ИН4С

ИН4С портал

Због шуге затворена ОШ Његош

1 min read
Два ученика Основне школе „Његош” у Спужу имају заразну кожну болест шугу, па ће се настава до петка организовати онлајн, казала је директорица школе Смиљка Павићевић

Два ученика Основне школе „Његош” у Спужу имају заразну кожну болест шугу, па ће се настава до петка организовати онлајн, казала је директорица школе Смиљка Павићевић.

“Мајке двоје ученика пријавиле су да је дерматолог код њихове дјеце регистровао шугу. Дјеци је прописана одговарајућа терапија, а родитељи су добили савјет како да се изборе са паразитом. Такође, дат је савјет да дјеца не иду у школу док се болест не излијечи”, изјавила је Павићевић.

Она је истакла да је о појави шуге обавијестила родитеље осталих ученика, дала општи опис симптома које је преузела са странице Института за јавно здравље и савјетовала их да по евентуалној појави истих, одмах ступе у контакт са одабраним љекаром.

“Вијест о овој појави послала сам дописом Министарству просвјете, науке, културе и спорта, а у разговору са савјетницом за основно образовање обавијестила сам да ће се урадити ДДД објекта, ради сваке сигурности. Надаље, о појави шуге обавијестила сам инспекторку за здравствено-санитарну инспекци ју која је, између осталог, узела податке о школи и здравственим ковид мјерама које се у школи спроводе и упутила да о овој појави обавијестим ИЈЗ”, навела је Павићевић.

Директорица је навела да се током сриједе, четвртка и петка због употребе хемикалија приликом ДДД настава изводи онлајн, о чему је донијела одлуку на основу Општег закона о образовању и васпитању, а о чему су сви родитељи обавијештени од стране одјељењских старјешина.

“У школи се спроводе све мјере ковид заштите тако да је пренос шуге у школи немогућ, с тим да су дјеца у школи најдуже два и по сата. Остаје сасвим довољно времена, а и прилика за пренос, ако се родитељима не скрене пажња и ако не буду упознати са информацијом. Дакле, никаквих разлога нема за забринутост, вјерујемо да ће наши родитељи реаговати адекватно и сачувати своју дјецу и себе од ове непријатности”, закључила је Павићевић.

Педијатар у Дому здравља Подгорица Рајка Пајовић објашњава да је шуга паразит који буши канале у кожи и ту полаже јаја и изазива интензиван свраб.

“Препознаје се тако што се јавља свраб, најчешће по стомаку, препонама, шакама, дојкама, поготово у вечерњим часовима. Шуга се преноси директним контактом, обично у породичној средини и школи, преко предмета и руку. Постоји више средстава за лијечење, од препарата на бази сумпора, као и неких других фармаколошких препарата”, појашњава Пајовић.

Докторка Рајка Пајовић каже да се против шуге може и превентивно дјеловати. Она наводи да је најважнија хигијена руку.

“Да би избјегли шугу најбољи превентивни начин је редовно прање руку. Послије фазе лијечења, сву гардеробу коју је носила особа која је имала шугу, јако је битно да се добро опере и испегла врелом пеглом”, савјетује Пајовић.

(Дан)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Због шуге затворена ОШ Његош

  1. У Никшићу познајем тридесетак особа које имају симптоме сличне шуги. Љекари кажу да је шуга иако је микробиолошки налаз уредан. Пацијентима преписују сумпорне креме затим лијек кога нема на листи љекова Фонда здравства Permetrin, ако сам добро написао, такође за шугу. Затим синодерм крему које нема у Монтефармовим апотекама. Однедавно и Ivermectin који се може купити само у Београду. О Flosteron ампулама да не причам. Све врло скупо и све узалуд. Да ли љекари не знају о чему се ради? Некако се не могу отети утиску да постоји и нека друга димензија овог случаја. Ево о чему се ради: након неуспјешне терапије сумпорном кремом и игнорисања уредног микробиолошког налаза (да се не ради о шуги) дерматолог ће вам преписати врло скупе љекове Permetrin (18 евра једна туба) и Ivermectrin (нема га у апотекама у Црној Гори, не знам колико кошта) и инсистираће на томе. Некад се шуга једноставно лијечила сумпорним сапуном (60 центи). Како на том не могу да зараде смислили су начин. Али, све ти просто да то помаже.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy