(ФОТО) Завршетак радова у Храму Светог Саве у октобру: Величанствени подвиг руских умјетника
1 min readУкрашавање унутрашњости Храма Светог Саве подједнако је импонзантан подухват као и изградња самог објекта. У унутрашњости храма планирана je раскошна декорација и уградња преко 15.000 квадрата мозаика, што није само јединствено ремек-дjело умjетности већ ће бити и највећи мозаик на свету. Израдом и уградњом мозаика у централној куполи храма 2017. године, завршена је прва фаза радова, а само површина приказа у централној куполи износи скоро 1.300 м2. Уз помоћ Руске Федерације, а на иницијативу предсjедника Владимира Путина, пројекту Храма Светог Саве стављени су на располагање најбољи руски мозаичари, што је заправо пројекту дало вjетар у леђа и учинило његов завршетак догледним. Одмах након прве започета је наредна фаза радова, која подразумијева комплетирање цијелог ентеријера, укључујући преосталих скоро 13.000 квадрата мозаика, израда иконостаса и олтара, постављање патријарховог трона, крстионица и свих осталих елемената неопходних за пуну функционалност Храма.
Тим од чак 300 уметника ради на изради мозаика у радионицама у Русији, а око 50 мајстора сваки дан уграђује мозаички материјал на градилишту храма у Београду. Тимови домаћих и руских мајстора ове технике предвођени су академиком Николајем Мухином, главним аутором и творцем мозаика, а до сада је од планираних 13.000 квадрата завршено чак 9.500, што је импресиван резултат који не би био могућ без помоћи руских умјетника. Штавише, имајући на располагању њихове капацитете и финансијску подршку, омогућено је да се цијелокупна унутрашњост покрије мозаицима без смањивања површина. У изради мозаика користе се најквалитетнији малтери, прохромске мрежице и везивна средства, што би требало да гарантује врхунски квалитет и трајност. Радови су тренутно најинтензивнији у западној припрати, а до јуна се очекује да сви радови на мозаицима буду завршени.
Почела је и радионичка израда олтарског иконостаса, који ће такође бити израђен у камену (карара мермер) са приказима у мозаику. У Храму је већ постављена челична основа иконостаса, на коју ће бити причвршћене мермерне плоче, а када се заврши читава конструкција тежиће невјероватних 100 тона. Очекује се да ће мермерни иконостас бити завршен у наредна четири месеца, када ће кренути монтирање на припремљену основу. Истовремено теку радови и на изради чак 300 полијелеја (лустера) за храм, од којих је највећи централни полијелеј пречника 20 метара и тежине скоро 14 тона. Као и многе друге бројке везане за Храм Светог Саве, централни полијелеј такође је највећи на свету, а биће причвршћен за зидове храма са 12 анкера на висини 7.5 метара од пода. Академик Николај Мухин аутор је и централног полијелеја, који ће бити израђен у бронзи, са уграђеним иконама на дрвету.
Заједно са мозаиком, завршени су и сви радови до постављања камена на поду храма. У претходном периоду уграђена је хидро и термо изолација, инсталације подног грејања и завршена цементна кошуљица. Како буду напредовали радови, почеће уградња мермерних подних облога укупне површине 3.600 квадрата, од чега је чак 1.600 квадрата планирано у сложеним каменим интарзијама. Исто тако, тече и израда трона патријарха, са укупно четири сједећа мјеста на две позиције – лијево и десно од олтара. Уграђена су и три лифта, два за туристе и један “хорски” за превоз гостију до галерије. Галерија и приступ куполи биће доступни посјетиоцима одмах по отварању храма.
Завршетак свих радова очекује се у октобру, када ће Храм Светог Саве бити отворен у оквиру великог јубилеја 800 година аутокефалности Српске Православне Цркве.
Извор: „Beobuild“
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Слава Богу па се стогодишња изградња храма посвећена великом оцу наше цркве св.Сави
приводи крају.Да не беше братске помоћи из Русије остало би то као у народној песми“Зидање Скадра на Бојани“ или као чувена станица Прокоп у Београду која се гради од 1974 и још није завршена,кад ће не зна се…
да нема руса никада не би свети сава био завршен.