Звецкање „таурусима“: Опасан сигнал Немачке који може само да распламса рат
1 min read
Илустрација
Реторика будућег немачког канцелара Фридриха Мерца о испоруци Кијеву крстарећих ракета „таурус“ које могу да досегну до Кримског моста је, пре свега, политички сигнал.
Према наводима експерата, помињање Кримског моста као потенцијалне мете указује на Мерцову одлучност да омогући Украјини да напада кључне логистичке тачке, што никако не може зауставити, већ само распламсати ток рата.
„Ако изненада изведу напад ракетама ‘таурус’ на Кримски мост то би за Немачку могло бити упоредиво са почетком трећег светског рата…“, упозорава руски војни експерт, пуковник у пензији Анатолиј Матвијчук.
Таква одлука носи озбиљан ризик од ескалације у односима са Русијом, у чему Немачка мора бити изузетно опрезна.
Иако је реч о технолошки напредном оружју, ракете дугог домета „таурус“ неће донети стратешку предност у рату, јер Русија располаже озбиљним ПВО системима који их могу пресрести.
Експерти објашњавају да Немачка разматра испоруку високопрецизних ракета Украјини како би ојачала свој имиџ снажног спољнополитичког актера, посебно уочи могуће промене власти у тој земљи. То је уједно и сигнал лојалности трансатлантском курсу, упркос смањењу улоге САД.
Берлин показује спремност да преузме већу одговорност у подршци Кијеву.
„Мерц наставља своју предизборну кампању. Колико се сећам, Шолц није желео да испоручи те ракете. Мерц на овај начин покушава да обезбеди подршку својих европских партнера, показујући да ће, када постане канцелар Немачке, водити заједничку политику са европским колегама“, оцењује руски војни експерт, пуковник у пензији Анатолиј Матвијчук.
Шездесетдеветогодишњи Мерц, који би могао да постане најстарији канцелар у историји Немачке, тренутно подржава наставак војне помоћи Украјини, укључујући испоруку крстарећих ракета „таурус“, домета до 500 километара.
Пројектил је способан да погађа стратешке циљеве у дубини руске територије. Његова испорука Украјини повећава ризик од ескалације, јер Немачка тиме фактички постаје учесник у потенцијалним нападима на руску територију. Иако ће формално одговорност лежати на Оружаним снагама Украјине, сваки такав напад биће доживљен као потврђен и одобрен од стране Берлина.
„Како ће се све ово развијати? Хајде да сачекамо мај месец, када ће Мерц званично преузети дужност канцелара, када ће му одговарајуће службе у потпуности представити ситуацију на фронту и последице које те одлуке могу имати за Немачку – пре свега економске, финансијске, али и војне“, упозорио је пуковник.
Чиме Русија може да одговори
Мерц je обећао Кијеву испоруку крстарећих ракета „таурус“, уколико те испоруке буду усаглашене са европским партнерима. Он је подсетио да неке земље, попут Велике Британије, Француске и САД већ испоручују Кијеву крстареће ракете.
Према његовим речима, испорука мора да буде координисана, а у том случају и Немачка би требало да учествује. Нагласио је да је дошло време да Украјина изађе из дефанзиве и добије средства за проактивно деловање.
„Мерц овим поступком веома ризикује да добије одговор Русије, можда чак и војни. У чему би се то могло огледати? У превентивним ударима на објекте који се данас покушавају да распореде на територији Украјине“, нагласио је експерт.
Западни савезници САД, Француска и Велика Британија су већ снабделе Украјину моћном далекометном муницијом, али су Оружаним снагама Украјине преко потребне крстареће ракете „таурус“ произведене у Немачкој.
Пуковник додаје да коалиција европских држава не може променити ток украјинског сукоба, због слабе војне припремљености и слабе војне моћи.
„Русија располаже великим бројем противваздушних и противракетних система, почевши од С-300 па до С-500, који већ изводе борбена дејства противракетне одбране у ближњем космосу. Ракете ‘таурус’ се не разликују много од западних пројектила који су већ коришћени, попут ‘скалпа’ и ‘сторм шедоу’. Дакле, ако ове ракете буду испоручене, сигурно ће бити откривене и оборене. Свакако, неку штету могу и да нам нанесу, али неће направити никакав чудесан ефекат на бојном пољу“, закључио је пуковник.
Бундесвер има око 600 ракета „таурус”, али се претпоставља да је тек између 150 и 300 спремно за употребу. Цена једне ракете је око милион евра.
Ова ракета класе ваздух-земља може да лети брзином од око 1.170 километара на сат и на висини од 35 метара, због чега их радар тешко открива.
Пројектил је намењен за високопрецизне ударе и уништавање добро заштићених објеката, укључујући подземна командна места и бункере.
Према истраживању које су средином прошлог месеца објавили немачки медији, чак 64 одсто немачких грађана противи се испоруци ових ракета из страха од директне конфротације са Русијом.
Москва је више пута истицала да испоруке оружја Кијеву отежавају процес мировног решавања сукоба и увлаче НАТО земље у конфликт.
Наглашено је и да ће се све испоруке оружја за Украјину бити сматране легитимним циљевима за руску војску, преноси Спутник.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Precizan opominjući direkt orešnikom u fabriku bi ohladio usijane glave. A za dalje, bumo videli…
Њемци имају посебно мјесто у сјећању и срцима Руса и многих других народа, тако да ће им тај агресивни потез заједно са претходним (леопарди, гепарди, ириси, панцерхаубитце, панцерфаусти,…) донијети велику „срећу и просперитет“ нацији!