ИН4С

ИН4С портал

Живковић тражи подршку Запада: Теме измјене Устава и двојног држављанства црвена линија опозиције

Данијел Живковић

Предсједник Демократске партије социјалиста (ДПС) Данијел Живковић изјавио је да су питања измјене Устава и двојног држављанства кључне тачке неслагања опозиције са актуелном влашћу.

Током сусрета са специјалним изаслаником Словеније за Западни Балкан, Анжејем Франгешом, и амбасадорком Словеније, Бернандом Градишник, Живковић је изразио захвалност на континуираној подршци Словеније Црној Гори, посебно у контексту европских интеграција.

Живковић је том приликом коментарисао тренутне политичке прилике у Црној Гори, упозоривши на опасност измјене грађанског карактера државе. Он је истакао да активности владајуће већине нарушавају односе са НАТО савезом и европским партнерима, стварајући тензије које додатно продубљују подјеле у друштву.

“У оваквој атмосфери, реформски процеси неопходни за напредак ка Европској унији постају све теже оствариви, што директно утиче на економски и политички развој земље,” поручио је Живковић.

Нагласио је да тренутна политичка ситуација не само да дестабилизује унутрашњу ситуацију, већ шаље и негативан сигнал грађанима, што се огледа у све већој апстиненцији на изборима.

“Влада, због идеолошких неслагања унутар парламентарне већине, није способна да заврши процес интеграција у ЕУ. Питања попут измјене Устава и двојног држављанства су црвена линија за опозицију и биће кључне тачке отпора према владајућој гарнитури којој се ближи крај мандата”, рекао је Живковић.

Словеначки изасланик Франгеш потврдио је да ће Словенија, како билатерално, тако и у оквиру Европске уније, наставити да подржава процес проширења, уз нагласак на стратешку важност стабилности и сигурности Европе у овом тренутку.

„Проширење Европске уније сада ужива значајну подршку, јер га многе земље чланице виде не само као економски, већ и стратешки приоритет за стабилност Европе“, закључио је Франгеш, указујући на важност политичке стабилности и посвећености европским вриједностима.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Живковић тражи подршку Запада: Теме измјене Устава и двојног држављанства црвена линија опозиције

  1. Да, тражимо доследност, а сами то нијесмо урадили кад смо мијењали устав Црне Горе из 1992. године. И тамо је било прописано штошта, почев од референдума за који се тражило 60% уписаних бирача. На крају је донијет закон о референдуму по којем се самосталност проглашава са 55% од броја изашлих. Поштени ДПС и Мило.
    Па је у Уставној повељи и Уставном закону Државне заједнице Србија и Црна Гора писало да степен људских права и слобода народа у Црној Гори у случају раздвајања не смије бити нижи од оног који су имали до осамостаљења Црне Горе. А онда је ДПС и нечасни Мијат Шуковић избрисао Србе из Устава и српски језик, а поштени ДПС и поштени Небојша Медојевић и поштени Покрет за промјене то изгласали у парламенту.

    13
  2. Hajde da budemo potpuno otvoreni: ovakvom DPSu zapravo ne odgovara to sto je vecina onih koji bi dobila drzavljanstvo – Srbi, Njega ne interesuje duboka nepravda sto se ti ljudi ponose Crnom gorom svuda po svetu a rodjena drzava im ne daje drzavljanstvo! Njega ne interestuje sto se radi o velikoj nepravdi. Njemu je bitno da oni, nekako, opet dodju do vlasti. I za to ne bira sredstva. On ne shvata da je institucija dvojnog drzavljanstva normalna stvar svuda u svetu, osim u (njegovoj) Crnoj gori. Opozicija ne postoji da bi samo govorila suprotno od onog sto kaze pozicija, nego da rade POSTENO. Ako pozicija ne radi posteno, opozcija je tu da je sprecava u tome, a ovde imamo jedan paradoks: pozicija zeli pravdu a opozicija pokusava da je spreci u tome.

  3. Umjesto crvene linije oko koje ste se raskokodakali, pred vama treba da budu povučene zatvorske rešetke da bi ovaj narod konačno izašao iz svake vrste bijede u koju ste ga spakovali za ovih 30 godina, materijalne, moralne, intelektualne. Na vašim lažima ništa više neće počivati pa vičite nato heljp koliko god hoćete.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *