Зашто на Флориди тону луксузни објекти – шта кажу истраживања
1 min readУ недавној студији истраживања која су водили научници са Универзитета у Мајамију, откривено је да преко 35 зграда изграђених на Златној плажи у Мајамију тоне још од 2016. године.
На Флориди тону луксузни станови у којима људи живе, али и луксузни хотели као што су РRitz Carlton Residences, Trump Tower III, Trump International Beach Resorts, Surf Club Towers. Како су навели истраживачи, један од главних разлога потонућа су вибрације конструкције, које могу да изазову збијање и таложење честица тла, што као резултат има постепено слегање тла.
„Ефекат ових активности потсећа на таложење млевене кафе коју често сабијамо, да би имали више простора у посуди.Није изненађење ако се зграде померају током изградње или непосредно по завршетку изградње, јер се тај моменат узима у обзир приликом градње објеката, а то инжењери знају. Изненађујуће је што се процес наставио и у годинама после изградње објеката“, рекао је Фалк Амелунг, старији аутор студије и професор геофизике на Одсеку за геонауке на морској школи Универзитета Розентал у Мајамију.
Истраживачи су започели студију када су се 2021. године срушили Цхамплаин торњеви на Флориди.Иако истраживачи нису пронашли никакве знаке слегања тла, пре урушавања објеката, успели су да пронађу доказе о катастрофи анализирајући зграде у близини које су изграђене дуж плаже, на самој обали.
Користећи сателитске слике за праћење малих померања на површини Земље, посматрали су одређене тачке на зградама попут балкона и кровних клима уређаја и мерили како су се кретали током времена.
Према студији, скоро 70 одсто зграда тоне у северном и централном делу плаже Сани Ајлс. Око 23 одсто објеката на овим локацијама изграђено је у протеклој деценији.
Плима, осека, климатске промене, вибрације…..померају тло
Тло уз обалу помера се због грађевинских вибрација, плиме и осеке на дневном нивоу, као циклусу природе, због сеизмичке активности и збијања тла које за последицу има померање водених струја ка обали и од обале.
Сеизмичка активност или збијање тла, било природно због тежине седимента који се акумулирају током времена, или због тешких зграда које притискају тло, такође могу да изазову слегање тла јер су у питању седиментне подлоге.
Океани се издижу, а обале света тону
Мајами се суочава са двоструком претњом: слегањем копна и порастом нивоа мора због климатских промена, а то је комбинација која повећава рањивост града на обалне поплаве, олујне ударе и ерозију.
„Свака промена релативне надморске висине, када тоне копно или се море подиже, изазива поплаве у том региону. Повећање нивоа мора у области истраживања дешава се брзином од око 2,6 инча по деценији у просеку у последњих 30 година“, рекао је Манохер Ширзаеи, геофизичар на Вирџинија универзитету, који није био укључен у студију.
У Мајамију на тим истраживаним локацијама зграде тону брзином којом океан расте, ефективно удвостручујући пораст нивоа мора на тим местима.
Истраживачи наводе да нема места паници уз напомену да се све промене прате путем сателитских снимака и метода које дају могућност да се прати стабилност луксузних небодера на обали.
„Позитивно запажање у вези са слегањем тла, за разлику од пораста нивоа мора, је то што можемо предузети локалне мере за заштиту. Нове технологије дају нам ту могућност да надгледамо зграде и у ходу и одлучујемо о доношењу мера заштите од катастрофе“, закључио је геофизичар је Манохер Ширзаеи, геофизичар на Вирџинија универзитету.
извор: РТС,CNN
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: