ИН4С

ИН4С портал

Званичник јапанске јавне ТВ негира масакр у кинеском Нанкингу

1 min read

 naoki hijakuta

Високи званичник јапанске јавне телевизије НХК изјавио је да јапанска војска није починила масакр у Нанкингу 1937. године, што је још једна националистичка изјава јапанских званичника које наилазе на осуде суседне Кине и Јужне Кореје.

„Нико није поклањао пажњу на пропаганду тадашњег кинеског националистичког вође Чанг Кајшека о масакрима које је наводно Јапан починио у Нанкингу. Знате зашто? Зато што се то никад није догодило“, рекао је у недељу Наоки Хијакута, члан управе јапанске телевизије НХК на једном политичком скупу у Токију.

Ово је други пут у скорије време да је јапанска телевизија у центру пажње због спорних националистичких изјава.

Нови директор телевизије Кацуто Моми је 26. јануара изјавио да је присиљавање жена на проституцију од стране јапанске војске за време Другог светског рата била „честа пракса у свим земљама у рату“.

Кина процењује да је 300.000 Кинеза, махом цивила, убијено у таласу убистава, силовања и разарања од стране јапанских војника у шест седмица после њиховог уласка у Нанкинг 13. децембра 1937. године.

Страни научници процењују да је број убијених знатно мањи. Масакр у Нанкингу и „жене за утеху“, како се зову жене које је јапанска војска приморавала на проституцију, у центру су сталних полемика већ годинама између Јапана, с једне, и Кине и Јужне Кореје, с друге стране.

Кина је у фебруару 2012. званично протестовала зато што је градоначелник Нагоје негирао масакр у Нанкингу. У мају 2013. градоначелник Осаке Тору Хашимото изазвао је нови скандал када је изјавио да су азијске „жене за утеху“ биле неопходност.

У августу прошле године, на годишњицу капитулације Јапана 1945, премијер Шинзо Абе прекинуо је традицију од двадесетак година и у присуству цара Акихита није изразио жаљење за патње које је нанео Јапан азијским земљема у првој половини 20. века и у Другом светском рату.

Абе је такође за своју прву годину власти прошле године отишао да се помоли у спорном храму Јасукуни у Токију, меморијалном центру у част 2,5 милиона погинулих Јапанаца, међу којима је и 14 ратних злочинаца.

Јасукуни, меморијал у част погинулих у ратовима у 19. и 20. веку, укључујући и ратне злочинце у Другом светском рату, за Сеул и Пекинг представља симбол злочина које су јапанске трупе починиле током колонизације Корејског полуострва (1910-1945) и делимичне окупације Кине (1910-1945).

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *