IN4S

IN4S portal

Mošti svih srpskih crkvenih poglavara preneti u Pećku patrijaršiju!

1 min read
Srpska pravoslavna crkva treba da Pećkoj patrijaršiji vrati i status mauzoleja u koji bi bili preneti mošti što više srpskih crkvenih poglavara, ali i gde bi ubuduće bili sahranjivani srpski patrijarsi – predlaže predsednik Srpske lige (SL) Aleksandar Đurđev

Paralelno sa hitnim naizmeničnim izmeštanjem trona srpskog patrijarha, po četiri meseca godišnje, u njegova istorijska sedišta Peć, Sremske Karlovce i Beograd, Srpska pravoslavna crkva treba da Pećkoj patrijaršiji vrati i status mauzoleja u koji bi bili preneti mošti što više srpskih crkvenih poglavara, ali i gde bi ubuduće bili sahranjivani srpski patrijarsi – predlaže predsednik Srpske lige (SL) Aleksandar Đurđev, smatrajući da bi to bio najprimereniji i najefikasniji prilog SPC unutrašnjem dijalogu, ali i nastavku razgovora predstavnika države Srbije sa Briselom i Prištinom o statusu Kosova i Metohije

Đurđev podseća da je, otkako je 1219. godine Sveti Sava izborio prvu autokefalnu arhiepiskopiju, tj. crkvu u srpskim zemljama (Žičko-pećka arhiepiskopija), na njenom tronu je bilo 87 arhiepiskopa, mitropolita i patrijaraha, da mnogi od njih počivaju u kompleksu Pećke patrijaršije, ali i da mnogi drugi, iz objektivnih ili nekih drugih razloga, nisu tu sahranjeni i zato ne bi bila dobra poruka srpskim vernicima da se, ubuduće patrijarsi sahranjuju  isključivo u beogradskom „krugu dvojke“, u kripti ispod Hrama Svetog Save na Vračaru.
Prema dostupnim podacima, u Peći, između ostalih, počivaju srpski arhiepiskopi iz perioda 1219 – 1346: Sveti Sava Drugi, Jevstatije Prvi, Sveti Nikodim Prvi, Sveti Danilo Pećki, Sveti Joanikije Drugi (inače, od 1346, i prvi sprski patrijarh); zatim, pored ostalih, srpski patrijarsi iz perioda 1346 -1463: Sava Četvrti, Sveti Jefrem, Spiridon Prvi i mnogi drugi.
Aleksandar Đurđev napominje da je Pećka patrijaršija bila autokefalna crkva sa sedištem u Peći od 1346. do 1463, a zatim ponovo od 1557. do 1766. godine i da sadašnja Srpska pravoslavna crkva predstavlja obnovljenu Pećku patrijaršiju. Car Stefan Dušan je raširio njene granice i podigao joj ugled uzdigavši je 1346. godine na stepen patrijaršije. Tada je srpski arhiepiskop Joanikije II proglašen za prvog srpskog patrijarha sa prestolom u Peći.
Srpska liga (SL) predlaže da se, za početak, u kompleks Pećke patrijaršije prenesu posmrtni ostaci svih šest srpskih patrijaraha od vremena otkako je, 1920. godine, organizaciono obnovljena Pećka patrijaršija pod imenom Srpska pravoslavna crkva.
Prema ovom predlogu, u Peć bi trebalo da budu prenete mošti patrijarha Dimitrija (Pavlovića) koje trenutno počivaju u manastiru Rakovica, pored Beograda; zatim mošti patrijaraha Varnave (Rosića) koji počiva u malom hramu Svetog Save na Vračaru, Gavrila (Dožića) koji je, kao i patrijarh Vikentije (Prodanov) sahranjen u Sabornoj crkvi u Beogradu; mošti patrijarha Germana (Đorića) koje počivaju u beogradskoj Crkvi Svetog Marka, kao i mošti pokojnog patrijarha Pavla (Stojčevića) koji je sahranjen u manastiru Rakovica.
Izvor: Srpska liga
Podjelite tekst putem:

4 thoughts on “Mošti svih srpskih crkvenih poglavara preneti u Pećku patrijaršiju!

  1. …“Vi razbijate Crkvu, sablažnjavate verujući narod. Svojom slepom poslušnošću koju na silu namećete, napravili ste od Svete Gore mrtvu školjku, u kojoj nema bisera. Vi više niste predstavnici žive tradicije Pravoslavne Svete Gore, što biste trebali biti, jer se ne držite svetogorskog predanja kakvo je bilo u ranija vremena. Mi smo se ogradili od vas, ne sledimo vas, i žalimo zbog tog vašeg klizanja u ponor jeresi, koji ste sami odabrali. Braneći razbojnički Kritski sabor, vi svesno i aktivno drugujete sa fanarskim veroodstupnicima i sledite ih na jeretičkom putu koji asfaltiraju sa samo jednim ciljem, a to je da unište Crkvu.

    Žalosno je, što ste dostigli tačku u kojoj ste postali borci protiv svetitelja, jer svojim delovanjem činite sve suprotno od onoga kako su oni propovedali i činili, naročito svetogorski starci, jer se slažete sa arhi-jeretikom Vartolomejom Arhondonisom, koji po svemu sleduje put otpadništva latinomudrujućeg patrijarha Jovana Veka. Samim tim što ne podržavate svete ispovednike, stali ste rame uz rame Nestoriju, Veku i Kaleki, načinile ste korake ka izdaji vere. Međutim, po rečima svetitelja, pastir koji preti izgnanstvom i progonom „, ne smatra se čak ni hrišćaninom,“ nego „drugom đavola i demoni su njegovi prijatelji“. Da li biste radije plodove Egipta i zlatno tele (Ps. 105, 19) ekumenizma. Vaš otklon od vere je uočljiv, namećete silom ta đavolja učenja, služite se „dvoličnim jezikom“ (1. Tim 3:. 8), kako čini i vaš vođa, jeretik Vartolomej svojom lažnom filozofijom, šireći neistinu širom sveta.

    Vi ste postali „sledbenici Jude“, kako i sveti Nikodim Svetogorac naziva one koji „u strahu od ljudi odbacuju dogmate, apostolske i saborske kanone i tradiciju Crkve.“

    Ozvaničili ste tako i činjenicu da ste u društvu Varsuma (vođe sirijskih monaha na Razbojničkom saboru 449. Godine) i Timoteja Elura. Postali ste sledbenicima monaha Mojsija koji je živeo pre sedam vekova u Velikoj Lavri svetog Atanasija i potpisao dokument Ferara-Florentinske unije, priznajući dvorogog džina (čudovište) za episkopa svih hrišćana.

    „Ništa ne koristi pravedni život ako su iskrivljeni dogmati“ (sv. Jovan Zlatousti). Đavolje učenje mrsko je Bogu i služi kao mamac za pad u prelest verujućih za šta ćete dati odgovor na Strašnom Sudu. Mi govorimo o verujućem narodu koji je trpeljivo čekao da čuje zvanični stav monaha sa Svete Gore o mahinacijama izvršenim na Kritu, a sada protestuje i glasno negoduje putem interneta da ste ih izdali. Podražavajući bogobojaznog kapetana iz Jevanđelja, u najmanju ruku trebalo biste da povedete računa o njima, a ne da ih sablažnjavate…“

    https://pravoslavljepzv.wordpress.com/

    Plač Serbiji, Zaharije Orfelin (1761)

    https://www.youtube.com/watch?v=Tq5kD2SRG1s

  2. Ako je neko od časnih patrijaraha, koje su pobrojali, ostavio amanet da bude sahranjen baš na tom mestu gde je sahranjen, ne bi ga smeli premeštati.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *