Зеленски: Може ли Мађарска бити за Русију и против НАТО?
1 min readПредседник Украјине Владимир Зеленски сматра да понашање Мађарске и њени односи са Русијом не одговарају њеном статусу чланице НАТО-а, пренела је „Европска правда“.
„Како решити спор са Будимпештом? Чини ми се да постоји збуњеност политичких елита у Мађарској. Веома је чудна ситуација, може ли једна НАТО земља бити за Русију и против НАТО“, рекао је Зеленски пред финским, шведским, данским и норвешким новинарима.
Према његовим речима, чланица НАТО не може подржавати земљу коју Алијанса назива непријатељем.
„Сматрам да је то непримерено понашање. Говорим своје субјективно мишљење. Бити савезник није само реч, то је значење. То је заједница држава са истим погледом на безбедност, на вредности. Они другачије третирају одређене моменте, међутим, постоји споразум о савезу, којим једни друге штите уз одговарајуће вредности“, рекао је Зеленски.
Он је додао да, уколико све чланице НАТО називају Русију непријатељем, онда једна земља не може да каже „не, Русија је наш савезник“.
„То не може бити тако, дакле, ви више онда нисте савезник алијансе. И зато, ако сте чланица савеза, али де факто радите против, не би требало да саветујете Украјини да уђе у НАТО или не и не треба да јој стварате препреке“, додао је.
Премијер Мађарске Виктор Орбан успротивио се изјави генералног секретара НАТО-a Јенса Столтенберга током посете Кијеву да Украјина једног дана треба да постане чланица Алијансе, преноси РТ.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Шроблем је у томе што НАТО није дефинисан као савез против Русије. НАТО је дефинисан као одбрамбени савез и свака земља чланица има право вета на пријем нових чланица. Мађарска није ушла у НАТО да би напала Русију, него да ако је Украјма, Русија или било ко нападне то биде легитиман casus belli за све чланице НАТО које се онда састају и одлучују да ли ће сви колективно да уђу у рат на страни Мађарске јер је нападнута. То је члан 5. Нује аутоматски. Кад је Турска која тад није била члан НАТО напала Кипар који је тад био члан НАТО, НАТО је одлучио да не стане у заштиту своје чланице. Стога Мађарска итекако има право да има овакав став.