Завршетак обнове Цетињског манастира – духовног огњишта Црне Горе
1 min readПриредио: Јован Б. Маркуш
– Свечаност освећења светиње отпочела је светом архијерејском литургијом 5. јула 1987. год. Испред републичке власти скуп је поздравио Миодраг Лекић, предсједник комитета за образовање, културу и науку. Као предсједник Извршног одбора, испред Општине Цетиње, имао сам ријетку част да поздравим архијереје и кажем нешто о огњишту уз које сам одрастао, које је свих ових година својом угодном топлином гријало наше душе и срца.
Као што је за монахе манастир средиште васионе, манастир Рођења Пресвете Богородице – Цетињски манастир је за Цетиње и Црну Гору колијевка, духовно огњиште и епицентар око кога се сплео познати ток историјских догађаја.
Од самог настајања Манастира 1484. год. као сједишта Митрополије зетске и Митрополије црногорско-приморске он је био и остао духовни кичмени стуб, средиште и огњиште Црне Горе у којем није прекидан континуитет дјеловања иако је кроз историју био на великим искушењима и распећима. До данашњег дана за њега су везани архијереји – епископи и митрополити једине епископије и митрополије Српске православне цркве, која никада није прекидала своје постојање од оснивања 1219. год. Живот и рад у њему је увијек био запечаћен благословом, а монаси у њему опипљиво доживљавају тајну Васкрсења – мјерило којим се у монашком животу све мјери.
У овој светињи су служили Богу два светитеља. Свети Петар Цетињски овоземаљски живот проведе у њему и својим стопама освети сваки камен Манастира у коме његове мошти данас почивају. Будући чудотворац свети Василије Острошки једно вријеме бјеше придворни монах у цетињској светињи.
Ово духовно огњиште, које је вјековима непрекидно Црногорцима уливало вјеру и наду у опстанак, рушено и паљено, у историји је одржало врхунски положај у вођењу народа и стварању државе. Као велики и цијењени чинилац, Манастир је све народне потребе и тежње савршено одражавао. Управо зато, Цетињски манастир је трајан споменик, непроцјењиви чинилац нашег идентитета и као такав он је увијек био обасут повјерењем, поштовањем и поносом народа и владара. На данашњем манастиру који је подигнут 1701. год. на темељима двора Црнојевића сваки нараштај је оставио свој печат. Аркаде и пирг додаде владика Данило, испосничку келију свети Петар, конаке Његош и патријарх Гаврило Дожић, дворско гробље митрополит Митрофан Бан и краљ Никола, а владичин стан митрополит Данило Дајковић.
Богу вјерни и далековиди краљ Никола, за чије вријеме ово духовно огњиште владика и владара свих Петровића поприми и изглед породичног маузолеја, изрази свој однос и поштовање указом о праву својине над земљиштем Цетињског манастира, од 17. јуна 1895. год. у којем пише сљедеће:
„МИ
НИКОЛА ПРВИ
по милости Божјој
КЊАЗ И ГОСПОДАР ЦРНЕ ГОРЕ
Наш славне успомене претходник, Зетски Господар Иван Црнојевић, основавши на Цетињу манастир као столицу Зетских Митрополита, обдарио га је разним добрима, међу којима се налази и велики дио цетињског поља.
Кроз зла времена, што су прелећела изнад српског народа, уништивши му и траг државног живота, ова задужбина Ивана Црнојевића, посљедњег независног српског Владаоца, тако обилато обдарена, била је у стању да сачува у непрекидности Државну мисао, коју је у оној олујини тај мудри српски Владаоц склонио под Орлов Крш; и сем тога, да сачува до наших дана једину епископску столицу од оних, што је Св. Сава подигао у српској држави.
Пошто се у новије доба на цетињском пољу, и то на својини манастирској, засновала варош, која се све више развија; да сачувамо ову задужбину побожног Владаоца и тим да обезбиједимо овоме манастиру опстанак одлучили смо и наређујемо:
- Да се сва лактарина, што су дужне плаћати куће вароши Цетиња, сакупља у засебну манастирску касу са свим осталим приходима са манастирских земаља у цетињском пољу;
- Да манастир овај свој годишњи приход сваке године улаже у куповање напокретних добара у Нашој држави, како би тим своју данашњу имовину умножио, те и даље у будућности могао благотворно дјеловати у области Свете Православне Цркве и српског народа.
Овијем најсвечаније потврђујемо манастиру право својине земљишта, на ком се цетињска варош, Наша Престоница, подиже, те дајемо свакоме на знање, да ово земљиште остаје за сва идућа времена у искључивој својини цетињског манастира свето и неприкосновено.
Света Цетињска Митрополија бдиће над овим манастирским правом, Господаром Иваном Црнојевићем дарованим и овим Нашим Указом потврђеним.
У нашој Престоници Цетињу на двадесетпети дан рођења Нашега Насљедника Књаза Данила, 1895.
Ко познаје функционисање државног система јасно му је да се на темељу власништва надграђују многи односи, тако да нимало случајно није послије Другог свјетског рата уништена архива општине Цетиње и Зетске бановине. Уништавањем катастра непокретне имовине уништавали су се како трагови приватне имовине, тако и трагови својине над земљиштем цркве. На сву срећу, краљ Никола као да је визионарски предвидио 1895. г. да ће послије сто година ово питање постати актуелно, па својим указом потврђује право својине Цетињском манастиру од господара Ивана Црнојевића дароване.
Обнова Цетињског манастира била је прилика да се и овај нараштај минимално одужи светињи која је у појединим временима историје била манастир, школа, штампарија, касарна, град и држава – фактички једина слободна на Балкану. Поред цјелокупне санације манастира изграђена је скромна митрополитска резиденција са станом, проширен простор ризнице уз савремену презентацију и уређено дворско гробље.
Како се приближавао завршетак радова, учестали су састанци са републичким властима. Желећи да се и формално да значај овом чину, одржан је састанак са Радивојем Брајовићем, предсједником Предсједништва СР Црне Горе. Основна тема разговора је била утврђивање датума свечаног завршетка радова. Од стране власти се највише инсистирало на томе да то не буде први наступајући вјерски празник дан Светог Апостола Петра, у народу познат као Петровдан, о коме се сваке године одржава народни сабор пред Цетињским манастиром. Послије више састанака, у знак толеранције Митрополија црногорско-приморска је прихватила „неутрални“ датум – 5. јул 1987. године. Посматрати манастирске грађевине, а не видјети у њима уписану тајну Васкрсења, значи не видјети их уопште. Нажалост, власт то није примјећивала – она је пришла свечаном отварању духовне и државне светиње народа као да се ради о отварању фискултурне дворане или неке изложбе. Може звучати чудно, али се поставио као „велики“ проблем како назвати манастирску ризницу са новим и савременијим ентеријером. Представници републичке власти тражили су да се ризница Манастира преименује у Музеј Митрополије црногорско-приморске или Манастирски музеј. Ваљда су рачунали да је коначно дошло вријеме да наша вјера и црква треба да иду у музеј старина као да се наше духовно огњиште угасило. Без законске и моралне надлежности, неки нижи чиновници у власти, а у ствари „спикери“ државне и партијске врхушке, дали су себи за право да одређују оно што је историја давно одредила. Нормално, ове несувисле захтјеве Митрополија је одбацила.
Свечаност освећење светиње отпочела је светом архијерејском литургијом 5. јула 1987. год. Испред републичке власти скуп је поздравио Миодраг Лекић, предсједник комитета за образовање, културу и науку. Као предсједник Извршног одбора, испред Општине Цетиње, имао сам ријетку част да поздравим архијереје и кажем нешто о огњишту уз које сам одрастао, које је свих ових година својом угодном топлином гријало наше душе и срца.
У својству изасланика Његове Светости, болесног патријарха Српске православне цркве господина Германа, бесједио је епископ далматински господин Николај, истакавши између осталог:
„Цетињски манастир у својој цјелини, сада у 505. години живота, споменик је високе културне вриједности. Све што је за ову прилику изложено у његовим просторијама приказује културни и национални идентитет овог поднебља. Ово је темељ са кога се изводи умногоме атрибут националне и вјерске самосвијести и уједно подстицај даљој културној еманципацији.
Цетињски манастир, са свим својим културним благом, заузимао је у прошлости прво мјесто у културној и политичкој историји Црне Горе, са посебним укусом за умјетнички лијепо, друштвено морално и ослободилачко. Он је и данас са свим својим културним вриједностима градитељ културних мостова са свим културним породицама наше отаџбине и изван ње“.
На крају свечаности, у поводу који се одиста може сматрати прворазредним догађајем, митрополит црногорско-приморски господин Данило завршавајући бесједу је поручио:
„Нека овај дан буде срећан, нека се памти, и нека млађи ово благо чувају и предају млађима, као што су наши преци чували и предали нама“.
Тог дана пред очима јавности указала се и нова поставка манастирске ризнице у простору савремено адаптираном. Аутор концепта и синопсиса је историчар умјетности Татјана Пејовић, а ентеријера архитекта и сликар Слободан Словинић.
Уласком у ризницу Цетињског манастира није тешко уочити да је оно најскупоцјеније принијето Богу на дар. У поставци ризнице налази се повеља, златни печат и штап господара Ивана Црнојевића, као и вјенчане круне, његова и његове жене. Од мноштва рукописних старих књига издваја се најстарија „Панагирик“ написана на пергаменту и изузетно лијепо „Дивошево јеванђеље“ из 1350. године. Ту је и прва штампана књига Јужних Словена „ОКТОИХ“ рукодјелисан 1494. год. у Црнојевића штампарији, од инока Макарија, потоњег игумана царске лавре Хиландарске. У ризници се чува круна Немањића – Стевана Дечанског изузетне вриједности и благо над благима – епитрахиљ светог Саве, које патријарх Арсеније Чарнојевић, и сам Цетињанин, остави пред полазак на Велику сеобу Срба. Ту је барјак из доба Балшића, као и звона са Врањине из 1306. и 1453. год. Златоткане митре и одежде, златни и сребрни путири, панагије и лични предмети владика представљају значајан дио нове поставке ризнице као и збирка икона високог умјетничког домета.
У ризници су први пут изложене хришћанске светиње које су дуго биле ван очију јавности у сефу полиције, чије путешествије кроз вјекове од Свете Христове земље до Цетињског манастира представља вриједност, не рачунајући стварну вриједност тешко мјерљиву свакодневним мјерилима. У масивном златном ковчежићу – кутији перфектне гравуре са скупоцјеним драгим камењем, налази се рука светог Јована Крститеља, која је крстила нашег Господа Исуса Христа у Јордану и која ће у Цетињском манастиру убудуће благосиљати оне који се пред њом крштавају. У другом златном ковчежићу налази се честица Часног Крста на коме је Христ Господ разапет.
Долазак ових хришћанских светиња на Цетиње био је Божји дар, добар предзнак и подстицај народу ка повратку вјери наших предака, повратку земних остатака Богу вјерног краља Николе и породице Петровић, бар тако смо се надали и очекивали.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Uvek je lepo pročitati tekstove gospodina Markusa.Dace Bog da se Cetinje vrati sebi i svom istorijskom izvoristu Manastiru,a ne da arlaucu oko njega.Strpljen,spasen.
Ех, да је више Јована Маркуша….ал’ видиш ,чоече божји и кад има од кога , некако нема ко да научи….
Бог ти се радовао , брате Јоване…