Železnjak: Koncepcija B4 je važan korak ka bezbednosti na Balkanu
1 min readMi smo spremni za konstruktivnu i svestranu saradnju usmerenu na pružanje podrške vanblokovskom statusu Srbije, Crne Gore, Makedonije i Bosne i Hercegovine, i razvoju teme vojne neutralnosti „Balkanske četvorke“ na međunarodnoj političkoj sceni, smatra zamenik sekretara Generalnog saveta partije „Jedinstvena Rusija“ i član Komiteta Državne dume za međunarodna pitanja.
Izjava predsednika Demokratske narodne partije Crne Gore Milana Kneževića, koju je on dao posle susreta delegacije crnogorskih političara i građanskih aktivista sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem, o tome da je neophodan dalji razvoj koncepcije B4, tj. vojne neutralnosti četiri balkanske zemlje – Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Makedonije – gde bi Srbija bila vodeća zemlja a Crna Gora moderator projekta, važan je korak u razvoju vanblokovske arhitekture bezbednosti na Balkanu. To je u sredu 7. decembra izjavio zamenik sekretara Generalnog saveta „Jedinstvene Rusije“ i član Komiteta Državne dume za međunarodna pitanja Sergej Železnjak.
„Nažalost, predstavnici EU još uvek nastavljaju sa pogrešnom praksom uslovljavanja zemalja-kandidata za ulazak u EU obaveznim članstvom u NATO-u na putu evropske integracije. Tako se, na primer, Crnoj Gori i Srbiji, čiji su narodi najviše stradali od bombardovanja NATO-a, danas nasilno nameću neprihvatljivi koraci usmereni na ulazak tih zemalja u vojni blok NATO-a, koji je za njih agresor. Nažalost, negodovanje i burna reakcija na Balkanu po svemu sudeći ne brine mnogo funkcionere iz EU i NATO. Međutim, težnja ka vojnoj neutralnosti koju izražavaju balkanski političari oslanjajući se na volju većine građana svojih zemalja potpuno je zakonita, i nemoguće je te zahteve ignorisati, kakve god instrukcije stizale od mentora iz NATO-a, Evropske unije, Berlina i drugih evropskih centara“, naglasio je ruski poslanik.
„Najaktuelnija pitanja savremene balkanske politike danas su neophodnost razvoja balkanskog regionalnog projekta zasnovanog na principima vojne neutralnosti, prioritetni karakter nacionalnih interesa u odnosu na zahteve koje balkanskim zemljama nameću NATO i EU, kao i prvostepeni značaj neposrednog izjavljivanja narodne volje u donošenju ključnih odluka“, istakao je Železnjak.
„Nova Koncepcija spoljne politike Rusije predviđa konstruktivnu i svestranu saradnju sa evropskim državama koje ne ulaze u vojne alijanse. Prvi put u istoriji savremene Rusije predsednik Ruske Federacije V. V. Putin definisao je u Koncepciji spoljne politike član 69, koji predviđa poštovanje ’izbora evropskih država koje nisu članice vojnih alijansi’, koje ’daju stvarni doprinos bezbednosti i stabilnosti u Evropi’, kao i spremnost Rusije ’za konstruktivnu i svestranu saradnju sa njima’. Ta odredba se u punoj meri odnosi na našu saradnju sa odgovornim patriotskim snagama Srbije, Crne Gore, Makedonije i Bosne i Hercegovine, i na pružanje podrške temi vojne neutralnosti ’Balkanske četvorke’ na međunarodnom nivou, a samim tim i u saradnji sa novom američkom administracijom“, istakao je ruski parlamentarac.
„Dosada, nažalost, nisu sumirani rezultati tragičnih događaja vezanih za raspad Jugoslavije. Mnoga neslaganja i konflikti koji su izazvani u ovom regionu krajem prošlog stoleća i dalje tinjaju, ugrožavajući mir i bezbednost čitavog evropskog prostora. Pouzdani mir i bezbednost na Balkanu i u evroatlantskom regionu u celini može obezbediti samo međunarodna zajednica oslanjajući se na principe nedeljivosti bezbednosti, kao i na principe ravnopravne saradnje i uzajamnog poverenja“, smatra zamenik sekretara Generalnog saveta stranke „Jedinstvena Rusija“.
Izvor: Ruska reč