Затворена изложба о цару Константину
1 min readНакон два и по месеца и велике посећености Народног музеја, затворена изложба о цару Константину и Миланском едикту. У Музеју организовано штампање мотива експоната на цегерима и мајицама посетилаца.
У атријуму Народног музеја у Београду, после два и по месеца трајања и велике посете, затворена је изложба „Константин Велики и Милански едикт (313). Рађање Xришћанства у римским провинцијама на тлу Србије“.
Последњег дана улаз је био бесплатан, грађани су у великом броју посетили ову занимљиву изложбу, а била су организована и стручна вођења за школску децу.
Са жељом да посетиоци понесу са собом успомену на ову јединствену изложбу, у Музеју је било организовано штампање неколико мотива експоната.
Посетиоци, нарочити деца, стајали су испред штанда у атријуму са својим омиљеним цегерима и мајицама и стрпљиво чекали да их предају како би им одабрани мотиви били одштампани и како би их подсећали на изложбу, као и на Музеј.
На поставци отвореној 2. јула изложен је велики број археолошких експоната непроцењиве вредности. Експонати су претходно били приказани у Виминацијуму, у оквиру државног програма обележавања 1.700 година од доношења Миланског едикта.
Народни музеј у Београду је, захваљујући својим богатим збиркама и одабраним предметима из девет музејских установа Србије, представио доба током којег су на овим просторима настали градови попут Сирмијума, Сингидунума, Виминацијума, Наиса, када су били отворени многи рудници, изграђени добри путеви и током којег је ова територија била поприште историјских догађаја који су пресудно утицали на судбину Римског царства.
Изложба је представила епоху која је претходила времену Константинове владавине, културно- историјске промене које је владавина овог цара донела, као и наслеђе првог хришћанског цара. Изложба је обухватила 180 непроцењивих експоната.
Археолошке предмете за излагање уступили су Историјски музеј Србије, Музеј Војводине, Музеј Града Београда, Музеј Крајине Неготин, Музеј Срема, Музеј Смедерева, Народни музеј Зајечар, Народни музеј Пожаревац и Народни музеј Ниш.
Раскошна археолошка изложба обухватила је, поред осталог, чувени портрет Константина Великог, јединствену Београдску камеју из места Кусадак код Смедеревске Паланке, војни парадни оклоп из Ритопека, разнолике представе божанстава римског Пантеона, позлаћене парадне шлемове, као и предмете са представама хришћанског монограма који приповедају о приватној и јавној побожности.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)