Женама повјерене кључне функције у Будви

Фото: Вијести, Вук Лајовић
Будва је, по свему судећи, први град у Црној Гори који је и кључне функције у Општини и јавним предузећима, спортским и установама културе повјерио женама. То је учињено након што је припадницама љепшег пола повјерена и већина у локалном парламенту, чиме је исписана нова страница политичке историје државе и града.
Градоначелник Будве Мило Божовић указао је повјерење стручним, професионалним и образованим женама, које је именовао за најближе сараднице. Жене чине већину у тиму задуженом за спровођење амбициозног Божовићевог плана развоја града у наредне четири године.
Оне се питају за општинске финансије, привреду, туризам, али и за наплату пореза, обезбјеђују нормално водоснабдијевање, боре се против корупције, раде на европској перспективи града, те осмишљавају промоцију, задужене су за организацију фестивала, културну баштину…
Тако се на једној од најзначајнијих функција у Општини након предсједничке – главне администраторке налази Невенка Божовић Јововић. Главна администраторка задужена је, између осталог, да координира рад органа и служби, даје мишљење на акте којим се утврђује организација и начин рада локалне управе, али и даје стручна упутства и инструкције за рад органима и службама ради правилне примјене закона и других прописа.Први човјек Будве је сектор финансија повјерио Соњи Куљачи, која је именована за в.д. секретарке Секретаријата за финансије. Куљача је управо сачинила нацрт буџета за наредну годину по коме ће каса метрополе туризма бити тешка 41 милион еура, те тиме осмислила финансијску потпору бројним инвестиционим пројектима који су планирани за 2023.
За привреду је Божовић задужио Јелену Савић, која је именована за в.д. секретарке за привреду. То је општински ресор који се, између осталог, брине за развој туризма, бројних привредних дјелатности, подстицање развоја пољопривреде, али и регулисања стања такси и осталих дјелатности.
Оно што чини Будву препознатљивом годинама уназад свакако су култура и спорт, па је један од “најбогатијих” секретаријата, а то је Секретаријат за друштвене дјелатности, чији је буџет чак десет милиона еура Божовић повјерио на руковођење Данијели Дошљак. Тај секретаријат координира радом установама културе, брине се о развоју спорта, али и за финансирање спортских клубова и спортским центрима и установама, како би их подигао на што већи ниво. Обезбјеђује боље услове за школовање дјеце…
Главну финанијску ињекцију општинском буџету даје наплата пореза, чак половина прилива новца се обезбјеђује на тај начин и то чини Управа локалних јавних прихода. На њеном челу се већ више од двије године налази Весна Ковачевић, а Божовић јој је указао повјерење да и даље настави са успјешним радом. Ковачевић из године у годину “обара” рекорде, па је тако наплата пореза премашила чак 18 милиона еура, уз принцип неселективног приступа, модел који подразумијева да порез, а посебно пореско дуговање буде наплаћени од сваког обвезника, било грађанина, компаније или бизнисмена…
О пројектима који Будву повезују са земљама како окружења, тако и оним ЕУ, задужена је општинска Канцеларија за европске интеграције и сарадњу којом руководи Ива Бајковић. Начелница Службе за јавне набавка је Тања Симићевић, док је шефица општинске Канцеларије3 за борбу против корупције Ивана Калуђеровић.
Најзначајније општинско предузеће свакако је “Водовод и канализација”, чији је буџет преко десет миллион еура и које је задужено да Будва, посебно током љетњих мјесеци, има уредно водоснабдијевање. На челној позицији у овом предузећу је Јасна Докић.
И установама културе руководе жене, па је тако директорица ЈУ Музеји и галерије Будве Луција Ђурашковић, Народне библиотеке Будва Мила Баљевић, док је директорица Јавне установе “Град театар” Милена Лубарда Маројевић. Свака од ових установа културе су успјеле да Будву позиционирају центром културних дешавања Црне Горе током минулих година.
И на челној позицји Спортско рекреативног центра “Будва”, који газдује затвореним базеном “Драган Трифуновић”, је жена – директорску функцију обавља Ивана Лијешевић. На челу Јавне установе Дневни центар за дјецу и омладину са сметњама и тешкоћама у развоју “Бисери” је Миљана Радоман, док је директорица општинске фирме Академија знања Валентина Беллангер.
Жене чине већину у општинском парламенту, па у новом сазиву након локалних избора, од 33 одборничка мандата њих 17 су припаднице љепшег пола.
Вијести

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

