ИН4С

ИН4С портал

Стаматовић: Званична доктрина Књажевине (Краљевине) Црне Горе била је да у њој живи српски народ у три вјере. Није било никаквих Бошњака нити бошњачког језика

1 min read

Александар Стаматовић

У склопу антисрпске идентитетске кампање, Ђукановићев режим је између осталих симбола уклонио и тробојку. Ја сам тада написао студију „Истине и лажи о црногорској застави“. На основу релевантних историјских извора, показао сам утемељење тробојке у Црној Гори, казао је за ИН4С, историчар, др Александар Стаматовић.

Један дио парламентарне већине спрема се да предложи измјене и допуне закона о државним симболима? Како то коментаришете?

Очекивања и мотиви Срба на претходним изборима поред заштите светиња, свакако су били и негомилани идентитетски проблеми. Срби очекују да им се врати све што им је отето у претходне 23 године Ђукановићевог режима. У првом реду то је повратак тробојке и по мени ревизија химне. Не успоставља се и не установљава ништа ново. Напротив, враћа се стање традиције и идентитета какво је некада било. У склопу антисрпске идентитетске кампање, Ђукановићев режим је између осталих симбола уклонио и тробојку. Ја сам тада написао студију Истине и лажи о црногорској застави. На основу релевантних историјских извора, показао сам утемељење тробојке у Црној Гори.

Садашња опозиција, а бивша власт, тврди да се претходних дана изгласавање нове Владе прослављало за заставама туђе државе. Да ли је заиста тробојка застава туђе државе?

Апсолутно не! Тробојка у Црној Гори као народна и државна застава има дугу традицију и утемељење, још од доба књаза Данила Петровића, па онда и кроз епоху књаза Николе.

Коначно, 1905. године, она је и озваничена Уставом Књажевине Црне Горе као народне боје. Тробојка јесте опште српска застава. Због тога је у циљу антисрпске кампање и анулирања српског идентитета Ђукановић и посегнуо за њеним избацивањем. Ако се ради о истицању тробојке са апликацијом државног грба Србије, онда то сада када нијесмо у државној заједници са њом значи истицање обиљежја друге, нама истородне државе, а не „туђе“. Свакако, највише се истиче традиционална црногорска тробојка. Онда то није „туђа“ застава, него застава коју су истицали и наши очеви, дједови и преци.

Ако се узима садашња државна застава Црне Горе у обзир, колико она као државни симбол има утемељење?

Тробојка има потпуно утемељење. Садашња државна застава је у ствари измијењена реплика војне заставе, тј. алај барјака, војне заставе ранга батаљона и бригаде. Њихов обод је био бијели као и двоглави орао. Ђукановићев режим направио је измјене тиме што је обруб и орао сада жуте боје. Вршено јер сликовито речено шибицарење са државним симболима. Војна застава је измијењена и проглашена за државну, а тробојка као државна и народна потпуно избачена.

Треба узети у обзир и стање када је тробојка била у оптицају у Црној Гори. Црна Гора је тада била српска држава у којој је живио српски народ, таман толико колико и Србија и у Србији. Чак и комунистички режим никада није помишљао да уклони тробојку. Она је већ 1946. године потврђена у Уставу НР Црне Горе, само у апликацији са црвеном петокраком звијездом.

Да ли видите какве паралеле са уклањањем тробојке у Црној Гори у историјском протоку времена? Да ли је ДПС власт та која је прва уклонила тробојку као државни симбол?

И ту има подударнодсти, и то је занимљиво као истовјетна историјска паралела. Аустроугарски окупатор је 1917. године преко свога гласила у Црној Гори, објавио наређење којим се уклања из употребе тробојка као српска застава, а дозвољава се употреба традиционалне заставе, а то је у ствари био алај барјак.

Тиме је аустроугарски окупатор у Црној Гори, узео себи за право да одређује шта је Црногорцима традиционална застава. Занимљиво је да је то гласило имало назив Цетињске новине, и да је било на латиничном писму. Аустроугарски окупатор је током своје управе избацио из употребе ћирилицу, баш као што је то радио Ђукановићев режим. И италијански окупатор је такође 1941. године уклонио из употребе тробојку, и то је објављено у окупационом листу Глас Црногорца. Такође је избацио из употребе српски језик, и преименовао га у фамозни „народни језик“. Сада имамо фамозни „матерњи језик“. Паралеле и намјере у њима су толико очигледне.

Шта онда Ви предлажете као стручњак за ову област?

Оно што предлажем није ствар трулог компромиса. Тробојку треба вратити као државну заставу са апликацијом са црногорским грбом који такође треба да буде традиционално бијеле боје. Пошто Црна Гора има војску, садашња застава треба да буде војна, али уз поштовање традиције, да опет буде бијели обруб и двоглави орао.

Какво је стање са химном? Чини се да ту постоје још озбиљнији проблеми?

Пјесма „Ој, свијетла мајска зоро“ , а и у текстуалној варијанти Секуле Дрљевића, тј. у било којој варијанти, нема апсолутно никакво историјско утемељење химне. Док је Црна Гора била независна држава до 1918. године, њена утемељена и званична химна била је пјесма „Убавој нам Црној Гори, с поноситијем Брдима“. Ако се хоће инсистирати на државној традицији, а не по потреби је одбацивати или убацивати, треба вратити ову пјесму за химну или једноставно расписати јавни музички конкурс за нову химну Црне Горе.

Прије неколико дана посланица Бошњачке странке Кенана Струјић-Харбић је у Скупштини тврдила да Бошњаци у Црној Гори имају утемељење од хиљаду година.Свједоци смо да и националне мањине траже право на истицање својих застава. Како и то питање има утемељење у црногорској држави?

Званична доктрина Књажевине (Краљевине) Црне Горе била је да у њој живи српски народ у три вјере. Није било никаквих Бошњака нити бошњачког језика, нити је та држава подразумијева да муслимани и Албанци имају своје заставе. Уопште идентитет Црне Горе, па и онај у социјалистичкој Југославији не познаје никакве Бошњаке. Бошњаци се као националност проглашавају 1993. године на основу Бошњачке декларације. Историјски бошњачки идентитет не постоји, а нарочито не у Црној Гори. Историјски ставови од одређених лаичких личности олако се изричу, и некада их не треба само подводити под незнање и индоктринацију, већ и под очигледну намјеру фалсификовања чињеница.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

19 thoughts on “Стаматовић: Званична доктрина Књажевине (Краљевине) Црне Горе била је да у њој живи српски народ у три вјере. Није било никаквих Бошњака нити бошњачког језика

  1. Covek koji je kompleksas, materijalista i ne moze biti dobar, gledajte malo stvari iz pravoga ugla! Sta mislite zasto je mitropolit dao punu podrsku mandataru Krivokapic i zasto nikoga drugog nije video na mjestu pokretaca promena?! Stamatovic je nacionalista to stoji Ali njegove ambicije idu dotle da niko drugi ne valja samo on

    2
    8
  2. Свака част докторе Стаматовићу , сведочиш истину . Сведочио си истину свих ових 25 година , никада ниси одступио од ње и хвала ти за то . Пролазио си голготу као и сви ми који нисмо хтели да одступимо од истине и правде . Твој глас је био непожељан у институцијама ове државе . Сада очекујем од Премиера Кривокапића да те стави на чело државних институција . Сведоци смо разних џпекулација и медијских спиновања да је Кривокапић издао људе које је предводио као носилац листе . Има ту и његовогне сналажења , што је нормално . Најбоље ће угсити те пожаре тако што ће људе и експерте као што си ти довести на руководеће позиције . За Крст часни и слободу златну !!!

    30
    1
    1. Gedeone, nista od toga. Dosledne Srbe koji ni makac od svojih stavova nece odstupiti vec ce uvijek dosledno i tvrdoglavo insistirati na istini kao Stamatovic, Profesor nece pustiti ni blizu. Ostace tamo gdje su bili do sad.Na marginama. A boljeg istoricara od njega nemamo na ovom prostoru.

      12
      2
    2. Недо слажем се са тобом да је др. Стаматовић најбољи експерт у Црној Гори . За ово друго мислим да си под утицајем медија .Не видим разлога за тај твој песимизам и сумњу у Премиера Кривокапића . Размисли мало својим умом , не површно људски . Тадашњи мандатар Кривокапић је пустио политичаре из побједничких коалиција да се отимају за министарства сила , он је мудро ћутао и чекао . Епилог приче да је он у миру поставио праве кадрове у најбитнија министарства : правде и просвете . Сад су се досетили из УРА-е да их је Премиер Кривокапић свео на меру па је устала кука и мотика . Врло брзо ће се све показати . За сад Премиер Кривокапић вуче мудре потезе .

      1. Gedeon ,,Pod uticajem medija“. Kojih medija? Djukanoviceve medije odavno ne pratim, a do juce opozicioni mediji slave Krivokapica kao novog mesiju. Tako je i na fejsbuku. Ako se samo neko usudi da kaze nesto kriticki na njegov racun, na njega se obrusi lavina uvreda. Cak i na ovom portalu je tako bilo do nedavno. Sad se stvari, kako vidim, znacajno mijenjaju. Mnogi zaslijepljeni i zaneseni su . se otrijezniliStvari su se slegle. Vidi se jasnije.Od sustinskih promjena nema nista. A da ste slusali Stamatovicev intervju sa Rosandicem na Srpskoj televiziji, prije neki dan, vidjeli biste da govori isto.
        Citam Vase komentare i vidim da ste umjereni i neostrasceni. Cini mi se da stvari sagledavate realisticno, ali ipak, ja nisam optimisticna. A vjerujte, bila bih presrecna da ste Vi u pravu. Pozdrav.

        7
        2
        1. Сестро Недо ви сагледавате пост изборну ситуацију потпуно рационално и то је разумљиво . Написах ал’ ћу поновити . Људски мозак је подељен на две сфере : људску-рационалну и Божију-умну . Већина размишља рационално јер је то површно и нама пријемчиво . Ум је од Бога и то је дубоко промишљање , Господ то допушта кроз веру и подвизивање . Премиер Кривокапић је верујући човек , штавише то је Господин који више деценија живи Литургијским животом . Доста пута сам имао част да се заједно молимо на Светој Литургији . Ја његову мудрост сасвим добро видим , јер је ово шта се догађа у Црној Гори Божија промисао . Хајде да хипотетички замислимо да је ДФ побједио на овим изборима са 50% , да може сам да направи владу . У овој тензичној збиљи и подељености у друштву ,имали би сукобе огромних размера . Црногорском друштву после 25 година коалиционе ДПС-SDP фашистичке власти треба баш оваква влада . Влада мирне транзиције , која ће владати четири године ,извести црногорско друштво из 75-годишње комунистичке диктатуре и увести нас у демократско друштво .

    1. Хаха добар си, ка не знамо ми Црногорци да смо вазда били само Срби православни, него нека нам он дава тапије на припадност српској нацији па да се надгорњавамо овуда по порталу да нам се смију остали…

      26
      2
  3. Bosnjaci, i bosnjacki jezik su tekovine titoizma, sa kojima se sad suocavamo, no to nije najgore, tragicno je sto se permanentno razvijala mrznja prema svemu Srpskom.milo kao nastavljac Srbomrzacke politike je to doveo do situacije da se vise ne moze trpjet.Sad se suocava sa svojom ludackom idejom i njenim posljedicama.Hvala bogu oni odose u proslost.

    48
    1
    1. Овај српски историчар да се бави идентитетским питањима код данашњих Црногораца на ин4с, а нека Раковић и Антић мало предахну.

      32
      2
    2. A ne budaliite više. Svako može da se izjašnjava kako ga volja. Razumijete li vi da 21 vijek. Sad ćeš ti ubjediti nekog ko hoće da se piše Bosnjak da to ne radi. Svaka nacija je nastala u nekom istorijskom momentu. Možda je Bošnjaci a taj momenat sad.

      6
      43

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net