IN4S

IN4S portal

Apel izdavača: Đaci u Crnoj Gori prvi put bez časopisa, Šehović da skine zabranu

1 min read
Izdavači očekuju da ovaj javni apel uvaži Ministarstvo prosvjete, i da skine zabranu, a oni su, kako kažu, prinuđeni da u skladu sa Zakonom, sudski potraže naknadu štete koju su pretrpjeli zahvaljujući neprincipijelnoj Odluci o kojoj je riječ.

ilustracija

Izdavačke kuće Obodsko slovo, Naša škola pet plus, Nova škola plus ukazale su na problem da su đaci u Crnoj Gori prvi put ove školske godine ostali bez časopisa za djecu.

„Dječija štampa je odvajkada bila i ostala nezamjenljivi dio obrazovnog procesa. Nekada je Ministarstvo prosvjete, imajući u vidu značaj štampe, izdavalo dječije časopise. Važnost naših izdanja je prepoznata i od strane Nacionalnog savjeta za obrazovanje Crne Gore koji je usvojio ‘Standarde periodičnih publikacija za djecu/mlade’. Čitanjem Standarda i svake pojedinačne stavke jasno se ukazuje šta ona znači u obrazovnom sistemu i sve njene vrijednosti koje sobom nosi. U skladu sa Standardima Nacionalni savjet za obrazovanje je dao Odobrenje da se tačno određeni dječiji časopisi mogu koristiti kao pomoćno nastavno sredstvo u obrazovnim ustanovama“, pojašnjavaju oni.

U saopštenju izdavača se kaže da bez obzira na sve to, odmah po stupanju na funkciju novog ministra, Ministarstvo je donijelo odluku o zabrani distribuiranja novina za djecu, misleći valjda da je štampa za djecu štetna i da je njena distribucija u školama „udar“ na besplatno obrazovanje u Crnoj Gori.

„Sve ostalo što finasiraju roditelji: udžbenike, izlete (jedan košta koliko godišnja pretplata za 10 brojeva časopisa), odlaske u pozorište, škole u prirodi, eskurzije, fotografisanje… je prema tumačenju Ministarstva u domenu ‘besplatnog obrazovanja'“, ističu izdavači, dodajući da se prilikom zabrane časopisa Ministarstvo nije rukovodilo interesima školaraca, a posebno ne one djece i njihovih roditelja koji su uplatili godišnje pretplate.

„Ministarstvo je jednostavno diskriminisalo izdavače dječije štampe“, naglašavaju oni.

Prema njihovim riječima, izdavači su i pored toga, čuvajući i ugled Ministarstva i brojnih prosvjetnih radnika, kao i sopstveni ugled, ni krivi ni dužni izvršili povraćaj novca (za godišnje pretplate) iako su im ukinuti izvori finasiranja.

„Da li je sve navedeno ‘slučajnost’ ili plod nečije ‘strategije’ odgovore će nam dati vrijeme. Jedno je sigurno – da uprkos željama brojne djece, njihovih roditelja i učitelja dječjih časopisa u izdanju crnogorskih izdavača nema i neće biti za duži vremenski period“, kažu oni.

Da sve što su naveli nije plod subjektivnog gledanja već objektivan stav dokaz je, kako kažu, i to što je ovo potvrdio i Ombundsman.

Na navode izdavača, odnosno, predstavke o povredi brojnih sloboda i usvojenih standarda, od strane ministra prosvjete gospodina Damira Šehovića izdavači su dobili konkretne odgovore, kojima se jasno ukazuje na propuste ministra prosvjete i opradavnost pritužbi:

„…evidentno je da su izdavači štampanih publikacija kao posebna kategorija pružalaca usluga u domenu podrške obrazovnom procesu stavljeni u nepovoljniji položaj u odnosu na druge pružaoce usluga u istoj ili sličnoj situaciji kao što su organizatori putovanja, priređivači kulturnih događaja i slično, pri čemu je takvo postupanje diskriminatorno, jer ne postoji opravdanje zasnovano na zakonu ili drugom propisu kojim se ova razlika može opravdati.“

Ombudsman je shodno navedenom zaključku dao određene Preporuke Ministarstvu prosvjete Vlade Crne Gore:

„- Da izdavačke kuće u istoj ili sličnoj pravnoj i/ili faktičkoj situaciji ne tretira različito od drugih subjekata koji učenicima osnovnih škola nude različite vrste usluga u vidu podrške obrazovnom procesu, naročito kada je takvo opredjeljenje zasnovano na stručnim odlukama referentnih nacionalnih institucija i obrazovnih ustanova, a njihov je angažman utemeljen na saglasnosti volja i bez obaveznosti koja bi dovela u pitanje navedeno ustavno načelo;

  • Da razmotri mogućnost daljeg participiranja u obezbjeđenju dijela sredstava za nabavku udžbenika i pomoćnih nastavnih sredstava (časopisi itd), koje su shodno Konvenciji UN-a o pravima djeteta u funkciji slobode izražavanja djeteta;
  • Da preduzme mjere na analizi važećih zakonskih i drugih rješenja kojima će se ustanoviti standard besplatnog školovanja i urediti materija kako se podzakonskim aktima i njihovim tumačenjem ne bi derogirala prava propisana Ustavom i zakonom.“

Izdavači očekuju da ovaj javni apel uvaži Ministarstvo prosvjete, i da skine zabranu, a oni su, kako kažu, prinuđeni da u skladu sa Zakonom, sudski potraže naknadu štete koju su pretrpjeli zahvaljujući neprincipijelnoj Odluci o kojoj je riječ.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *