ИН4С

ИН4С портал

Због ових грешака добијате погрешне резултате: Знате ли како се правилно мјери притисак?

Фото: unsplash.com/mockupgraphics

Скоро свака кућа има апарат за мјерење притиска. Неки пацијенти, који се боре са хипертензијом, мјере притисак неколико пута током дана, али се не придржавају основних правила и добијају погрешне резултате. У зависности од тога да ли користите класичан или дигитални апарат, постоје одређена упутства.

Како да измјерите притисак класичним апаратом?

Ако користите стандардни апарат, са стетоскопом и пумпицом, притисак можете да мјерите у сједећем, лежећем и стојећем положају. Ако сједите, рука треба да буде савијена у лакту и уздигнута до нивоа срца. Уколико лежите или стојите, рука треба слободно да пада поред тела. Најважније је да сачекате неколико минута уколико сте узнемирени и да притисак измјерите мало касније, јер ће вас резултат можда беспотребно додатно узнемирити.

Према неким резултатима, овај апарат даје прецизнији резултат од дигиталног мерача. Обмотајте манжетну апарата око надлактице тако да буде око два центиметра изнад јаме на унутрашњој страни лакта. Постављајте апарат на лијеву руку, јер се на њој брже примјећују осцилације притиска уколико мјерите неколико пута заредом.

Трудите се да пумпицом што брже пумпате до 180, а ако има потребе, постепено и ка вишем степену. Познато је да почетак откуцаја одређује горњи притисак, а посљедњи откуцај се односи на доњи притисак.

Притисак измјерен код куће ће вјероватно бити вјеродостојнији него притисак измјерен у болници јер сама атмосфера у здравственој установи умије да изазове осцилације у расположењу и узнемиреност. Такође, љекар најчешће мјери притисак само једном, што је често недовољно да би се донио исправан закључак. Код куће можете да мјерите неколико пута дневно, а за најбоље резултате израчунајте просјечну вриједност посљедња три мјерења.

Како да мјерите притисак дигиталним апаратом?

Ако мјерите притисак на чланку руке, сједите мирно, руку наслоните лактом на сто а шаку мало нагните, тако да буде у висини срца. Оба стопала треба да буду на земљи, а ноге немојте прекрштати. Не причајте и будите што мирнији. Најбоље је да током мјерења дигиталним уређајем будете што даље од других уређаја који емитују електромагнетна зрачења, попут телефона, како бисте били сигурни да су резултати прави.

Без обзира на то који апарат користите, прије него што почнете да мјерите притисак најбоље је да око 10 минута проведете у сједећем положају. Такође, важно је да се суздржите од цигарета, кафа и великог напора минимум пола сата прије мјерења. Док не завршите, трудите се да не причате ништа.

Оптималне вредности притиска су 120/80 ммХг, а по важећим званичним ставовима кардиолошких институција, прихватљиве нормалне вриједности су до 140/90 ммХг.

(крстарица)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *