шта се догодило ове године
Тензије у тој области појачане су ове године, када је Украјина оптужила Русију да упорно задржава бродове мору, посебно код Маријупоља и Бердјанска, са циљем отежавања трговине.
Русија оптужује Украјину да задржава руске бродове и поручила да су контроле над украјинским бродовима законитр и неопходне због питања безбедности.
Маријупољ, који је 2014. накратко био под контролом руских побуњеника, представља средиште извоза челика, жита и увоза угља.
Украјинци тврде да је обим трговине у овим лукама опао за 30 одсто од када је „Русија почела да задржава бродове“. Извоз из Маријупоља пао је за шест одсто, а увоз за скоро 9 одсто ове године, док је извоз из Бердјанска пао за 12,3 одсто, подаци су на које се позива украјинска страна.
Украјину је такође забринуло то што је Русија у мају отворила мост вредан 3,6 милијарди долара који спаја Крим преко Керчког пролаза.
Мост је пренизак да би испод њега могла да прођу одређени бродови, што додатно отежава трговину, жали се Кијев.
Украјина је сада распоредила више ваздушних, копнених, морских и артиљерисјких снага у то подручје и планира изградњу војне батзе на Азовском мору.
Шта се десило у недељу
Русија је заплијенила три украјинска брода, након што је отворила ватру на њих, рањавајући тако неколико морнара. Руска федерална безбедносна служба (ФСБ) саопштила је да су бродови илегално ушли у њихове територијалне воде.
Русија је оптужила Украјину за маневрисање и игнорисање њених упутстава у циљу подстицања напетости. Украјина је рекла да је обавестила руске власти унапред о кретањима бродова, у складу са споразумом из 2003. године и негирала да су учинили нешто погрешно.
Саобраћај кроз Керчки пролаз настављен је у понедељак.
Шта се дешава сада
Украјина је ставила своје снаге у пуну борбену готовост, а председник Петро Порошенко је затражио од парламента да подржи његову одлуку о увођењу ванредног стања.
Посланици украјинске Велике раде подржали су предлог председника те земље Петра Порошенка о увођењу ванредног стања на период од 30 дана у „областима које су најизложеније евентуалном нападу из Русије“.
Украјински председник рекао је посланицима да ће ванредно стање у тој земљи бити уведено само у регионима који се граниче са Русијом, Белорусијом и Придњестровљем.
Ванредно стање ће бити примењено у 10 од укупно 27 региона Украјине. На снагу ступа 28. новембра у 09:00 сати по локалном времену.
Међутим, сваки војни одговор из Украјине ризикује снажну реакцију Русије, чије је црноморска флота стационирана на Криму и која надмашује украјинску морнарицу.
НАТО и ЕУ позвале су обе стране да се уздрже и позвале Русију да обнови пун приступ Азовском мору за комерцијалне бродове.
Руски политичари оптужили су Порошенка да је намерно подстакао конфликт како би подигао своју популарност пред изборе у марту.
Неки украјински опозициони политичари спекулисали су да је увођење ванредног стања изговор за одлагање избора.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: