Жени специјалног тужиоца Саше Чађеновића за двије године два чина
1 min readМинистарство одбране, када је на њеном челу био министар Предраг Бошковић, током изборне 2020. године, ванредно је унаприједило чак 136 припадника Војске Црне Горе, без јасних критеријума за бројне одлуке, показује документација која је достављена „Дану“ на захтјев о слободном приступу информацијама.
Међу унапријеђенима у 2020. години је и супруга специјалног државног тужиоца Саше Чађеновића, Драгана Дајковић Чађеновић, која је из чина капетана који је добила 2019, прошле године унапријеђена у чин мајора. Документација о томе како је супруга специјалног тужиоца 2019. године добила чин капетана, нам није достављена. Она је 2019. године почела да ради у Војсци Црне Горе, и постављена је за начелника Војно-медицинског центра. Тада је као цивил добила чин капетана, док је њен претходни ангажман био у Дому здравља Подгорица гдје је била љекар, односно није имала војно образовање.
Иначе, њен супруг, Саша Чађеновић био је специјални тужилац у случају такозваног „државног удара“ 2016. године.
– На основу Закона о Војсци Црне Горе и Правилника о унапређивању официра и подофицира у ВЦГ, начелник Генералштаба покреће поступак за ванредно унапређење у чин мајорице за Дајковић Чађеновић Драгану, капетаницу, санитетска служба, на дужности у Војно-медицинском центру Војске Црне Горе. Др Драгана Дајковић Чађеновић, капетаница на дужности начелнице Војно-медициснког центра, постигла је ванредне резултате и показала изузетне способности у раду вршећи дужности формацијског мјеста на које је постављена. Такође се истакла у извршавању задатака на спречавању ширења пандемије корона вируса, као најодговорније лице у ВЦГ у стручном погледу – наводи се, између осталог, у предлогу за унапређење Дајковић Чађеновић од 18. септембра прошле године, које је потписао бивши начелник Генералштаба ВЦГ Драгутин Дакић.
Предлог за унапређење Дајковић Чађеновић 2019. године није нам достављен, а у рјешењу Министарства одбране на захтјев о СПИ, наводи се да не посједују предлоге за појединачна ванредна унапређења за 2016, као и појединачне предлоге за ванредна унапређења за 2017, 2019. и 2020. годину, те стога нам их не могу ни доставити. Чађеновић Дајковић није одговарала на позиве и СМС поруке Дана у вези унапређења које је добила за само двије године.
Два чина кроз ванредна унапређења за три године добио је и бивши начелник Генералштаба Восјке Црне Горе, Драгутин Дакић. Дакић је 2018. и 2020. године добио чинове кроз ванредна унапређења, али нам нијесу достављена образложења за такве поступке. Предлог за ванредно унапређење 2018. године поднио је Илија Даковић, који је тада обављао дужност в.д. начелника Генералштаба ВГЦ. Дакић је прошле године ванредно унапријеђен у чин генарал-мајор.
Према документацији „Дана“, прошле године ванредно је унапријеђен и Бојан Звицер из Центра за обуку. Овај водник прве класе касније је, након што је војни ресор преузела да води министарка Оливера Ињац, дисциплински кажењен јер је на фејсбук профилу нову Владу Црне Горе назавао „фашистичком“.
Некадашњи командант Ваздухопловства Војске Црне Горе Дражен Влаховић ванредно је унапријеђен 2018. године, да би након тога био смијењен с те позиције јер је, наводно, учествовао у преношењу цркве на Румији.
Међу унапријеђенима прошле године је и водница Роса Мујовић Лалић, коју је предложио за виши чин командант чете Војне полиције, мајор Тадија Мишковић, док је она била и обрађивач тог предмета.
Више чинова добио је и Дејан Глушчевић, који је радни анагажман у ВЦГ почео као војник по уговору. Глушчевић је прошле године добио чин заставника, а предлог за то доставио је мајор Тадија Мишковић.
Чин бригадног генерала прошле године добио је и пуковник Зоран Лазаревић, док је мајор Тадија Мишковић добио чин потпуковника. Документација показује да је међу унапријеђеним лицима значајан број цивила који су добили чинове и ванредно унапређивани без обзира на то што нијесу имали војно образовање. Осим унапређења, већи чин доноси и веће мјесечно примање.
Према Закону о ВЦГ, ванредно се може унаприједити официр, односно подофицир уколико учини дјело од посебног значаја, постигне ванредне резулатате, покаже изузезетну способност у раду.
Дан
Прочитајте ЈОШ:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Znaci da ne pade DPS za dve tri godine MAJOR
Mlad najore komandire Cg……..
Lazarevic general aooooooo. Veceg poltrona nisam sreo u 30 godina vojnicke karijere.
И да је дошла до министарке неби ме изненадило
Ovo je samo mali dio onog sto se radilo.
ONA ĆE AKO TAKO NASTAVI PRETEĆ KATNIĆA O JE U CAVTAT BIO P.PUKOVNIK A OVOJ SAŠINOJ NIJE GINUO ČIN GENERALA DA JE BKJELA PTIČURINA OSTALA DA UPRAVLJA
Narečeni je u vreme Cavtata kao oficir po ugovoru bio u činu kapetana i na dužnosti referenta u organu bezbednosti. Što se tiče oficirskih činova kod prijema civilnih lica u aktivnu vojnu službu (doduše po ranijim propisima), čin se dobijao zavisno od dužine radnog staža i od formacijskog mesta na koje se to lice prima. Druga je stvar kakva je formacija za VMC i koji je čin predviđen za mesto načelnika. Takođe, vanredno unapređenje posle godinu dana provedenih u aktivnoj službi je dokaz da se svašta radilo u kadrovanju družine VCG.
Ja tebe serdare, ti mene vojvodo, a obojica jadovi.
Сигурно је огроман број оних који су партијским ангажманом добијали веће чинове, али је аутор текста занемарио једну битну чињеницу а то је да сваки цивил након свршеног факултета а уколико се ангажује код војске по аутоматизму добија чин. Наравно да мора проћи неку основну војну обуку али није неопходно да сваки појединац који ће бити професионално ангажован пролази дрилове и обуку обавезну за припаднике пјешадије рецимо.
Jeste, kod partizana su mašinbravari postajali maršali, a čobani generali.
Tako je bilo i u JNA. Sto veci DR.MR to veci i cin ali 2 x godisnje malo ih je unaprijedjeno .
SMIJEŠNA VOJSKA I JOŠ SMJEŠNIJA UNAPREDJENJA.UNAPREDJENJE ZA NIŠTA.