Затворена врата дипломама из Тутина – више од 60 образовних исправа неће бити признато
1 min read
Фото: Министарство просвјете
Министарство просвјете, науке и иновација неће признати ниједну диплому приватне Средње школе “Тутин” у Тутину која је стечена од 2019. године, када је тој установи забрањен рад због незаконитости.
“Вијестима” је из ресора Анђеле Јакшић-Стојановић потврђено да се ради о више од 60 таквих диплома.
Министарство просвјете, науке и иновација апеловало је на послодавце да изврше додатне провјере образовних исправа својих запослених који су образовање стекли ван Црне Горе.
“Ово је и упозорење да је незаконито запошљавање без претходно донијетог рјешења о признавању од стране овог Министарства”, поручили су из тог ресора.
Просвјетне власти у Србији забраниле су рад Средњој школи “Тутин” половином 2019. године, након пријаве да се за око 1.400 еура за једну школску годину особе могу преквалификовати у медицинске сестре и техничаре, техничаре у друмском саобраћају, медицинске раднике у вртићима…
“Министарство просвјете, науке и иновација је, у складу са Законом о признавању иностраних образовних исправа и изједначавању квалификација и Законом о управном поступку, прекинуло поступак признавања иностраних образовних исправа за 64 лица, која су стекла образовање у Средњој школи ‘Тутин’ у Тутину, Република Србија, јер је наведеној школи забрањен рад у Републици Србији”, прецизирали су из МПНИ.
Подсјећају на то да је Министарство просвјете Републике Србије 16. јула 2019. године, тој Средњој школа “Тутин” у Тутину, забранило рад због незаконитости у раду.
“Због тога надлежна инспекција Републике Србије није у могућности да на упит Министарства просвјете, науке и иновација Црне Горе изврши провјеру вјеродостојности образовних исправа стечених у наведеној школи, односно не може се утврдити да ли су предметне дипломе стечене на законит начин. Од дана забране рада Средње школе ‘Тутин’ у Тутину, односно од 2019. године, Министарство није признало ниједну диплому издату у наведеној школи”, одговорили су редакцији из МПНИ.
Упитани да ли у Црној Гори има особа који са дипломом те школе раде, посебно у државној управи, из ресора Јакшић-Стојановић кажу да “МПНИ није у сазнању да ли неко лице са дипломом Средње школе ‘Тутин’ из Тутина, има заснован радни однос у јавном или реалном сектору”.
“…Управо из разлога што без рјешења о признавању иностране образовне исправе нико не може засновати радни однос са стеченом квалификацијом у иностранству. Дакле, лице коме није донијето рјешење о признавању иностране образовне исправе не може остваривати право на рад и по основу рада у Црној Гори”, закључују из МПНИ.
Влада је, на предлог ресора просвјете, крајем прошле године донијела одлуку да Црна Гора неће признавати дипломе са шест приватних установа из Босне и Херцеговине све док тамошњи судови не донесу пресуду у предмету “Кластер”, у којем се челни људи тих факултета и универзитета терете за трговину дипломама углавном економске, правне, техничко-инжењерске и здравствене струке, као и менаџмента.
Министарство је до пресуде босанских судова обуставило поступке признавања образовних исправа које су у претходном периоду стигле са Независног универзитета за политичке и друштвене науке, Универзитета за пословни инжењеринг и менаџмент “ПИМ”, као и Високе школа за примијењене и правне науке “Прометеј” из Бањалуке, Универзитета “Вицториа Интернатионал Университy” и Високе школе “Унион” из Мостара и Интернационалног универзитета Брчко.
Оптужницом је, стоји на сајту Тужилаштва БиХ, поред шест установа, обухваћено 15 особа, углавном ректора, декана и професора на тим универзитетима и факултетима.
Они се терете за трговину најмање 49 високошколских диплома: економске, правне, техничко-инжењерске и здравствене струке, менаџмента…
“Према прикупљеним доказима, издато је најмање 49 високошколских диплома чије ће се поништење тражити у законом предвиђеном поступку. Тужилаштво БиХ и СИПА су прикупили доказе да особе које су незаконито куповале дипломе, у врло малом обиму или чак никако, нису судјеловале у процесу школовања на високошколским установама, а за куповање незаконитих диплома најчешће су плаћали износе од неколико хиљада еура”, стоји у потврђеној оптужници.
(Вијести)

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Trt a one do 2019. nastavljaju da liječe..😁😁
Дипломе из Тутина су направиле туте .Ко ће плаћати штету нанешену држави од тута нељуди?