IN4S

IN4S portal

Demos: Specijalno tužilaštvo da dovede do sudskog epiloga „Penzionersku zgradu“

1 min read
"Bivša ministarka Kovačević i sadašnji gradonačelnik javno su iznijeli neistine, što govori o njihovom opštem kredibilitetu i njihova je dužnost da bez odlaganja podnesu ostavke na javne funkcije koje obavljaju," kazao je Radonjić.

Reakcije bivše ministarke rada i socijalnog staranja, Kovačević Zorice, i sadašnjeg gradonačelnika Podgorice, Stijepović Slavoljuba, na Demosovo podnošenje krivične prijave povodom slučaja „Penzionerska zgrada“, i po tonu i po sadržaju, dale su za pravo Demosu i osnažile potrebu da Specijalno državno tužilaštvo preduzme sve što je neophodno kako bi se što prije došlo do sudskog epiloga, saopštio je danas poslanik Demosa u Skupštini Crne Gore Goran Radonjić.

„Očekivano, niti jedna od činjenica koje smo saopštili nije osporena. Naprotiv, samo su potvrđene naše sumnje. Uz to, i bivša ministarka i sadašnji gradonačelnik javno su iznijeli neistine, što govori o njihovom opštem kredibilitetu. Ionako slab kredibilitet njihovim posljednjim javnim nastupima nepovratno je narušen i njihova je dužnost da bez odlaganja podnesu ostavke na javne funkcije koje obavljaju,“ kazao je Radonjić i dodao:

„Bivša ministarka i sadašnja direktorka KBC-a kazala je da ‘pouzdano zna’ da se gradilo 100 stanova u ‘Penzionerskoj zgradi’ na Bulevaru vojvode Stanka Radonjića. U Listu nepokretnosti br. 7822, katastarska opština Podgorica III, a to je dokument svakome dostupan na sajtu Uprave za nekretnine, jasno se vidi da u ‘Penzionerskoj zgradi’ ima 106 stanova. Osim te javne neistine, bivša ministarka potvrdila je da je Ministarstvo na čijem je čelu bila doniralo novac za gradnju sporne zgrade, a radi se, podsjetimo, o 620.000 evra. Pritom je dodala da nije bila obaveza Ministarstva da kontroliše trošenje tog novca, što je zapanjujuća neodgovornost prema trošenju novca iz budžeta. Dati ogroman novac građana, a ne osigurati da se on utroši na jasan i zakonit način, i još to javno priznati, jeste neviđen skandal.“

Elementarni politički moral obavezuje odgovorne na ostavke

„Skandal je i javno sakrivanje istine od strane sadašnjeg gradonačelnika Podgorice Stijepović Slavoljuba. Naime, on je izjavio da je Glavni grad učestvovao ‘tako što je odlukom Skupštine opredijeljeno zemljište’ i što je sam Stijepović ‘učestvovao zajedno sa ministarkom rada i predstavnicima Udruženja penzionera svečanom početku izgradnje’. Time je sadašnji gradonačelnik sakrio da je ista grupa učestvovala i u podjeli ključeva nakon izgradnje i da je Glavni grad oslobodio investitora plaćanja komunalija. Najvažnije, gradonačelnik je sakrio da je Skupština Podgorice 28. februara ove godine, i to na njegov predlog, usvojila odluku da se, godinu dana nakon što je zgrada useljena, Udruženju penzionera donira 139.000 evra,“ kazao je poslanik Demosa i istakao:

„Pošto se radi o lako provjerljivim i javno dostupnim činjenicama, javno iznošenje neistina bivše ministarke i sadašnjeg gradonačelnika čini njihovo ostajanje na javnoj funkciji neodrživim. Elementarni politički moral obavezuje ih da odmah podnesu ostavke.“

On je naglasio da je posebna priča njihovo javno obraćanje Vrhovnom državnom tužiocu, gdje iskazuju spremnost da „u svako doba dođu i dostave sve dokaze koje posjeduju“.

„Obaveza je svakog građanina, a ne pitanje dobre volje ili političkog stava, da se odazove na poziv tužioca, a i da saznanja i dokaze o počinjenim krivičnim djelima dostavi nadležnima. To bi morao da zna svaki građanin, a pogotovo to moraju znati dva pravnika i dugogodišnja javna funkcionera. Zato njihova javna pisma više govore o njihovoj umišljenoj nedodirljivosti, jer isticati javno da su spremni da ispune zakonsku obavezu nema nikakvog smisla, osim kao znak da bi tu obavezu možda mogli i da eskiviraju.

Posebna je priča, i psihološka zanimljivost, da je bivša ministarka, kako sama kaže, „očekivala da hitno bude uhapšena“ nakon krivične prijave Demosa. I taj detalj, možda čak i momenat iskrenosti, dovoljno govori o tome da li se osjeća krivom povodom cijelog slučaja.“

Radonjić napominje da nakon se ipak Demosovih konferencija za medije ili predaje krivične prijave ne hapsi se odmah – kako je navodno povjerovala bivša ministarka rada i socijalnog staranja.

„Brojne druge krivične prijave koje su protiv čelnika sadašnje vlasti podnosili opozicionari ili NVO, često su bile i koju godinu zaboravljene, ali su na kraju postajale osnovni dokument na bazi kojeg oni koji su kršili zakon završe tamo gdje zaslužuju,“ ističe poslanik Demosa i dodaje:

„Za razliku od bivše ministarke i sadašnjeg gradonačelnika, mi u Demosu ne vršimo nikakav pritisak na tužilaštvo, niti želimo državu, pa ni tužilaštvo, gdje bi se funkcionisalo pod pritiskom. Kao odgovorni predstavnici građana radimo svoj posao i znamo da su naši dokazi neumoljivi. Nadajmo se da će se slučaj ‘Penzionerska zgrada’ rasvijetliti što prije.“

Podjelite tekst putem:

1 thought on “Demos: Specijalno tužilaštvo da dovede do sudskog epiloga „Penzionersku zgradu“

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *