IN4S

IN4S portal

Na današnji dan: Srpski ustanici 1810. protjerali Turke iz Srbije

1 min read
Na današnji dan 1810. godine 30.000 Turaka krenulo je u Prvom srpskom ustanku iz Bosne da uguši ustanak, koristeći proređenost srpske vojske na Drini, čija se glavnina borila na drugom kraju Srbije kod Varvarina, Deligrada i Sokobanje. Turci su 12 dana topovima tukli Loznicu, ali je nisu osvojili. Nakon što je s dodatnim snagama stigao vođa ustanka Karađorđe Turci su potučeni i proterani iz Srbije.

Na današnji dan 1810. godine 30.000 Turaka krenulo je u Prvom srpskom ustanku iz Bosne da uguši ustanak, koristeći proređenost srpske vojske na Drini, čija se glavnina borila na drugom kraju Srbije kod Varvarina, Deligrada i Sokobanje. Turci su 12 dana topovima tukli Loznicu, ali je nisu osvojili. Nakon što je s dodatnim snagama stigao vođa ustanka Karađorđe Turci su potučeni i proterani iz Srbije.

Danas je ponedeljak, 2. oktobar 2017. godine.

1187 – Arapski vojskovođa i egipatski sultan Saladin preoteo je Jerusalim od hrišćana, što je 1189. izazvalo Treći krstaški rat.

1452 – Rođen je engleski kralj Ričard III, koji je vladao od 1483. do 1485, kad je poginuo u bici kod Bosvorta u borbi s trupama Henrija VII, osnivača dinastije Tjudor. Ričardovom pogibijom okončan je „Rat dveju ruža“ – nazvan tako jer je dinastija Lankaster, s kojom je Henri VII bio u srodstvu, imala u grbu crvenu, a dinastija Jork belu ružu.

1608 – Holandski optičar Hans Liperšej prikazao je u Hagu prvi upotrebljiv teleskop.

1836 – Engleski prirodnjak Čarls Darvin doplovio je na brodu Bigl u Englesku, posle petogodišnjih istraživanja živog sveta u Južnoj Americi i na ostrvima u južnom Pacifiku. Ona su odlučujuće doprinela razvoju njegove teorije o evoluciji, odnosno o poreklu vrsta.

1847 – Rođen je nemački državnik i feldmaršal Paul fon Hindenburg, u Prvom svetskom ratu načelnik štaba nemačke Vrhovne komande, a od 1925. do smrti 1934. predsednik Nemačke. Istog dana kad je umro, vođa nacista kancelar Adolf Hitler preuzeo je apsolutnu vlast, što je bio definitivni kraj Vajmarske republike, uspostavljene posle nemačkog poraza u Prvom svetskom ratu.

1851 – Rođen je francuski maršal Ferdinand Foš, koji je u Prvom svetskom ratu komandovao ključnim bitkama protiv Nemaca na Zapadnom frontu. U njegovom komandnom vagonu u Kompijenju kod Pariza Nemačka je 11. novembra 1918. potpisala kapitulaciju, čime je završen rat.

1852 – Rođen je škotski hemičar Vilijam Remzi, dobitnik Nobelove nagrade za hemiju 1904. koji je otkrio gasove helijum, argon, kripton, radon, neon i ksenon. Dokazao je da se helijum stvara prilikom radioaktivnog raspadanja radijuma.

1869 – Rođen je indijski nacionalni vođa Mohandas Karamčand Gandi, nazvan Mahatma (velika duša), predvodnik borbe za oslobođenje Indije od britanske kolonijalne vlasti, otac moderne Indije. Završio je prava u Engleskoj 1891. od 1893. do 1914. predvodio je u Južnoj Africi tamošnje Induse, a od 1919. pokret za nezavisnost Indije. Gandijeva taktika, koju je usvojio Indijski Nacionalni Kongres, partija koja je predvodila borbu za nezavisnost, većinom je podrazumevala pasivan otpor. Sam Gandi živeo je izrazito asketski, i njegovi štrajkovi glađu pokazali su se kao metod pred kojim je britanska uprava bila nemoćna.Stekao je ogroman ugled ne samo u Indiji. Pola godine posle sticanja nezavisnosti Indije, u Nju Delhiju ga je u januaru 1948. ubio jedan hindu fanatik iz sekte „Hindu Mahasabha“.

1870 – Stanovništvo Papske države (zvanično „Patrimonium Sancti Petri“) plebiscitom je odlučilo da se ujedini sa Italijom, a prestonica ujedinjene Italije je postao Rim (do tada središte papske države) umesto Firence. Papska država obnovljena je tek Lateranskim sporazumom između Pija XI i Musolinija 1929.

1885 – Rođen je Dragomir Dragiša Vasić, srpski književnik i političar, član Srpske kraljevske akademije. Bavio se advokaturom i literarnim radom. Tokom Drugog svetskog rata nalazio se u najužem vrhu pokreta Draže Mihailovića (JVuO). Nestao je u vreme konačnog rasapa ostataka poraženih Mihailovićevih jedinica maja/juna 1945. negde u okolini Banja Luke. Dela: „Karakter i mentalitet jednog pokolenja“, „Dva meseca u jugoslovenskom Sibiru“, „Utuljena kandila“, „Crvene magle“, „Devetsto treća“, „Utisci iz Rusije“.

1904 – Rođen je engleski pisac Grejem Grin, suptilan analitičar psiholoških dilema savremenog čoveka. Dela: romani „Brajtonska stena“, „Moć i slava“, „Suština stvari“, „Kraj ljubavi“, „Gubave duše“, „Komedijaši“, „Monsinjor Kihot“, „Doktor Fišer iz Ženeve“, „Ministarstvo straha“, „Treći čovek“, memoari „Neka vrsta života“, „Načini bekstva“, drame, eseji, putopisi.

1904 – Rođen je indijski državnik Lal Bahadur Šastri, predsednik vlade Indije od 1964. do iznenadne smrti u januaru 1966. tokom posete Sovjetskom Savezu.

1924 – Društvo naroda usvojilo je Ženevski protokol za mirno rešavanje međunarodnih sporova.

1935 – Italija je napala Etiopiju (Abisiniju). Drevno afričko carstvo pokoreno je korišćenjem najmodernijih nedozvoljenih sredstava poput bojnih otrova. Etiopija je tada spojena sa italijanskim kolonijama Somalijom i Eritrejom i obrazovana je Italijanska Istočna Afrika. Etiopski car (negus) Haile Selasije oslobodio je, uz pomoć Britanaca svoju zemlju već 1941.

1944 – Nemci su ugušili ustanak u Varšavi koji je u Drugom svetskom ratu podigla Otadžbinska armija lojalna emigrantskoj vladi u Londonu, a pridružili su mu se i varšavski odredi prosovjetske Narodne armije. Kad je ustanak započeo 1.avgusta 1944. Crvena armija i Prva poljska armija, formirana u Sovjetskom Savezu, ulazile su u varšavsko predgrađe Pragu, ali nisu prešle reku Vislu. Više od 200.000 civila i 25.000 ustanika poginulo je tokom borbi, a odmazda nad preživelima bila je posebno brutalna.

1949 – Umro je srpski kompozitor i etnomuzikolog Kosta Manojlović, profesor i prvi rektor Muzičke akademije u Beogradu. U beogradskoj Bogosloviji predavač mu je bio Mokranjac, školovanje je nastavio u Moskvi i Minhenu, a okončao u Oksfordu. Zabeležio je mnoštvo narodnih pesama. Napisao je „Spomenicu Stevanu Mokranjcu“ i etnomuzikološke studije „Muzičke karakteristike našeg juga“, „Muzičko delo našeg sela“, „Narodne melodije u istočnoj Srbiji“. Dela: ciklusi horova „Žalne pesme“, „Pesme zemlje Raške“, „Pesme zemlje Skenderbegove“, solo pesme, obrade narodnih pesama.

1958 – Francuska kolonija Gvineja stekla je nezavisnost. Do tada ona je bila sastavni deo Francuske Zapadne Afrike.

1973 – Umro je finski trkač Pavo Nurmi, koji je na dugim stazama osvojio devet zlatnih medalja na Olimpijskim igrama 1920, 1924. i 1928. Svetske rekorde je obarao 29 puta.

1990 – Prekinut je saobraćaj putničkih vozova iz Beograda i Zagreba ka Splitu, Šibeniku i Zadru i između Bihaća i Splita, pošto su prugu blokirali Srbi u Kninskoj krajini kako bi sprečili ulazak policije Hrvatske u Knin.

1990 – Na aerodromu u kineskom gradu Guangdžou poginulo je 127 ljudi pošto je oteti kineski avion udario u dva aviona koja su stajala na aerodromskoj pisti.

1996 – Bivši bugarski predsednik vlade Andrej Lukanov usmrćen je vatrenim oružjem ispred svoje kuće u Sofiji.

1998 – Žan Pol Akajesu, bivši major armije Ruande optužen za genocid i zločine protiv čovečnosti, osuđen je u Hagu na tri doživotne robije.

2000 – U organizaciji DOS-a započela je blokada puteva i mostova, širom Srbije, sa zahtevom da predsednik SRJ Slobodan Milošević prizna izborni poraz i odstupi.

2006 – Uspešno se spustila na zemlju prva kosmička turistkinja Amerikanka iranskog porekla Anuša Ansari. Uprkos manjih problema prvih dana leta, ona je uspešno i u potpunosti izvela sve naučne eksperimente tokom boravka na Međunarodnoj kosmičkoj stanici. Rođena u Teheranu 1967. emigrirala je u SAD 1984. Turizam u svemiru koštao ju je 20 miliona dolara.

2007 – U požaru na moskovskom Fakultetu za državni i korporativni menadžment, poginulo je 9 a povređeno je 51 lice, od čega 18 teško. Među poginulima i povređenima većina su bili studenti i profesori tog fakulteta. U požaru je potpuno izgoreo četvrti, poslednji, sprat i deo trećeg, zgrada je imala drveni krov, čime se objašnjava brzo širenje plamena.

Podjelite tekst putem:

2 thoughts on “Na današnji dan: Srpski ustanici 1810. protjerali Turke iz Srbije

  1. HRONOLOGIJA PRVOG SRPSKOG USTANKA

    1804. godina

    4-10. februar – Seča knezova; dahije pogubile oko 150 najistaknutijih
    Srba (trgovaca, knezova i sveštenika) u
    Beogradskom pašaluku, što je bilo povod za
    izbijanje bune.

    14. februar – Skupština u Orašcu (na praznik
    Sretenje); donesena odluka da se podigne buna protiv dahija;
    Karađorđe izabran za vođu bune (od 1811. dobija titulu vožda).

    16. februar – U Sibnici pukla prva ustanička
    puška; prva borba
    Karađorđa i ustanika, zajedno sa Sibničanima,
    protiv Turaka.

    24. februar – U selo Drlupa, pod Kosmajem,
    došao Aganlija da
    pregovara sa Karađorđem, i tu dolazi
    do prvog oružanog sukoba ustaničke vojske sa dahijama; Aganlija pretrpeo poraz.

    28. februar – Bitka na Svileuvi.

    4. mart – Mitropolit beogradski Leontije u ime
    dahija u Hasan-pašinoj
    Palanci vodio pregovore sa Karađorđem.

    18. mart – Ustanici oslobodili Valjevo i
    Rudnik.

    4. april – Ustanici oslobodili Kragujevac.

    28. april – Turci iz Bosne pod vođstvom Ali-bega Vidajića na Čokešini kod
    Šapca porazili ustanike;
    izginulo preko tri stotine ustanika.

    April – Ustanici opkolili Beograd i uspostavili liniju fronta Ostružnica –
    Žarkovo – Avala – Dunav.

    3. maj – Ustanici osvajaju Šabac, prvi grad koji su
    ustanici zauzeli; istog
    dana Karađorđe u Rakovici kod Beograda
    održao ratni savet kome
    su prisustvovale sve nahijske starešine, sa
    koga su srpske vođe uputile pismo ruskom poslaniku u Carigrad.

    5-15. maj – U Ostružnici kod Beograda održana
    prva skupština
    predstavnika celog pobunjenog naroda u
    Beogradskom pašaluku
    (oko 60 ljudi).

    10. maj – U Zemunu vođeni srpsko-turski
    pregovori uz posredovanje
    austrijskog generala Ženejna.

    24. maj – Turci predali Požarevac ustaničkoj
    vojsci na čelu sa
    Karađorđem; plen od 10.000 ovaca Karađorđe poslao svojoj vojsci koja je opsedala Beograd.

    Jun – Porta naredila bosanskom veziru Bećir-
    paši da ukloni dahije i u
    Beogradskom pašaluku uspostavi „zakonitu
    vlast“.

    18. jul – Turci predali Smederevo ustaničkoj
    vojsci.

    Krajem jula – Bećir-paša se sa oko 3.000 ljudi ulogorio u Belim Vodama
    kod Beograda.

    3. avgust – Razgovori srpske delegacije
    (knezovi Jakov Nenadović, Sima
    Marković, Janko Katić i Nikola Grbović) i Bećir-
    paše.

    5/6. avgust – Na ostrvu Adakale na Dunavu
    vojvoda požarevačke nahije Milenko Stojković s četom od 50 ljudi pobio
    četvoricu dahija: Aganliju,
    Kučuk Aliju, Mulu Jusufa i Mehmed-agu Fočića.

    13. septembar – Karađorđe i ustaničke
    starešine šalju
    izaslanstvo u Rusiju na čelu sa Protom Matejom Nenadovićem.

    4. oktobar – U Beogradu pročitan Portin ferman
    koji je doneo
    novopostavljeni vezir Sulejman-paša.

    13. oktobar – Bećir-paša se vratio u Bosnu.

    1805. godina

    Mart – Karađorđe upućuje u Crnu Goru ličnog izaslanika s porukom mitropolitu Petru I o potrebi zajedničke borbe protiv Turaka.

    29. april-15. maj – Zasedanje Skupštine u
    Pećanima; u Carigrad
    upućena delegacija sa ustaničkim zahtevima
    sultanu.

    Kraj maja – Zapovednik Niša, Hafiz-aga, unapređen u čin paše i postavljen za beogradskog vezira.

    14. jul – Posle opsade oslobođen Karanovac.

    18-20. avgusta – Bitka na Ivankovcu; prvi sukob
    ustaničke vojske (oko
    8.000 vojnika) pod vođstvom Karađorđa i
    turske regularne vojske
    (15.000 vojnika) na čelu sa Hafiz-pašom; težak
    poraz Turaka.

    27. avgust – U selu Borak kod Beograda održana Skupština na kojoj je, po
    ruskom savetu, ali i usled
    težnje pojedinih narodnih starešina da ograniče Karađorđevu
    vlast, osnovan Sinod kao centralni zakonodavni i upravni organ vlasti; osnivački akt sastavio doktor prava Božidar Grujović koji je u Srbiju stigao iz Rusije.

    20. novembar – Oslobođeno Smederevo i
    proglašeno za prestonicu.

    1-12. decembar – U Smederevu održana
    Skupština na kojoj je Sinod preimenovan u Praviteljstvujušči sovjet
    serbski; doneta odluka da se diplomatskim i
    vojnim putem zaštiti
    oslobođena teritorija i tim povodom upućena molba ruskom i austrijskom caru.

    1806. godina

    Januar – Ruski ministar inostranih dela knez
    Čartoriski predložio caru
    Aleksandru I da se Srbi pridobiju za Rusiju;
    tokom leta general Miheljson uspostavio vezu
    s Karađorđem, a krajem
    godine Rusija Srbima uputila novčanu pomoć.

    26. januar – Vojska Petra Dobrnjca oslobodila
    Kruševac.

    Krajem januara – Vojska Milenka Stojkovića
    oslobodila Poreč.

    12. mart – Austrijski nadvojvoda Ludvig dozvoljava ustanicima da u malim količinama nabavljaju oružje i municiju, kao artikle sitne trgovine, ali tako da to, ipak, ne dobije vid neprijateljskog akta Austrije prema Turskoj.

    21. mart – Sultan Selim III objavio ustanicima rat i
    pozvao vojsku u džihad
    (sveti rat).

    Početak proleća – Želeći da Turcima zatvore prolaz od Niša, između Šumatovca i Ražnja ustanici izgradili utvrđenje nazvano Deligrad (tur. grad junaka) i 7,5 kilometara odbrambenog reduta (šanca).

    6. april – Sulejman-paša Skopljak, potisnuvši ustaničke vojske Radiča
    Petrovića i Milana Obrenovića, opljačkao i zapalio manastir Studenicu.

    20. jun – Napoleon I Bonaparta uputio pismo
    sultanu u kome ga
    podstiče da silom uništi „srpske buntovnike,
    što ih Rusija drži i sokoli“.

    Kraj juna – Turske vojske iz tri pravca (Bosne,
    okoline Leskovca i Vidina)
    upućene na Srbiju.

    13. jul – Karađorđe uputio Petra Ička u Carigrad da bi sa Portom sklopio
    sporazum o miru.

    13-16. jul – Bitka na Deligradu; Srbi pod
    komandom vojvode Milenka Stojkovića
    porazili vojsku Šašit-paše
    leskovačkog.

    13. avgust – Bitka na Mišaru; ustanička vojska
    (8.000 pešaka, 2.000
    konjanika, 4 topa i 1 haubica) pod vođstvom
    Karađorđa izvojevala
    pobedu nad snagama bosanskih aga i begova
    (20.000 pešaka) pod zapovedništvom Sulejman-paše Skopljaka.

    15. avgust – Porta srpskom pregovaraču
    Petru Ičku uručila svoj
    mirovni predlog sa širokom autonomijom za Srbe.

    3. septembar – Pobeda Karađorđa i ustaničke
    vojske kod Deligrada.

    20. septembar – Ičko u Smederevu podneo izveštaj o pregovorima na Porti.

    Novembar – Skupština u Smederevu prihvatila
    Portin predlog mira; vođa
    krdžalija Alija Gušanac, koji je držao Beograd,
    sprečio sprovođenje
    Ičkovog mira, jer nije hteo da izvrši naređenje Porte da preda Beograd ustanicima.

    12. decembar – Jurišom oko 12.000 ustanika pod vođstvom Karađorđa, na Andrijevdan, posle dvoipogodišnje opsade, oslobođena beogradska
    varoš (civilni deo grada);
    Turci se povukli u utvrđeni Gornji grad; u
    jurišu poginuo vojvoda Vasa Čarapić.

    20. decembar – Alija Gušanac predao oružje
    Srbima i sa krdžalijama otišao u Vidin.

    1807. godina

    8. januar – Ustanička vojska zauzela
    beogradsku tvrđavu na
    Kalemegdanu i konačno oslobodila Beograd; nova srpska vlast otpremila dve lađe turskih udovica i sirotinje Dunavom za Tursku; kod Poreča ih zaustavio vojvoda Milenko Stojković, izdvojio najlepše devojke i mlade žene za svoj harem, a ostalima dozvolio da nastave dalje.

    23. januar – Komandant ruske vojske na Dunavu
    general Miheljson pozvao
    Srbe da odbace mirovni plan Turske i s Rusijom
    nastave borbu do konačnog oslobođenja;
    Karađorđe prihvatio
    poziv i uskoro uputio vojsku na Timok i prema Vidinu.

    25. januar – Porta objavila ferman kojim je
    potvrdila Ičkov mir.

    5. februar – Oslobođen Šabac, jedno od poslednjih
    turskih uporišta u Srbiji.

    6. mart – Nakon što su napustili Beograd,
    beogradski vezir Sulejman-paša i njegova
    pratnja od oko 180 ljudi,
    na smederevskom drumu ispod Vračara,
    napadnuti iz zasede i
    poubijani od strane ustanika.

    14. mart – Austrijski dvor naložio baronu Ženejnu da zbog ubistva Sulejman-paše ukine dalji izvoz hrane u Srbiju.

    18. mart – Oslobođeni Jadar i Rađevina.

    31. mart – Nakon što je Skupština u Smederevu
    odbacila Ičkov mir i
    prihvatila ruski predlog za nastavak rata,
    predsednik Praviteljstvujuščeg
    sovjeta knez Sima
    Marković svečano izgovara: „Srbija smatra sebe za nezavisnu
    državu“.

    Početak aprila – Pod uticajem Prvog srpskog
    ustanka, u Sremu izbila
    Ticanova buna,
    antifeudalni pokret sremskih seljaka koje je
    predvodio Teodor Avramović Tican;
    austrijske vlasti, uz pomoć karlovačkog mitropolita Stefana
    Stratimirovića, ugušile bunu i pooštrile mere za suzbijanje srpskih
    nacionalnih ideja.

    April – Porta izdala ferman o razoružanju
    hrišćana u Bosanskom
    pašaluku.

    29. maj – Sa prestola zbačen sultan Selim III.

    17. jun – Odred ruske vojske prešao na desnu
    obalu Dunava; početak
    zajedničkih srpsko-ruskih vojnih operacija protiv
    Turske.

    22. jun – Srpska i ruska vojska spojile se kod Stare Oršave.

    28. jun – Na zahtev ustaničkog vođstva ruski
    car Aleksandar I u Srbiju
    uputio generala Konstantina Rodofinikina
    za ruskog diplomatskog predstavnika.

    1. jul – Boj na Štubiku i Malajnici; udružena
    srpska (Karađorđe) i ruska (general Isajev)
    vojska oslobodila
    opkoljenog Milenka Stojkovića koga su Turci
    opsedali između Štubika i
    Malajnice; oslobođen veći deo Negotinske Krajine.

    8. avgust – Dositej Obradović, najprosvećeniji Srbin svog vremena, prešao u Srbiju, uz veličanstven doček u Beogradu.

    20. avgust – Rodofinikin završio nacrt unutrašnjeg
    uređenja Srbije, s kojim
    se načelno složio i Karađorđe; ruski car Aleksandar I odbio da potpiše.

    25. avgust – Rusija i Turska u Sloboziji
    zaključile privremeni mir.

    26. oktobar – Praviteljstvujušči sovjet u Beogradu formirao Magistrat, ustanovu koja ima upravnu i sudsku vlast.

    Novembar – Odluka
    Praviteljstvujuščeg sovjeta o preduzimanju
    naročitih mera „radi
    širenja prosvete i nauke u zemlji“.

    29. decembar – Namesničko veće u Budimu donelo odluku o zabrani izvoza olova (za municiju) u Srbiju.

    1808. godina

    4. mart – Na molbu ustanika i po naredbi komandanta ruske Dunavske armije kneza Prozorovskog u Beograd stigao instruktor za fortifikacijske radove, inženjerski major Vasilije Gramberg, koji je izradio mape Srbije i Beograda i ustanicima u toku tromesečnog boravka davao korisne savete oko izrade šančeva i drugih fortifikacijskih radova.

    30. maj – Austrija od ustanika zahteva upravu nad gradovima koji leže uza Savu i Dunav i pooštrava nadzor u graničnom saobraćaju; Srbi odbijaju zahtev Austrije; Austrijanci zatvorili granicu prema Srbiji.

    13. jun – Krušička buna u Banatu; pobuna seljaka
    protiv austrijske vlasti u
    selu Kruščica; vođe bune su učinile prevaru predstavljajući
    krivotvorenu proklamaciju kao
    tobožnju Karađorđevu.

    13. septembar – U Beogradu otvorena Velika
    Velika škola Ivana
    Jugovića, izuzetno obrazovanog znalca nekoliko jezika, sa 20 učenika u trogodišnjem
    trajanju koja je pripremala kadrove za rad u državnoj
    administraciji.

    18. decembar – Skupština u Beogradu donela
    ustavni akt kojim je
    regulisan odnos između Karađorđa i Praviteljstvujuščeg sovjeta; ukinuta knežinska samouprava; Karađorđe priznat za
    naslednog kneza.

    22. decembar – Uvedena regularna vojska i vojni činovi po ugledu na ruske i austrijske; Srbija podeljena na četiri vojne oblasti.

    1809. godina

    Kraj januara – Rumelijski
    vezir Huršid-paša
    Karađorđu predložio separatni mir što je
    Karađorđe, očekujući
    nastavak rusko-turskog rata i verujući u pobedu
    Rusa, odbio.

    1. april – Prekid primirja postignutog u Sloboziji i
    nastavak rata Rusije i
    Turske.

    14. april – Sačinjen ratni plan srpske vojske o
    povezivanju s ruskim
    trupama kod Vidina kao i o povezivanju s Crnogorcima radi
    odsecanja Bosne od ostatka Turske i njenog osvajanja i prisajedinjenja ustaničkoj teritoriji.

    Kraj aprila-početak maja – Uspešna ofanziva
    srpske vojske prema Vidinu, prema Nišu, u
    Bosni i u Raškoj oblasti.

    30. april – Hajduk Veljko Petrović sa 8.000 svojih
    vojnika krenuo na tursku tvrđavu Belogradčik u Bugarskoj i pozvao njenu posadu od 400 turskih vojnika na predaju; posle odrečnog odgovora Hajduk Veljko je sledećeg dana (1. maja) na juriš zauzeo tvrđavu potpuno uništivši tursku posadu.

    24. maj – Prevalivši za sedam dana put od Užica
    do Sjenice, dugačak 110 kilometara, Karađorđe sa
    10.000 vojnika i 10 topova na juriš zauzeo
    Sjenicu.

    27. maj – Srbi izvojevali pobedu na Suvom Dolu, porazili Numan-pašu
    pećkog i opseli Novi Pazar.

    31. maj – Bitka na Kamenici (Čegru); poraz i
    pogibija resavskog vojvode Stevana Sinđelića
    i oko 3.000 njegovih vojnika; turski gubici blizu
    6.000 poginulih boraca.

    4. jun – Karađorđe obavešten o porazu na
    Kamenici.

    18. jun – Karađorđe zauzeo novopazarsku
    varoš, ali usledilo
    povlačenje srpskih jedinica iz Raške oblasti zbog odbrane Deligrada.

    Oko 20. juna – Velika turska ofanziva iz Bosne.

    23. avgust – Turci, posle
    petonedeljne opsade, zauzeli Deligrad; istog dana Alija Gušanac
    zauzeo Požarevac.

    25. avgust – Turci osvojili Jagodinu.

    Noć 27/28. avgust – Rodofinikin napustio
    Srbiju što je izazvalo paniku među ustanicima.

    Avgust – Karađorđe se bezuspešno obraćao za
    pomoć Austriji i
    Francuskoj (Napoleonu).

    23. septembar – Pod uticajem Prvog srpskog
    ustanka, izbio ustanak Srba u Bosanskoj Krajini
    (Jančićeva buna).

    Oktobar – Zbog operacija ruske vojske na donjem Dunavu smanjen
    turski vojni pritisak na Srbiju s obzirom da su
    Turci glavninu vojske okrenuli protiv Rusa.

    2. decembar – Srpska delegacija (Milenko
    Stojković, Milan Obrenović i drugi)
    upućena u glavni stan ruske Dunavske armije u Bukurešt sa zahtevom za
    vojnu pomoć.

    29. decembar – Karađorđe i
    Praviteljstvujušči sovjet uputili pismo baronu
    Simbšenu u kome mole da austrijski car
    posreduje u pronalaženju mirnog rešenja između
    Srbije i Turske, pristajući na vazalni odnos.

    Kraj godine – Milenko Stojković na prostoru između Porečke reke i Morave organizovao pobunu protiv razrezivanja novog poreza koja je protekla mirno i bez prolivanja krvi; Karađorđe je smirio pobunu svojim autoritetom, nije bilo nikakvih kažnjavanja, a Milenku je Karađorđe oprostio kad je ovaj zatražio oproštaj.

    1810. godina

    Januar – U Pariz upućen
    srpski deputat kapetan
    Rade Vučinić sa zadatkom
    da od Francuske
    (Napoleona) izdejstvuje priznanje Srbije koja bi
    Srbije koja bi bila pod protektoratom Francuske.

    4. februar – Austrijski ministar inostranih dela
    knez Meternih predložio
    caru Francu I da pomogne da se
    uspostavi mir između Srbije i Turske s tim da se
    Srbi vrate pod vlast
    Turske.

    2. mart – Rusi upućuju ustanicima ratnu proklamaciju u kojoj im glavnokomandujući grof Kamenski obećava „nezavisnost i blaženstvo“ ukoliko se sjedine s njegovim trupama u borbi protiv Turaka.

    22. mart – Ruska vojska generala Isajeva zaposela
    Veliko ostrvo na Dunavu.

    13. maj – Nakon bezuspešnog pokušaja
    da se dobije austrijska
    zaštita, Skupština u Beogradu odlučila da
    Srbija u savezu sa Rusijom nastavi rat.

    Jun – Rusija u Srbiju uputila 4.500 vojnika
    (general Cukato).

    6. jul-19. septembar – Srbi i Rusi, zajedničkim
    snagama, oslobodili Brzu
    Palanku, Prahovo, Negotin i Soko-banju.

    7. septembar – Alija Gušanac poginuo kod
    Ruščuka u Bugarskoj u borbi protiv Rusa.

    21-22. septembar – Bitka na Varvarinu; udružene srpske (Karađorđe) i
    ruske (general Orurk)
    snage porazile Huršid-pašu i potisnule Turke ka
    Nišu i Prokuplju.

    Septembar – Dositej Obradović i Vikentije
    Rakić otvorili u Beogradu
    Bogosloviju.

    16-20. oktobar – Bitka kod Loznice; Karađorđe,
    knez Sima Marković i
    Stanoje Glavaš sa oko
    10.000 ljudi pritekli u
    pomoć srpskim
    komandantima na Drinskom frontu (Anta Bogićević, Luka Lazarević i Jakov Nenadović) i sprečili invaziju
    Turaka iz Bosne pod vođstvom Hasan-bega srebreničkog.

    1811. godina

    Januar – U Beogradu formirane dve političke rivalske struje među ustaničkim vođama, narodnim predstavnicima i intelektualcima; rusofilsku struju predvodili su Milenko Stojković, Petar Dobrnjac i Jakov Nenadović a na čelu austrofilske bili su Ivan Jugović i Mladen Milovanović (po moći i uticaju druga ličnost Prvog ustanka).

    19-25. januar – U Beogradu zasedala
    Skupština starešina (u prisustvu oko 200 osoba od čega je 66 imalo pravo glasa): reorganizovan
    Praviteljstvujušči sovjet; ustanovljeno
    popečiteljstvo (vlada) sa šest popečitelja
    (ministara) i Veliki
    vilajetski sud; rukovođen ličnim interesima, Mladen Milovanović
    izdejstvovao da se Karađorđu, kao voždu,
    prizna vrhovna vlast.

    10. februar – Na molbu srpskih vlasti, u Beograd
    stigao puk ruske vojske
    (oko 1.000 ljudi), svečano dočekan uz topovske
    salve i ovacije više
    hiljada građana.

    Početak marta – Dva najistaknutija predstavnika opozicije i
    izvrsni vojni komandanti,
    Milenko Stojković i Petar
    Dobrnjac, zbog protivljenja Karađorđevoj
    moći proterani iz Srbije.

    9. april – U Beogradu umro Dositej Obradović.

    1812. godina

    28. maj – Posle bitke kod Ruščuka gde je Rusija
    porazila Tursku, Turci
    su zaključili sa Rusima mir u Bukureštu; član 8
    tog sporazuma odnosio
    se na Srbiju koja je vraćena Turskoj; Srbi su
    obavezni da predaju oružje, s tim što bi dobili amnestiju i izvesna
    autonomna prava.

    Jun – Karađorđe naredio opštu mobilizaciju
    celokupnog za vojsku
    sposobnog muškog stanovništva od 15 do 70
    godina, za odbranu granica prema Turskoj.

    Početak jula – Karađorđe odbio ponudu Porte da ga, ukoliko ne želi da ostane u Srbiji i ispuni deo Bukureškog ugovora koji se odnosi na Srbiju, lično isplati i materijalno obezbedi kupovinom velikog imanja u Austriji.

    14. avgust – U Carigrad upućena srpska deputacija sa zadatkom da pregovara o
    ponovnom uspostavljanju
    turske vlasti u Srbiji
    mirnim putem.

    16. avgust – U skladu sa Bukureškim ugovorom,
    ruski puk povučen iz
    Srbije; Rusi svečano ispraćeni iz Beograda; ispraćaju prisustvovao i Karađorđe.

    27. avgust – Na skupštini u manastiru
    Vraćevšnici pročitan član 8 Bukureškog ugovora.

    28. avgust – Karađorđe i
    Praviteljstvujušči sovjet narodu objavili
    Proklamaciju povodom Osme tačke Bukureškog
    mira.

    1813. godina

    13. januar – Na poslednjoj Skupštini pod Karađorđem u
    Kragujevcu imenovana
    nova deputacija za
    pregovore s Turskom i upućena u Niš gde je
    prispeo turski pregovarač.

    15. mart – U Jašiju prekinuti srpsko-turski pregovori.

    Kraj maja – U Sofiji propali srpsko-turski
    pregovori.

    30. maj – U razgovoru s ruskim izaslanikom Teodorom Nedobom Karađorđe izrazio sumnju u uspeh ustanka.

    Jun – Na molbu turske vlade Austrija odobrila
    snabdevanje turske vojske hranom tokom predstojećeg rata
    Turske protiv Srbije.

    3. jul – Karađorđu uručeno pismo velikog
    vezira Huršid-paše kojim se od Srba zahteva bezuslovna predaja i
    povratak u položaj raje.

    4. jul – Karađorđe uz saglasnost Sovjeta
    objavio Proklamaciju i
    pozvao narod na „odsudnu bitku“.

    Oko 15. jula – Turci iz pravaca Vidina, Niša i
    Bosne napali Srbiju.

    17. jul – Vojska Sulejman-
    paše Skopljaka prešla
    Drinu i posle
    devetodnevnih borbi na prevaru iznudila predaju Lešnice (Janko
    Stojićević).

    18. jul – Teško oboleli Karađorđe, nakon prepirke sa Mladenom Milovanovićem (koji se i ovom prilikom rukovodio ličnim interesima) oko organizovanja odbrane zemlje, u kojoj je popustio Mladenu, privremeno vrhovnu
    vlast preneo na sekretara
    Janićija Đurića.

    9. avgust – Komandujući odbranom Negotina, od
    turskog topovskog đuleta poginuo Hajduk Veljko
    Petrović.

    Oko 15. avgusta – Turci zauzeli Loznicu koju su
    branili borci Petra Molera.

    17. avgust – Branioci napustili Negotin i
    povukli se u Poreč.

    25-26. avgust – Turci zauzeli Kladovo i počinili
    najstrašnije zločine; sela u Negotinskoj Krajini opljačkana i u ropstvo
    odvedeno mnoštvo žena i
    dece.

    Kraj avgusta – Od bolesti nedovoljno oporavljeni
    Karađorđe od Huršid-paše
    zatražio šestonedeljno primirje kako bi se
    omogućila bezbedna evakuacija na austrijsku
    teritoriju srpskom neboračkom stanovništvu; Huršid-paša odbija ovu molbu.

    31. avgust – Karađorđe izvestio ruskog i
    austrijskog cara o
    neizbežnosti pada Srbije.

    1-17. septembar – Sukob turske vojske (Sulejman-
    paša Skopljak) sa
    ustaničkom (Miloš
    Obrenović i Stojan Čupić) na Ravnju, uz Savinu pritoku Zasavicu kod Šapca; slomljen otpor
    ustaničke vojske; izginuli Zeka Buljubaša (Jovan Gligorijević) sa oko 800 svojih ljudi i još oko
    3.000 drugih ustanika;
    poslednja bitka Prvog srpskog ustanka.

    21. septembar – Turci zauzeli Poreč.

    3. oktobar – U ranim jutarnjim časovima,
    Karađorđe s porodicom,
    mitropolitom Leontijem i ruskim izaslanikom Nedobom napustio
    Srbiju, prešavši iz Beograda u Zemun
    (Austrija); Srbiju su zatim napustili članovi Praviteljstvujuščeg
    sovjeta i većina ustaničkih komandanata, kao i veliki deo stanovništva; u Austriju pobeglo 120.000 srpskih izbeglica.

    5. oktobar – Turci bez borbe ušli u napušteni
    Beograd i topovskim
    salvama objavili ponovno osvajanje Srbije.

    17. oktobar – U Beogradu prodato u ropstvo 1.800
    srpskih žena i dece.

    21. oktobar – Turci proglasili amnestiju.

  2. To je možda prvi srbijanski ustanak,nikako SrBski jer mu prethode oni u Banatu, Herc.sc.Save…itd

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *