ИН4С

ИН4С портал

Француски председник се поклонио српској застави у Паризу

1 min read
Обнављајући вечну ватру на Споменику незнаном јунаку код Тријумфалне капије у Паризу, нови француски председник Емануел Макрон је одао почаст и српским заставама које су се вијориле на његовој инаугурацији.

Обнављајући вечну ватру на Споменику незнаном јунаку код Тријумфалне капије у Паризу, нови француски председник Емануел Макрон у недељу је одао почаст и српским заставама које су се вијориле на његовој инаугурацији. преносе „Новости“.

Пролазећи кроз постројени шпалир, Макрон је застао и попричао са нашим барјактарима. Уз четири наша барјака, које су носили Петар Петровић Пепи, Стана Билбија, Сузана Рељић и Ивана Манојловић, и један грчки, у рукама Антонија Гортиласа, све остале заставе биле су француске.

„Честитала сам Макрону на избору. Рекла сам му да се надам да ћемо одржати француско-српско пријтељство и да рачунамо на његову помоћ, када је реч о Србији. Био је врло срдачан. Одговорио ми је да се залаже да се ова сарадња што више одржава“, преноси за „Новости“ своје утиске Стана Билбија, председница Свесрпске заједнице Француске.

Она је носила нашу званичну заставу, коју је добила од Војске Србије. Заједно с Рељићевом и Петровићем, званично представља Србе, као старе француске савезнике, на различитим манифестацијама пред француским властима и на свечаностима које се односе на неговање традиција старих бораца.

„Французи нама долазе на обележавање годишњица на Српском војничком гробљу у Тијеу и полагање венаца код споменика краљевима Петру и Александру Карађорђевићу, а ми њима узвраћамо присуством код Тријумфалне капије и на другим свечаностима“, каже Билбија.

Стана Билбија је рођена на Косову и Метохији, у Витини, а касније се преселила у Смедерево. У Француској живи од 1970. године. Радила је као кројачица, па имала грађевинску фирму, а сада, као пензионер, сваки тренутак користи да обнови и одржи односе између два народа.

„Покушавамо да привучемо Французе, повратимо поверење и дефинитивно променимо слику о Србима која се деведесетих неправедно ширила о нама“, истиче она.

Петар Петровић Пепи у српској униформи на инаугурацији

Петар Петровић Пепи је доајен међу српским стегоношама у Паризу. Као члан Савеза Срба Француске и удружења „Петар Први“, већ три деценије, неколико пута годишње, представља Србију приликом свечаности везаних за традицију ослободилачких ратова. Овог пута носио је реплику ратног барјака солунаца. 

„Заставу ми је, пре тридесет година, уручио Наум Ђорђевић, некадашњи председник Друштва за неговање традиција ослободилачких ратова Србије до 1918. године, један од учесника пробоја Солунског фронта и носилац Албанске споменице. Чувам је с поносом“, истиче Петровић.

И он се, као и Билбија и Рељићева, с Макроном у кратком року руковао двапут, 8. маја на обележавању победе савезника у Другом светском рату, и у недељу, када је преузимао дужност, наводе „Новости“.

„Рекао сам му да ће, ако буде добро водио Француску, можда бити председник десет година и да његово време тек долази. Погледао ме је, насмејао се и захвалио. Фини је и симпатичан господин. Поздравио се са свима. Сретао сам ја на исти начин и Митерана, Ширака, Оланда. Оланд је био много љубазан. Очекујем да ће и Макрон бити такав. Надам се да познаје историју и да ће односи између Француске и Србије бити још бољи“, наглашава Петровић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Француски председник се поклонио српској застави у Паризу

  1. Nije mi jasno ovo putovanje u Pariz,kakvog to smisla ima vise poslijed 1999?
    Makron-Makro je bolja rijec dolazi na kraju,a gdje oni dolaze stvari su jasne,prelazna faza za Francusku jer Francuzi kao i Njemci nijesu 100% spremni na povratak na predhodno stanje,Makro ce tome posluziti,jedino treba vrijeme da se to prihvati kao neminovnost,jednako kao izbjeglice u Njemackoj,ali jos nije sazrelo,brzo ce i to kad pocne modernizacija i prestruktuiranje drzave u Francuskoja a On Makro trazi EUROBONDS,tda ce i jedni i drugi reci dosta je bilo razlaz!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *