ИН4С

ИН4С портал

Завршава се продужени викенд: Спремите се за гужве, ка Београду иде 30.000 возила

1 min read

Фото: Спутњик

Завршава се продужени викенд, а и јесењи распуст се приводи крају, те се током поподнева и вечери очекују веће гужве на прилазима већим градовима у Србији, као и на граничним прелазима.

Очекује се да ће само у току данашњег дана кроз наплатну рампу код Врчина проћи око 50.000 возила, а од тога чак 30.000 ићи ће у правцу ка Београду, јавља репортер РТС-а.

Наплатна рампа радиће пуним капацитетом, сви канали биће отворени и радиће без паузе.

Због магле и ниске облачности на појединим деоницама путева поред река, језера, канала и у котлинама видљивост је мања од 200 метара, те из Ауто- мото савеза Србије (АМСС) позивају возаче да буду опрезни.

Невена Дамјановић из АМСС рекла је раније данас да је у Србији током дана саобраћај био умереног интензитета, али да се веће гужве и задржавања на граничним прелазима очекују у поподневним и вечерњим сатима.

Она је за Танјуг навела да се продужени викенд полако ближи крају, као и крај јесењег распуста за ђаке, те да очекује да ће током дана бити појачан интензитет саобраћаја.

„То ће се пре свега осетити на граничним прелазима и на прилазима већим градским срединама. То ће бити у касним поподневним и вечерњим часовима када треба очекивати успорену вожњу и повремене колоне на прилазима, посебно у Београду“, рекла је Дамјановић.

На улазу у Србију очекују се гужве из правца Мађарске, пре свега на главни прелаз Хоргош, затим Kелебија, као и на мањим прелазима- Бачки виногради, Растина и Ђала.

„Биће оптерећен улаз у Србију из правца Хрватске, прелаз Батровци, а очекује се и на прелазима са Босном на улазу у Србију дужа задржавања“, рекла је Дамјановић.

Према извештају АМСС огромне су гужве на граничним прелазима за теретни саобраћај, камиони на излазу из земље на Хоргошу, Kелебији и Градини чекају два сата, на прелазу Батровци седам сати, Шид три сата, преноси РТ Балкан.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *