Звезда се после 15 година вратила у Евролигу поразом, Локомотива утишала Арену!

zvezda-lokomotiva

Кошаркаши Црвене звезде Телеком нису успели да победом обележе повратак клуба у Евролигу после 15 година: у првом колу елитног такмичења, пред 19.000 гледалаца у београдској Комбанк арени, црвено-бели су изгубили од Локомотиве Кубан из Краснодара са 84:87 (20:30, 22:8, 17:20, 25:29).

После деценију и по, црвено-бели су се вратили у европску елиту, а већ први тест није био нимало наиван. Ем Локомотива из Краснодара има прилично јак тим, а тренер Јевгениј Пашутин, који чак зна и како изгледа освајати Евролигу, јер је то у два наврата, 2006. и 2008. то успео као помоћни тренер у московском ЦСКА, ем је напрасно „искључење“ Звездиног напада у четвртој деоници у многоме одредило завршницу овог, прилично занимљивог, сусрета. Јер, Локомотива је готово за тили час од дефицита дошла до „+13“, али је у преостала три минута екипа црвено-белих кренула по чудо. И, била на корак од њега.

Стартна петорка Црвене звезде за коју се одлучио тренер Дејан Радоњић била је Нелсон, Лазић, Шилб, Митровић, Марјановић, а наспрам њих нашли су се Биков, Вилијамс Симон, Хендрик и Браун. Меч је пред 19.000 гледалаца почео серијом гостију од 0:6 коју је прекинула тројка Лазића. Већ тада се видела главна одлика тима из Краснодара, а то је крајња једноставност у брзим акцијама, махом решаваних игром „2 на 2“, док су дужи напади Звезде, непрецизни шутеви и лоше позиционирање за скок омогућили Пашутиновој екипи да поведе са 6:15, уз шест поена центра Ричарда Џенкинса и један мање главне звезде, Дерика Брауна. А када је и одлични шутер Маркус Вилијамс погодио тројку, Локомотива је по први пут дошла до двоцифрене предности (8:18), што је био увод у далекометну паљбу: узвратио је Нелсон, а њему Вилијамс, па се стигло до 11:21.

У игру је тада уместо прилично неприметног Шилба ушао Марко Симоновић, али је прве наредне поене постигао гостујући тим, и то шутем са дистанце центра Хендрикса за 11:23, па је индиспонираног Марјановића ушао недовољно опорављени Рашко Катић, који је пре десетак дана повредио скочни зглоб на тренингу. Радоњић је потом на паркет послао и Јаку Блажича, који се одмах уписао, погодивши са ивице рекета за смањење заостатка на 16:26.

Друга деоница почела је серијом Звезде од 6:0, у којој је два поготка из игре постигао Блажич, подигавши публику на ноге. „Делијама“, које су на горњем прстену Арене, придружили су се у певању и остали гледаоци, па је атмосфера на моменте деловала заиста фантастично.

Да је било мало веће присебности у брзим акцијама, црвено-бели би пришли и на ближе од 26:30 у том тренутку, али је одбрана и даље била баш добра, па је Локомотива тек после три и по минута постигла прве поене, и то са слободних бацања. Тројка Џенкинса је, одмах затим примакла Звезду на 29:32, а када је у следећем нападу дао још једну, бука је, због одушевљења публике, постала невероватна. А закуцавање Марјановића, после окрета око свог чувара, донело је прво вођство црвено-белих на овој утакмици.

Тек после пет минута игре, Локомотива је постигла своје прве поене из игре у другој деоници, и то када је Биков после продора погодио кош, уз фаул. Ипак, на томе су гости привремено стали – Шилб се потом по први пут уписао у стрелце, постигавши поене са линије пенала, а недуго затим и са полу-дистанце, за Звездиних „+4“ у 17. минуту – 38:34.

Радоњић је, недуго затим, морао да тражи тајмаут јер су његови играчи прилично смушено играли у противничком рекету, што је Локомотива казнила са два брза поготка из контри, за ново изједначење. Звезда је потом подигла ниво одбране, смиривши налете екипе којој је сигурност под обручем донео други улазак Алекса Марића у игру, а погоци Катића и Шилба, који је претходно промашио зицер, донели су Звезди 42:38, што је и био резултат првог полувремена.

Трећа деоница почела је врло брзим изједначењем гостију, а онда је Локомотиву примирио борбени Раденовић – тројком. Пробудили су се потом Шилб и Нелсон, један добром прецизношћу, а други одбраном и поентирањем после одузете лопте, па је Звезда стигла до 53:49. Ипак, ни тројка Раденовића за 59:55 није уздрмала екипу тренера Пашутина, у којој се разиграо литвански репрезентативац Калниетис, па су гости пришли на 59:58 у последњем минуту треће четвртине. А она је окончана сумњивом одлуком судија, јер су гости избацили лопту изнад обруча после покушаја Нелсона да поентира.

И, то као да је одредило завршницу која је уследила. Четврта деоница је почела мини-серијом Локомотиве, за вођство од 59:62, а на моменте тиха публика је поново била на ногама и у трансу после тројке Блажича за изједначење у 33. минуту. Тада је Звезда напрасно – стала.

Нови поени разиграног Алекса Марића вратили су „+2“ гостима, а када је Вилијамс одмах у наредном нападу погодио далекометни шут, Радоњић је морао да затражи тајмаут. Ипак, ни предах тада није помогао Звезди, јер је Вилијамс новом тројком одвео екипу из Краснодара на великих 62:70. Минут касније, на истеку 36, Локомотива је имала и двоцифрену предност, јер је на 63:74 повисила тројка Јасаитиса. А када је дао следећу, Пашутинов тим је дошао до „+13“, најавивши коме ће припасти тријумф у гротлу Арене, у коме је Звездина офанзива напрасно нестала, олакшавши тако посао гостима, а „натеравши“ део публике из партера да и два минута пре краја крене да излази.

Од Јасаитисове тројке, на 3:27 до краја, отписани црвено-бели заиграли су као да им од финиша меча зависи живот. Нелсон, Марјановић и Џенкинс били су прецизни, а када је овај последњи дао кош, почела је серија домаћих од 8:0 којом је Звезда пришла на 78:82, а верни навијачи опет били на ногама. Имала је екипа Дејана Радоњића пола минута пре краја сјајну прилику да преполови тај задатак, али је Блажич промашио полагање. На другој страни, Биков је 23 секунде пре краја промашио ова бацања, па је Шилб 14 секунди пре последњег звука сирене – примакао црвено-беле на 80:82.

После тајмаута гостију, фаулиран је Вилијамс, који је имао и искористио прилику да одведе Локомотиву на „+4“, па је Радоњић затражио тајмаут. Шилб је добро решио ситуацију „1-на-1“ погодивши кош, па су домаћи одмах фаулирали Вилијамс. А он је, седам секунди пре краја, опет био прецизан у два наврата. Са 82:86 на „-2“ Нелсон је примакао Звезду, а затим је две секунде пре краја Маркус Вилијамс промашио прво слободно бацање. Друго је дао, па је домаћин пробао да шутем са целог терена, који је упутио Нелсон, избори продужетак, али тај покушај није био ни довољно прецизан, ни довољно јак, па су бодови отишли у Краснодар.