ИН4С

ИН4С портал

Жељезарци данас испред никшићке Општине

1 min read

cg-zeljkezara

Група од 135 бивших и садашњих радника Жељезаре и њених некадашњих погона окупиће се у 12 сати испред зграде никшићке Општине, незадовољни одлуком надлежних да им не омогуће остваривање права на добијање пензија и отпремнина.

Радници ће се, како су објаснили њихови представници, окупити 15 минута до 12 сати испред зграде Синдчела и мирном шетњом тротоарима стићи до зграде Општине, о чему су на вријеме обавијестили полицију.

Они су најавили и да ће наредне седмице преселити протест испред Скупштине Црне Горе, а исказаће незадовољство и пред представницима делегације Европске комисије.

Представници радника тврде да се жељезарцима ускраћује егзистенцијално право на пензију, док се другима то омогућује под истим условима које и они траже.

Бивши и садашњи радници раније су се обратили дописима предсједницима државе, Владе, Скупштине, ресорним министрима, градоначелнику Никшића и истраживачу кршења људских права и слобода од којих су тражили помоћ у остваривању својих права, како им то закон омогућава.

Око 30 сталних радника Жељезаре захтијева да им се омогући пензионисање и отпремнине под истим условима као и њиховим колегама који су то право остварили 2011. године, док 40 бивших металурга који су на Бироу рада, као и њихове колеге из Радвента, Мессера, Ливнице и Промонта траже само да буду пензионисани.

Они су 14. августа упутили жалбу Уставном суду на одлуку Скупштине да им се не омогући повољније пензионисање, као радницима Комбината алумијума из Подгорице и осталим у металској струци сходно измјени закона донијетим у Скупштини.

Металурзи траже да им се као запосленима у Бокситима и КАП-у омогучи одлазак у пензију са 30 година стажа, од којих се 20 рачуна као бенефицирани, јер, како оцјењују, нијесу тежи услови за рад у тим предузећима, него у Челичани.

Скупштина је усвојила предлог допуна Закона о пензијском и инвалидском осигурања (ПИО) којим се омогућава повољније пензионисање само запосленим у алуминијумској индустрији, чиме је одлазак у пријевремену пензију обезбијеђен радницима КАП-а са 30 година радног стажа, од којих је ефективно 20 година проведено на мјестима гдје се стаж рачуна са увећаним трајањем.

Остваривање тог права орочено је до 30. септембра ове године.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *