ИН4С

ИН4С портал

Животни стандард у сталном паду: Мартовска просјечна зарада 510 евра

1 min read
Просјечна бруто зарада у марту ове године у Црној Гори износила је 765 евра, док је просјечна нето износила 510 евра што представља пад од 0.8 одсто у односу на фебруарску просјечну зараду, званична је статистика Монстат-а. 
новац

Илустрација

Просјечна бруто зарада у марту ове године у Црној Гори износила је 765 евра, док је просјечна нето износила 510 евра што представља пад од 0.8 одсто у односу на фебруарску просјечну зараду, званична је статистика Монстат-а.

Међутим, статистика показује да је реална нето зарада у паду од 1,4 одсто, озбиром да су потрошачке цијене у марту у односу на фебруар забиљежиле раст од 0,6 одсто.

Подсјећања ради, у првом кварталу 2018. године званично је саопштен податак да у Црној Гори 77 хиљада запослених има званичне нето плате мање од 250 евра што је запитало јавност како је онда просјечна плата нешто преко 500 евра.

По тој званичној рачуници око 8000 запослених је примало плату од преко 1000 евра што је пет одсто од укупног броја и њихове зараде су приказале просјечну зараду већом него што је случај у реалности, док је чак 77000 запослених радило за плате између 193 и 250 евра.

Монстат је више пута јавно критикован како прикрива истину о стварном стању у Црној Гори. Из Банке хране су их оптужили да не износе стварне податке и да десетине хиљада запослених имају тако ниске нето зараде да живе испод линије сиромаштва.

„Стварност је, на жалост, апсолутно другачија. У Црној Гори у 2017. је било 50263 незапослених, 26873 лица је примало материјално обезбјеђење породице, 10000 пензионера је примало пензије ниже од 192 евра, док је 36639 запослених примало зараду мању од 192 евра. Само ове три категорије становништва чине 123541 лица, која имају мјесечне приходе мање од апсолутне линије сиромаштва,што стопу апсолутног сиромаштва подиже на цијелих 19.99%“, казала је Марина Медојевић у децембру прошле године.

Услед све тежег живота и стандарда који је на констатној низбрдици Црна Гора се суочава са озбиљним одливом становништва које из земље одлази тражећи достојанственији живот и економску стабилност.

Прочитајте још:

 

Бивши министар културе ЦГ промовише Боку као “заљев хрватских светаца и културе”

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *