ИН4С

ИН4С портал

Животиње неће у насеља, остају у својим стаништима

Шума / Илустрација

Срндаћ се шврћкао Симином улицом, једна лисица намерила се да шопингује у тржном центру на Карабурми, а дивље свиње у „разгледању града” стигле су до Новог Београда, па чак и до Зеленог венца.

И све то у редовном стању и пред препуним градом. Шта ли нас тек очекује сада када су се Београђани склонили у своје домове и град је готово потпуно празан? Можемо ли очекивати да шакали, вукови, медведи… изађу из својих станишта као што су пуме доспеле на улице Чилеа, планинске козе примећене у Велсу, а којоти ушли у Сан Франциско?

Од тог егзотичног сценарија ипак нема ништа, сигурни су наши саговорници.

Животиње су сада активније у току дана јер у њиховим стаништима нема људи. Али, не можемо очекивати да почну да се приближавају насељима. Нема разлога да повећавају своје територије и да мењају рутину у територијалном смислу нити да мигрирају – каже професор Душко Ћировић са Биолошког факултета.

Да су се животиње ипак мало „окуражиле” јер у њиховим стаништима нема људи, научници су уочили на примеру јединки које прате уз помоћ сателитских одашиљача. У питању су два медведа на Тари и Јадовнику код Пријепоља и пет шакала у Сурчину и Јакову.

Притисак на природу је најмањи у последњих стотинак година, људи су затворени у кућама и поштују правила па се животиње, што је и очекивано, слободније крећу у својим стаништима. Активније током дана, ноћи и сумрака зато што је активност људи сведена на минимум – објашњава професор Ћировић.

Да дивљач неће покушати да искористи прилику да шмугне из својих шума на градске улице и плочнике, тврди и Радоје Кевић, председник Ловачког удружења „Београд”.

Не верујем да нам се могу дешавати ситуације да животиње почну да излазе у насеља. Оне нису узнемирене, имају мир у ловишту, а у овом тренутку нема елементарних непогода да би кренуле у миграцију као што се десило прошле године са свињама. Не би требало да бринемо због тога јер животиње имају довољно хране која им се редовно износи – каже Кевић.

У уобичајеним околностима, ловци би ловили предаторе. Али, сада су им пушке окачене о клинове.

У лов се не иде кад је ванредно стање, прво због тога што је забрањено окупљање више од двоје људи, а друго, полицијски час је од 17 сати, а у лов се тек излази предвече, сат времена после сумрака. Раде само стручне службе, односно управници ловишта и ловочувари. Они имају радну обавезу, чувају ловиште и износе храну – илуструје наш саговорник.

Да ли због тога што је лов стопиран има разлога да бринемо да ће доћи до пренамножавања предатора?

Не може доћи до пренамножавања врста јер ми се тиме бавимо све време. Ловимо од 1. јануара до 31. децембра и све време до увођења ванредног стања изловљавали смо два пута недељно. Очекујемо и да ћемо, чим ванредно стање буде завршено, поново изаћи у ловишта – уверава Кевић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Животиње неће у насеља, остају у својим стаништима

  1. Potpuno normalna stvar, uvek je tako bilo i bice….kad je manje ljudi zivotinje preuzimaju. Ne kapiram sta je tu cudno uopste i zasto bi ovo bila nekakva vest?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *