IN4S

IN4S portal

Momir Bulatović: Krvna slika Amerike koja je na samrti

Krvna slika američke privrede i finansija je toliko loša, da je pravo čudo da ima bilo kakvih znakova života. Tokom 2015. godine, američka Vlada je potrošila 3,5 hiljada milijardi dolara. Da bi se shvatila ova veličina, valja ukazati da je promet Volmarta, najvećeg trgovinskog lanca u SAD, bio 476 milijardi.
momir bulatovic

Momir Bulatović

Piše: Momir Bulatović

Jedna šestina stanovništva SAD (47 miliona ljudi) prima državnu pomoć u hrani, budući da nije u stanju da elementarno prehrani sebe i svoju porodicu. Više od 53 odsto američkih domaćinstava živi u dugovima (godišnje troši više nego što zarađuje). Istovremeno, više od devet miliona amerikanaca živi unutar granice apsolutnog siromaštva.

Amerika je u novoj ofanzivi. Izbor Donalda Trampa je, na početku, obradovao svijet, ali radost je bila kratkog daha. Postalo je očigledno da se američka politika ne može promijeniti voljom američkog naroda, budući da je vašingtonska močvara isuviše blatnjava da bi bila isušena u razumnom roku. I pod novim predsjednikom (i starom administracijom) Amerika je nastavila da „usrećuje“ države i narode širom planete, učeći ih kako da izgrade pravednija društva i bogatije zajednice.

Krvna slika američke privrede i finansija je toliko loša, da je pravo čudo da ima bilo kakvih znakova života. Tokom 2015. godine, američka Vlada je potrošila 3,5 hiljada milijardi dolara. Da bi se shvatila ova veličina, valja ukazati da je promet Volmarta, najvećeg trgovinskog lanca u SAD, bio 476 milijardi. Istovremeno, ukupna količina dolara u opticaju (novčanice, odnosno keš) iznosila je samo 250 milijardi. To je mizerno malo u odnosu na ukupne odobrene kredite u Americi koji su dostigli iznos od šezdeset triliona dolara.

Jedna šestina stanovništva (47 miliona ljudi) prima državnu pomoć u hrani, budući da nije u stanju da elementarno prehrani sebe i svoju porodicu. Više od 53 odsto američkih domaćinstava živi u dugovima (godišnje troši više nego što zarađuje). Istovremeno, više od devet miliona amerikanaca živi unutar granice apsolutnog siromaštva. Amerikanci su bankama, po osnovu kredita za kupovinu kuća i stanova, bili dužni nevjerovatnih 13,1 trilion dolara. Po Popisnom birou (The United States Census Bureau) prosječni prihod po domaćinstvu u Americi bio je za 9 odsto niži nego 1999. godine.

Zbog ekonomske krize, javne službe su pred kolapsom. Amerika ima sumanuti obrazovni i nakaradni zdravstveni sistem. Veliki broj gradova je bankrotirao, ili se nalazio na ivici na kojoj je bio prisiljen da građanima uskraćuje brojne osnovne komunalne, socijalne, bezbjednosne ili druge usluge. Isto je važilo za administracije saveznih država.

Sve je ovo izašlo na vidjelo još 2008. godine slomom američkog tržišta nekretnina, kada je država uskočila kao posljednji spasilac bankarskog sektora. Tokom te operacije, iz finansijskog sistema Amerike je nestalo 10,2 triliona dolara. Za spašavanje banaka, američka Vlada je potrošila 4,5 triliona dolara. To je, preračunato u stalne cijene, bio veći iznos od troškova oslobađanja Zapadne Evrope tokom Drugog svjetskog rata. Jeftinije je, dakle, bilo doprinijeti porazu Hitlera i oslobađanju Evrope, što je čin vrijedan istinskog divljenja i vječnog pamćenja, nego obuzdati hijene sa Volstrita i iz redova vlasti koje rade po njihovim nalozima, uz napomenu da je prvo bilo uspješno, a drugo nije.

Dug u bankarskom sektoru je sa 53, porastao na 60 triliona dolara. Ta suma je dvostruko veća od procijenjene vrijednosti svih kuća za stanovanje u Americi, tri puta je veća od (takođe fiktivne) aktive svih američkih banaka i dvadeset puta veća od godišnjeg poreza koji američka Vlada prikupi od korporacija i stanovništva. Mnogi ljudi u Americi, nalik zombijima, vjeruju da je u pitanju nekakva zavjera i da će na kraju sve ispasti kako valja.

I nisu usamljeni. I na ovim prostorima su brojni oni koji misle (ili su plaćeni da govore) kako je Amerika demokratska i sretna zemlja čiji primjer valja slijediti. Možda neko, sputan raznim obavezama i mora da se povinuje američkim „istinama“, ali niko pametan i slobodoljubiv ne smije da mu povjeruje. Zbog istine i zdravog razuma.

Podjelite tekst putem:

8 thoughts on “Momir Bulatović: Krvna slika Amerike koja je na samrti

  1. Ameroljupci,sto ne dodjete u Rusiju da vidite sto je zivot.Ovdje je prava sloboda i demokratija.Dodjite da se malo kultivisete .Da se nagledate ljepote i da se najedete zdrave hrane.Da zivite bar malo zivot dostojan covjeka.Ovdje ne radite kao robovi,Imatce te vremena i love za teatar,cirkus,izlozbe,koncerte,muzeje,sportske manifestacije itd.Ovdje vam ne ispiraju mosak.Ovdje prica komsija sa komsijom.Ovdje nema parada pedera i seka lezibezi.Ovdje policija ne ubija ako zavuces ruku u dzep.Ovo je srecna zemlja.

  2. Propada polako ali sigurno,a nije jos kako ce.Mnoge drzave su dozivjele uspon i pad,pa ce i oni.To je zakonomjernost.Sta je satnica od 10$ kad za stan moras izdvojiti 5$ ili zivjeti ko kokoska(po petoro u jednoj sobi)O picu,cigarima ili o nekom izlasku da ne pricamo.Tamo mogu nesto ustedjeti samo oni sto ljuste caj sa secerom i smoce hljebom.Imaju mogucnost da kupe i drugo ali oni obicno kupuju hranu kojoj je prosao rok trajanja ili hranu iz robnih rezervi koja se prodaje i u Crnoj Gori.Oko50 miliona amera(zvanicni podaci)jede takvu hranu.Sto se tice lijecenja ako se razbolis mozes se lijeciti samo kod Svetog Petra .Kad vam je tako dobra izivite tamo stoko poltronska.

  3. Vidim fino, propade Amerika. Sreća naša da smo za vakta ovoga političara mi imali: „mir“, „prosperitet“, postali „cjenjeniji“, ljubav „cvjetala“ na sve strane, a od „zdravlja i veselja“ ne mogasmo se odbranit. I sad zaplačem, kad se sjetim.

  4. Uvijek se nadju oni kojima je dobro i kad je opste zlo, kataklizme i ratovi.
    Sta je sa opstim dobrom?
    Ovih dana cujemo da u katastrofom pogodjenim oblastima u SAD vreca pijeska se prodaje za 100 dolara, flasa pijace vode nekoliko stotina i tako redom.
    Sta se to desava i desilo u zemlji „blagostanja“?
    Cije je blagostanje i kome sluzi?
    Pokvareni i sebicni duh u ljudima samo gleda sta je za njega dobro ili lose, a za druge ne haje.
    To je Planetu dovelo do propasti i raspada.

  5. Iskreno se nadam da ovo nije potpisao Momir Bulatovic. Ako jeste treba da se zabrine za sebe.
    https://www.federalreserve.gov/releases/h6/current/default.htm
    Zna li Momir da je u toj gladnoj Americi legalna minimalna satnica u prosjeku oko $10, a da je litar benzina $0.6 ili da sat rada u Mekdonaldsu kupuje 15 litara benzina. Da su cijene hljeba, mlijeka, hrane, bijele tehnike, odjece nize nego u Podgorici koju je on osmislio sa Svetom I Milom.

    1. Da išta znaš o ekonomiji znao bi da je potpuno u pravu.Osnov ekonomije (a to zna svaki seljak na pijaci) jeste plus i minus,odnosno prihod i rashod.Bulatović priču svodi na jedno:deficit javne potrošnje odnosno finansiranje svega i svačega iz budžeta je nevjerovatno veće od onoga što se zarađuje i prihoduje.A plaćanje iz budžeta se finansira primarnom emisijom odnosno štampanjem velike količine gotovog novca koja ništa ne vrijedi (zvuči poznato ) ili efektivom u vidu kred.kartica,čekova, kredita,i ostalih „fiktivnih“ načina plaćanja što je slučaj u SAD.Naravno da nešto što se tako lako „proizvodi “ kao što je masovna emisija dolara , a nema pokriće u strateškim sirovinama ili zlatu,NE VRIJEDI NIŠTA.Ali,Američki saveznici (i oni koji to nisu)MORAJU da prodaju strateške sirovine kao što je nafta, za dolare.I to je jedino što održava dolar i SAD ekonomiju u životu.Reklo bi se pa nećemo da prodajemo naftu za dolare koji ne vrijede ništa,hoćemo za zlato (zlatni dinar) kao što su tražili Sadam i Gadafi,pa su završili kako su završili.To jednoj Rusiji ili Kini Ameri ne mogu da rade,ali mnogo nafte imaju amer.saveznici koji kao što rekoh moraju da prodaju za dolare,pa po zakonu ponude i tražnje i Rusija nevoljno prodaje naftu za dolare.Američka vojska i spoljna politika su ono što održava dolar u životu.Ali i tome će jednog dana da dođe kraj.I sa njom i američka ekonomija koja će da pukne kao mjehur od sapunice, a na kraju i država.

      1. Nije dobro sto se kod nas zivi u teorijama zavjere. Americki deficit je odlicno objasnjen I kad oni trose vise = znaci da izvoze dolare koje svijet koristi u robnim I novcanim transakcijama. 1944 se svijet dogovorio da $ bude svjetski novac I taj dogovor jos vazi. Momir Bulatovic je politicki otac Mila Djukanovica I saucesnik u prvoj raspodjeli crnogorskog bogatstva. Duvan, sticung, bilansi komunistickih banka, Vektra Prva, sve je to nastalo u vremenima Moma postenoga. Nazalost nije mu zbog toga sudjeno.
        Sve ovo na stranu, izgledao je kao racionalan covjek.
        Danas lici na lik iz ogledala Dusana Janjica . Janic za casu alkohola brani Ameriku

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *