IN4S

IN4S portal

Kiković, Otašević i Lalić na naučnoj konferenciji u Beogradu

1 min read
Institut za međunarodnu politiku i privredu Beograd organizovao je 21.9.2017. godine VIII naučnu konferenciju na temu "Očuvanje i zaštita kulturno-istorijskog nasljeđa Srbije u inostranstvu".

S lijeva na desno: Goran Kiković, Branislav Otašević, David Lalić i general dr Luka Kastratović, predsjednik Udruženja Vasojevića, koji je bio gost naučne konferencije.

Institut za međunarodnu politiku i privredu Beograd organizovao je 21.9.2017. godine VIII naučnu konferenciju na temu „Očuvanje i zaštita kulturno-istorijskog nasljeđa Srbije u inostranstvu“. 

Na ovoj uglednoj i prestižnoj međunarodnoj konferenciji svoje učešće su uzeli predstavnici Srpske narodne odbrane Vasojevića i Limske doline Goran Kiković, predsjednik SNO Vasojevića i Limske doline, Branislav Otašević, sekretar SNO Vasojevića i Limske doline David Lalić, potpredsjednik SNO Vasojevića i Limske doline. Oni su imali zapažene referate na kulturno-istorijske teme vezane za područje Vasojevića i Limske doline, gdje su iznijeli i aktuelna dešavanja u kojima se ova oblast danas nalazi.

Goran Kiković, istoričar, predsjednik SNO Vasojevića i Limske doline i predsjednik SO Berane je ovom prilikom zaključio:

„Želio bih na kraju da se osvrnem na današnje stanje u Vasojevićima i da zapitam da li se država Crna Gora na adekvatan način odnosi prema ovim nesumnjivim i istorijski važnim doprinosima, koji je narod ove oblasti učinio u stvaranju Crne Gore kroz vjekove.

Proučavajući ovaj politički anahronizam aktuelne državne politike da se na Vasojeviće gleda kao na ‘velikosrpsko’ i da se u duhu tako izrečene dijagnoze propisuju i strogi ljekovi iz klase diuretika, upoređujem kako ondašnji (a kako sadašnji) vladari gledahu na narod Vasojevića, pa vidim: vladika i vladar Petar Drugi Petrović Njegoš za sva vremena ispisa apoteozu ‘Karađorđu besmrtnome’ u ‘Gorskom vijencu’, a kralj Nikola – u svom Vasojevičkom kolu kao svojevrsnoj himni plemenu – ocijeni da su Vasojevići ‘stožer Raškoj zemlji i kitna joj perjanica’, da bi na kraju uskliknuo da će luča vojvode Miljana Vukova sijati ‘dok bojevi ne prestanu, dok s junakom junak rati’. A današnji svedržioci, vjerujem, kažnjavaju stanovnike Vasojevića što se listom 1918. g. izjasnilo za ujedinjenje tadašnjih država Crne Gore i Srbije, ali taj kobni potez ponoviše i prije jedanaest godina, kada nisu glasali za Nezavisnu. Za ovo prvo znam pouzdano iz istorijskih izvora (neka mi ne bude zamjereno, ako kažem, da sam Podgoričku skupštinu obradio u svom istorijskom radu i objavio knjigu o njoj), a ovo drugo gledam svojim očima od kako sam zaznao.

Elem, gledam svaki dan kako se nekada izvanredno plodna regija sa vrlo razvijenim ratarstvom, voćarstvom, stočarstvom (u selima) i značajnom industrijskom proizvodnjom u fabrikama (u gradu, posebno Beranama) pretvara u najzaostaliji dio današnje crnogorske države.

Vidim kako se svakog dana bezobzirnom eksploatacijom šumske građe uz nepojmljivu pljačku tog najvažnijeg prirodnog resursa ovog kraja, ciljano djeluje tako da opštinama ne ostaje dragocjeni prihod koji bi mogao biti usmjeren na izgradnju akutnih saobraćajnica ili obnovu industrije. Da je namjera, a ne nesnalaženje aktuelne crnogorske vlasti po srijedi, jasno pokazuje teritorijalno razbijanje Vasojevića na, ne usuđujem se da kažem koliko broj opština, jer taj naum, po svemu sudeći, nije još okončan!? U današnjem političkom životu Crne Gore na najvišim državnim funkcijama Srbi su zastupljeni na nivou statističke greške a Vasojevići nemaju adekvatne prestavnike kako u Skupštini Crne GoreTako ni u drugim institucijama. Vasojevići su uvijek bili i istorijsko vezivno tkivo dvije bratske države Crne Gore i Srbije- zaključio je Kiković. Ovo je naročito važno dokazati onima koji se danas odriču svega srpskog da učine dodatni napor da ih na određeni način ‘pocrnogorče’ i da ih podvedu svojoj novoj ideologiji, u kojoj glavnu riječ kao nekada, vodi partija.“

U prvoj sesiji presjedavajući su bili dr Ljubiša Mitrović, prof. emeritus i dr Vidoje Golubović, naučni saradnik, a učestvovali su: Prof. dr Jelena Đ. Lopičić Jančić, redovni profesor, Fakultet za međunarodnu politiku i bezbednost, Univerzitet Union-Nikola Tesla u Beogradu na temu: Počasni konzulati Srbije u periodu od 1878. DO 1918. prof. dr Đorđe N. Lopičić, ambasador u penziji, Beograd. Diplomatija Srbije 1804-1918. godine u borbi za nezavisnost i očuvanju identiteta, prof. dr Ljubiša R. Mitrović, profesor emeritus, Filozofski fakultet, Univerzitet u Nišu, Srbija, Dragana Mitrović, Centar za balkanske studije, Niš, Uloga srpske intelektualne dijaspore u negovanju kulturnog nasleđa i očuvanju identiteta, Vesna Milićević, master pravnik, Tamara Magdelinić, master pravnik, Beograd, Uloga i značaj diplomatije u očuvanju kulturno-istorijskog nasleđa, dr Ratomir Milikić, Institut za savremenu istoriju, Beograd.

Kupovina zgrade Hrama Sv. Save u Njujorku tokom Drugog svetskog rata, Željko Mirkov, magistar nauka, Fakultet političkih nauka, doktorand, Beograd, Strateško partnerstvo posle Drugog svetskog rata kao ostaviština diplomatije Jugoslavnije, dr Duško Dimitrijević, naučni savetnik, Institut za međunarodnu politiku i privredu, Beograd, Sukcesija arhiva SFR Jugoslavije kao dela zajedničke kulturno-istorijske zaostavštine, Jasmina Živković, Istorijski arhiv, Požarevac, Arhivski fond kao celina i sukcesija arhivske građe Socijalističke Jugoslavije, prof. dr Zoja Bojić, Univerzitet Novog Južnog Velsa, Sidnej, Australija, Kulturna memorija i kulturni identiteti B. Wongara, Akademik Mlađan Cunjak, Srpska kraljevska akademija naučnika i umetnika, Beograd, Crkva brvnara u Rakelićima kod Prijedora, dr Nenad A. Vasić, Institut za međunarodnu politiku i privredu, Beograd, MA Nataša D. Đurica, Beograd, Ambasade i kulturna diplomatija Republike Srbije: Mreža kulturnih kutaka u viziji i mogućoj spoljnopolitičkog strategiji, dr Vidoje Golubović, Institut za međunarodnu politiku i privredu, Beograd, Diplomatija i njen značaj u očuvanju kulturno-istorijskog nasleđa.

Druga sesija – Centralni institut za konzervaciju, Terazije 26, Beograd
predsedavajući: dr Suzana Polić, viši naučni saradnik, direktor Centralnog instituta za konzervaciju, Beograd, Nove tehnologije i konteksti zaštite srpskog kulturnog nasleđa u Francuskoj, Goran Kiković, istoričar, predsednik Skupštine opštine, Berane Republika Crna Gora, Vasojevići srpsko pleme između Srbije i Crne Gore, Branislav Otašević, književnik i publicista, Udruženje srpskih književnika u otadžbini i rasejanju Andrijevica, Polimlje i Velika kroz vjekove, David Lalić, publicista, Udruženje ratnih dobrovoljaca 1912-1918, njihovih potomaka i poštovalaca Andrijevica, Kulturno-istorijsko nasleđe u Andrijevačkom kraju, Predrag M. Vajagić, doktor istorijskih nauka, Društvo nastavnika istorije Bačke Palanke, Vladimir Kaljević, master istoričar, Bačka Palanka, Kraljevina Jugoslavija na svetskim izložbama 1929-1939., Predrag M. Vajagić, doktor istorijskih nauka, Društvo nastavnika istorije Bačke Palanke, Temišvarska eparhija i očuvanje kulturno-istorijskog nasleđa Srba u Republici Rumuniji, dr Nada Raduški, viši naučni saradnik, Institut za političke studije, Beograd, Nacionalni identitet Srba u Sloveniji i Beloj Krajini, dr Hatidža Beriša, Univerzitet odbrane Vojna akademija, Beograd, master polit. Aleksandar Ćiraković, Referent u Odeljenju za ljudske resurse KRViPVO, Beograd i mr Igor Barišić, Univerzitet odbrane Vojna akademija, Beograd, Zaštite i očuvanja srpske nacionalne baštine Metohije na početku 21. veka, Biljana Živković, Institut za istraživanja srpskih stradanja u 20. veku, Beograd, Sveti Jovan Vladimir među Srbima u Albaniji posle hiljadu godina, mr Gordana Bekčić Pješčić, Beograd i Jelena Dimitrijević, Žensko pismo i kulturna diplomatija putopisni diskurs kao kanal interkulturne komunikacije.

Treća sesija – Institut ekonomskih nauka, Zmaj Jovina 12, Beograd, predsedavajući: prof. dr Dragoljub Todić naučni savetnik, Institut za međunarodnu politiku i privredu, Beograd, Međunarodno-pravna zaštita manjina i kulturne baštine u uslovima globalizacije, dr Branko Nadoveza, Beograd, Institut za savremenu istoriju, Srbi u Rumuniji za vreme sukoba sa Informbiroom, Slobodan Vuletić, doktor nauka – komunikologija, Savez učitelja Republike Srbije, Beograd, Todorović Vojislav, doktor nauka – komunikologija, OŠ „Dušan Dugalić“, Beograd, Novak Đoković – portret humaniste i kulturnog diplomate, dr Đorđe Đekić, Filozofski fakultet, departman za istoriju Univerzitet u Nišu, dr Mirjana Đekić, Pokrajinski zavod za zaštititu spomenika kulture Novi Sad, Srpski manastiri u Rumuniji – juče, danas, sutra, mr Maja Nikolova, Pedagoški muzej, Beograd, Rad pedagoškog društva u logoru Osnabrik kao vid negovanja nacionalnog identiteta, mr Dragica Jovanović, Republički zavod za zaštitu spomeika kulture, Beograd, Urbanistička misao Dimitrija T. Leka i njegov projekat rekonstrukcie Skoplja 1914. godine, Jelena Mila – Master Thesis, Department of Media Studies, Stockholm University, From low budget to big business film production studeis – releace strategies for idependent films, Vladimir Lužnjanin, diplomirani pravnik, Miloš P. Dimić, apsolvent na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, Nemanja Vojinović, apsolvent na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, Srpska kulturna baština i srpsko-crnogorska nacionalna manjina u Albaniji, dr Valentina Vuković, istoričar umetnosti, samostalni istraživač, Beograd, O očuvanju nasleđa moderne arhitekture u nekadašnjoj SFRJ (1945-1990), Pera Lastić, Srpski institut – Budimpešta Slika i pamćenje – digitalizacija starih arhivskih fotografija Srba u Mađarskoj.

Autori radova imali su 12 minuta da predstave svoj rad. Radov iautora koji nijesu bili prisutni, neće se objaviti u zborniku radova.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *