Због утицаја на свједоке Веселин Вукотић и екипа остају у притвору
1 min read
Веселин Вукотић, фото: ДАН
Ванрасправно вијеће подгоричког Вишег суда одбило је као неосноване жалбе на рјешење о одређивању притвора бившим челницима Одбора директора компаније „Плантаже“ Веселину Вукотићу, Божу Михаиловићу, Душку Перовићу, Сеаду Шахману и Ђорђију Рајковићу.
Вукотићу и осталима одређен је притвор од 30 дана због опасности од утицаја на свједоке.
Аница Хајдуковић је раније пуштена да се брани са слободе.
Осумњичени за злоупотребу службеног положаја у привредном пословању ухапшени су 11. јула по налогу Специјалног државног тужилаштва (СДТ) јер су, како се сумња, донијели одлуку да се закључи штетни уговор о вансудском поравнању између оштећеног привредног друштва „Плантаже 13. јул“ и ОМП Инжењеринг из Подгорице, чијим ђелимичним извршењем је „Плантажама“ нанијета штета, а ОМП Инжењерингу прибављена корист.
Извјештај ревизорске комисије
Државна ревизорска институција утврдила је прошле године да су „Плантаже“ пословале супротно законима и указала на бројне исплате у готовини без основа, на плаћање услуга без уговора и фактура, продају производа појединим партнерима без цјеновника и критеријума, непостојање интерних аката о контролама и трошење горива без ограничења.
„Плантаже“ су 2019. године отписале дуг од 121.000 еура за стамбене кредите запосленима, а неисплаћене дивиденде малим акционарима од око 120.000 су враћене компанији и књижене као приход. Такође, утврђено је да је више од 11 милиона квадрата земље изгубљено између стварног стања и евиденције.
Бивши предсједник Одбора директора „Плантажа“ Веселин Вукотић је током каријере био и министар за приватизацију у савезној влади Анте Марковића од 1989. до 1992. године и дугогодишњи потпредсједник Савјета за приватизацију.
У јавности је наступао као заговорник неолибералног концепта економије и противник државног интервенционизма.
Са актуелним предсједником Црне Горе Милом Ђукановићем и предсједником Црногорске акадамије наука и умјетности Драганом Вукчевићем 2007. године основао је Универзитет „Доња Горица“, са сједиштем у Подгорици.
У „Плантажама“ је од 2006. био предсједник борда директора.
Хапшење осумњичених за малверзације у „Плантажама“ недавно је коментарисао и Ђукановић, који је изјавио да је његово искуство с тим људима позитивно.
„Полазећи од презумпције невиности, и даље сам у врло оптимистичној нади да сумње које постоје нијесу тачне, да су ти људи увијек поштовали правни систем Црне Горе, и водили рачуна о интересима онога кога су представљали, у овом случају „Плантажа““, навео је Ђукановић.
Према подацима црногорског Министарства пољопривреде, „Плантаже“, некада најуспјешнија црногорска компанија за производњу вина и других алкохолних пића, дугује готово 38 милиона еура и налази се пред банкротом. Компанија је у већинском власништву државе, а производе извози у преко 44 земље свијета.
Због сумњи у малверзације и злоупотребе у пословању „Плантажа“, бивша финансијска директорица те компаније Валерија Савељић поднијела је неколико кривичних пријава Основном државном тужилаштву и СДТ-у, оптужујући управу и тадашњу извршну директорицу Верицу Мараш за лажне билансе и друге злоупотребе у пословању.
Извор: ДАН


Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Mrco, pogledaj sto je dozivo.
Necu vise nijednu, bruka.
Presednik drzave rece da mu je to prijatelj????
Sram ga bilo, profesor univerziteta pa šišnjar!
A gdje je Verica?