Жена звана импичмент – провале и афере предсједникâ САД
1 min readУ сва три импичмента учествовала је једна жена – Зои Лофгрен и она је једина особа на америчкој политичкој сцени која је активно учествовала у три процеса опозива предсједника, пише Раде Мароевић за РТС.
Пуних 46 година пошто је Представнички дом Америчког конгреса покренуо процес опозива тадашњег предсједника Ричарда Никсона, Зои Лофгрен има прилику да, додуше из трећег покушаја, „дође главе“ једном предсједнику САД.
Почетак суђења пред Сенатом је питање дана, а тим демократа који су и покренули процес импичмента Доналда Трампа предводиће Зои Лофгрен, која је, као студент права 1974. године, помагала Комитету за правосуђе да дефинише оптужбе против Никсона.
Никсонова каријера, суштински, била је окончана још оног тренутка када је Марк Фелт новинарима Вашингтон поста Бобу Вудворду и Карлу Бернштајну испричао детаље афере која ће убрзо бити названа „Вотергејт“, али процес опозива никада није доведен до краја, пошто је предсједник САД поднио оставку не желећи да се суочи са Конгресом.
Четврт вијека касније, Зои Лофгрен је била дио Комитета за правосуђе Представничког дома који је одобрио документе који су пратили поступак опозива Вилијема Џеферсона Клинтона.
Републиканци су процес опозива Била Клинтона покренули пошто се испоставило да је тадашњи предсједник САД лагао о вези са приправницом у Бијелој кући, Полом Џонс. Клинтон је, такође, лагао о природи односа са Моником Луински.
„У Клинтоновом случају није било тешког криминалног дијела или прекршаја. Лаж о сексуалном животу не представља повреду уставног поретка, нити пријетњу по националну безбједност“, рекла је Лофгренова Ен-Би-Сију.
Према њеним ријечима, Никсонова злоупотреба службеног положаја огледала се у покушају да искористи владине службе како би прикрио провалу у хотел „Вотергејт“.
„Али бар није укључивао друге државе. Оснивачи САД били су забринути због могућег мијешања других држава у наш политички систем“, рекла је Зои Лофгрен.
Демократе позиве за опозив Трампа заснивају на тврдњама да је предсједник САД, преко свог адвоката и некадашњег градоначелника Њујорка Рудија Ђулијанија, покушао да наставак америчке помоћи Украјини услови почетком истраге против сина могућег демократског кандидата на предсједничким изборима у САД Џозефа Бајдена.
О покушају Доналда Трампа да „притисне“ Украјинце свједочило је сијасет високих америчких званичника, због чега Демократе сматрају да сенатори, без обзира на партијску припадност, неће моћи да игноришу аргументе, те да ће Трамп, на концу, бити избачен из Бијеле куће.
Републиканци су, истовремено, пронашли свједоке који тврде супротно, наводећи да се догађаји о којима говоре присталице опозива нису одвијали на начин који би могао угрозити позицију Доналда Трампа.
„Процес опозива није покренут јер је предсједник лагао о сексуалном животу. Његов бивши адвокат је у затвору јер је лагао о предсједниковим пословима“, рекла је Лофгренова, алудирајући на случај Мајкла Коена, који је иза решетака завршио јер је лагао о исплатама женама које су тврдиле да су биле у вези са Трампом. Предсједник САД је те наводе демантовао.
„Било би погрешно да предсједника гонимо јер је заташкавао те афере и то нећемо чинити„, рекла је Лофгренова, тврдећи да је за Америку лоше што се испоставило да предсједник ради ствари противне националним интересима.
„Било би сјајно да се појави неко безазлено објашњење, мада тешко могу да замислим како би такво објашњење звучало“, рекла је Зои Лофгрен.
Искуство Зои Лофгрен кључна је препорука због које ју је предсједавајућа Представничког дома Ненси Пелоси и изабрала у тим који ће оптужбе против Трампа представити Сенату. У два случаја импичмента у којима је до сада учествовала Зои Лофгрен, предсједници САД нису опозвани у Конгресу.
Прочитајте још:
Бокан: Црногорци су Срби; србомрзачко „црногорство“ је непојамни идиотлук
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: