ИН4С

ИН4С портал

Злоупотребе боловања: Мијењаће регулативу и изједначити одговорност љекара

КЦЦГ

Пажњу јавности недавно је привукла информација да су због незаконито издатог боловања, новчано кажњена два љекара. Међутим, тај број је сада већи, поручују из Фонда за здравствено осигурање. Злоупотребе су бројне, а један од наредних корака је и промјена регулативе како љекари опште праксе не би сносили већу казнену одговорност у односу на колеге, љекаре специјалисте који често индикују таква боловања.

Према подацима Фонда за здравствено осигурање, у Црној Гори је прошле године отворено 16.000 боловања, што је државу коштало 9 милиона еура. Због неправилности у раду, у овој години до сада су кажњена два љекара, а поступак против још неколико је у току.

Директор Фонда за здравствено осигурање Вук Кадић каже да су отворене неправилности зато што је комисија изашла на лице мјеста и прегледала пацијента.

„На основу медицинске документације, на основу физикалног прегледа пацијента, љекари специјалисти, стручњаци који су за ту одређену болест констатовали да дијагноза не одговара стању пацијента. Ви сте добили податке, то су подаци које су завршене прије мјесец или мјесец и по дана, ми већ у ових мјесец или мјесец и по дана имамо још нових случајева које су већ завршене, само очигледно нису обавијештене јавно“, навео је Кадић.

У Министарству здравља истичу да треба јасно издвојити оне љекаре који крше прописе од оних који савјесно раде.

„Здравствени радници не могу бити таргетирани због одлука појединаца. Упознати смо и са контролама Управе за инспекцијске послове и заједно и са Фондом за здравствено осигурање смо увели и појачали ригорозније контроле како би се покушао ријешити тај системски проблем боловања у Црној Гори“, истичу из Министарства здравља.

Од 2021. године Здравствена инспекција врши провјеру привремене спријечености за рад на захтјев Фонда за здравство, гдје се испитује да ли су изабрани љекари или надлежна комисија кршили закон о здравственом осигурању.

„Уколико су неправилности утврђене, здравствени инспектор ће изрећи казне за правно лице од 1.000 до 20.000 еура, одговорно лице у правном лицу од 500 до 2.000 еура и за физичко лице, односно љекара, од 500 до 2.000 еура“, казала је директорица Управе за инспекцијске послове Ана Вујошевић.

У доказивању злоупотреба боловања инспекције се суочава са бројним потешкоћама.

„Гдје се често дешава да лица која су код послодавца на привременој спријечености за рад налазе се у иностранству, на путовањима, на разним манифестацијама, спортским активностима и слично“, наводи она.

У Фонду ипак истичу да је приликом одобравања боловања одговорност на љекарима опште праксе већа у односу на љекаре специјалисте који их иницирају.

„То нам је један од сљедећих корака, да просто изједначимо. То просто је неправедно да само љекари опште праксе сносе толико пута већу казнену мјеру у односу на своје колеге специјалисте“, наводи Кадић.

Министарство здравља недавно је формирало Националну комисију за контролу привремене спријечености за рад, а бројке говоре да је број отворених боловања у односу на претходну годину мањи за двије трећине.

Надлежни ће, како поручују, наставити рад на откривању злоупотреба боловања, али се поставља питање да ли ће се том вишегодишњем проблему у потпуности стати на крај.

„Искрено се надам да хоће, да ћемо сви некако са свог аспекта надлежности усмјерити активности како би се ове злоупотребе умањиле. Не могу рећи нулирали, то дефинитивно неће бити случај, али макар да сви они вриједни радници, запослени који своје обавезе у складу са законом обављају, дефинитивно не испаштају због оних који покушавају злоупотријебити закон лично или уз помоћ било ког изабраног љекара или члана љекарске комисије“, закључила је Вујошевић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *