Завршен самит у Минхену: Украјина – горућа тема
1 min read
У Минхену је завршена међународна конференција о безбедности, на којој је овог викенда око 400 учесника тражило решења украјинске кризе.
Немачки медији оцењују да је канцеларка Ангела Меркел деловала дипломатски, амерички потпредседник Џозеф Бајден непопустиво, а шеф руске дипломатије Сергеј Лавров осорно и наводе да су се тако искристализовала и три мишљења о решењу кризе – од америчко емотивно-патетичног преко немачког супер-реалистичног до руског усамљеничког.
Сама Меркелова је била својеврсна “звезда“ конференције, пошто је за пар дана у “путовању мира“, како кажу немачки медији, водила разговоре у Минску, Москви и Минхену, одакле путује у Америку, а већ у среду ће бити на новом самиту у Минску.
Она је, међутим, истовремено била и на мети критика.
На конференцији је, наиме, јасно доминирало немачко “не“ испоруци оружја Кијеву и, премда је амерички државни секретар Џон Кери демантовао да постоје разлике између САД и Европе поводом питања како одговорити на украјинску кризу и улоге Русије у њој, водећи амерички сенатори, али и представници балтичких земаља, оштро су критиковали Немачку и оне које се противе слању оружја украјинској војсци.
Зато се, како оцењују немачки аналитичари, Берлин нашао између “два фронта“.
Ова конференција, премда не доноси обавезујуће документе и закључке, важи за једну од оних на којима се политичка елита света, окупљена на малом простору, као ретко где може иза кулиса договарати и водити билатералне разговоре, а на овој је, како кажу организатори, било чак око 700 таквих сусрета.
Премијер Вучић у Минхену
Српски премијер је имао велики број разговора са светским државницима.
Вучић се састао у Минхену са потпредседником САД Бајденом који је нагласио да САД подржавају европски пут Србије и да заједно са Европом желе да сарађују са Србијом на пољу енергетике и евроинтеграција.
На Минхенској конференцији су учествовали осим Бајден, за кога се каже да је од аеродрома до Минхена дошао у блиндираном ауту у колони од 40 возила, шефови дипломатије Америке и Русије, Џон Кери и Сергеј Лавров, шеф српске дипломатије Ивица Дачић, председник Украјине Петро Порошенко, иранск шеф дипломатије Мохамед Џавад Зариф, генерани секретар НАТО Јенс Столтенберг, Меркелова и други политичари.
Ова међународна конференција, која је својеврсни политички спектакл у главном граду Баварске, и ове године је праћена снажним мерама безбедности, али и демонстрацијама противника НАТО и глобализације.
Око 400 учесника скупа обезбеђивало је десет пута више немачких полицајаца.
Конференцију је 1962. године, са идејом да се првенствено бави питањем одбране, успоставио Евалд-Хајнрих фон Клајст-Менцин, један од завереника групе око грофа Тауфенберга, која је извела неуспели атентат на Хитлера.
Актуелни председник конференције је Волфганг Илингер, бивши представник Европске уније у преговорима о Косову и садашњи специјални представник ОЕБС-а за решавање украјинске кризе.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

