ИН4С

ИН4С портал

Зашто кинески „Унион пеј“ постаје привлачнији од америчке „Визе“?

1 min read

На тржишту дебитних картица појавио се нови лидер ─ кинески платни систем „Унион пеј“. Он је први пут претекао „Визу“ по обиму трансакција. Чини 40,03 одсто тржишта, док „Виза“ има 38,78 одсто, наводи се у истраживању међународне компаније „Нилсон рипорт“. Спутњик открива зашто расте популарност кинеског платног система.

По обиму операција амерички платни систем „Виза“ је током 2022. године имао промет од 14,109 милијарди долара, а „Унион пеј“ – 16,227 милијарди долара, што је уједно и рекорд за кинески платни систем.

Има неколико разлога за раст популарности картица „Унион пеј“. Прво, овај систем има монопол на обраду трансакција у јуанима. С обзиром на то да обим коришћења кинеске валуте у свету расте, самим тим расте и активност коришћења кинеског система наплате.

Кинески јуан је у марту ове године први пут постао основна валута у спољноекономским активнсотима Кине, чак је претекао долар. На јуан се односи 48,4 одсто свих међународних трансакција те земље.

Осим тога, на обрачуне у јуанима прелазе и суседне земље у трговини са Кином. Једна од највећих присталица дедоларизације у обрачунима била је Русија. Ако је почетком прошле године у националним валутама било нешто више од 20 одсто руско-кинеских трансакција, сада, према речима премијера Русије Михаила Мишустина, износи више од 70 одсто.

Научни експерт за финансијска истраживања Чунјан Кинеског народног универзитета Ђиа Ђинђинг у интервјуу Спутњику изјавио да је раст статуса „Унион пеја“ повезан са увећањем извоза Кине у земље Асоцијације нација југоисточне Азије (АСЕАН), где су трансакције у јуанима.

„Превласт у броју трансакција ‘Унион пеја’ одражава пораст броја клијената у кинеском банкарском систему. Осим тога, погодан је за коришћење и могао би да повећа кинески извоз у земље АСЕАН-а. То је подстакло компаније из југоисточне Азије да отворе рачуне у јуанима што значи да се прикључе „Унион пеју“, сматра Ђиа Ђинђинг.

Експерт наводи да коришћење картица „Унион пеја“ ефикасно помаже компанијама или приватним лицима из других земаља да се супротставе једностраним западним санкцијама, мада не може у потпуности да реши проблем искључења из глобалног система СВИФТ.

„СВИФТ је међународни и међубанкарски систем, а ‘Унион пеј’ је међународни платни систем. Важно је да се схвати да ‘Унион пеј’ не може у потпуности да замени СВИФТ. Међутим, ако су компаније или појединци под западним санкцијама, коришћење ‘Унион пеја’ може да помогне да се донекле избегну финансијске санкције, јер се дебитне картице користе за личну употребу или за компанијске рачуне и оне омогућавају плаћање и контролу средстава. Рачуни који су отворени у ‘Унион пеј’ систему не могу бити под санкцијама Запада“, закључује кинески експерт.

Важну улогу је одиграло и то што се „Унион пеј“ проширио на већу географску територију. Кинески платни систем се користи и у регионима где немају велику улогу „Виза“ и „Мастер кард“ у банкарском систему; на пример, у Мјанмару, Камбоџи, Бахреину и на Мадагаскару. Овај платни систем активан је у више од 180 земаља, а укупно је одштампано више од 200 милиона картица изван Кине, преноси Спутник.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net