U pismu, koje će briselskim zvaničnicima lično uručiti premijerka Ana Brnabić u sedištu EU 10. i 11. oktobra, biće navedeno i konkretno pitanje: Da li sistem međunarodnog prava važi isključivo za zemlje Unije ili za sve?

Formirana je i posebna radna grupa, u kojoj će, osim Nikole Selakovića, generalnog sekretara predsednika, i Marka Đurića, direktora Kancelarije za KiM, biti i stručnjaci iz resornih ministarstava, pre svega Ministarstva spoljnih poslova, kako bi se došlo do odmerenog i jedinstvenog teksta, koji „udara“ u suštinu problema.

Kako saznajemo, u obraćanju vrhu EU i zemljama članicama takođe će biti navedeno da je Beograd upozoravao da se priznavanjem KiM stvaraju uslovi za domino-efekat separatističkih presedana, ne samo u Evropi, već u celom svetu.

Čitava ova diplomatska akcija, kako saznajemo, biće veoma pažljivo izvedena kako ni na koji način ne bi povredila Špance, koji su predvodnici kvinte EU koja ne priznaje Kosovo (tu su još i Grčka, Slovačka, Kipar i Rumunija).

U srpskom državnom vrhu ne gaje iluzije da će zemlje EU koje su priznale tzv. Kosovo odgovoriti na poziv Beograda i povući priznavanja, jer je naša zemlja bombardovana da bi se oteo KiM, ali Srbija nije mogla da prećuti nonsens po kojem međunarodno pravo važi samo za „odabrane“.

Pat-pozicija u koju se zapleo Brisel, isturajući portparola Evropske komisije da odbrani neodbranjivo, posledica je otvaranja Pandorine kutije na Kosovu*, smatra šef diplomatije Ivica Dačić.

*južna srpska pokrajina privremeno okupirana, primjedba Portala IN4S