IN4S

IN4S portal

Počinje izgradnja manastira Miholjska Prevlaka

1 min read
Manastir Svetog Arhangela Mihaila biće izgrađen do 2020. godine i u njemu će biti obilježen jubilej – 800 godina od osnivanja Zetske episkopije, odnosno Mitropolije crnogorsko primorske, zaključeno je na prvom sastanku Odbora za obnovu manastira Miholjska Prevlaka.

Manastir Svetog Arhangela Mihaila biće izgrađen do 2020. godine i u njemu će biti obilježen jubilej – 800 godina od osnivanja Zetske episkopije, odnosno Mitropolije crnogorsko-primorske, zaključeno je na prvom sastanku Odbora za obnovu manastira Miholjska Prevlaka.

Na sastanku kojim je predsjedavao mitropolit crnogorsko – primorski Amfilohije koji je i predsjednik Odbora, zaključeno je da će tokom izgradnje biti ispoštovane sve zakonske norme, a sačuvani i konzervirani temelji ranijih hramova, kao i svih arheoloških nalaza na ovom lokalitetu.

Od Uprave za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore Odbor traži nalaženje zajedničkog jezika u susret obnovi jednog od najznačajnijih hrišćanskih svetilišta i kultnih mjesta u ovom dijelu Evrope. U cilju obnove manastira Miholjska Prevlaka koji je srušen prije šest vjekova, Crkva je konzervirala jugozapadni dio budućeg manastirskog kompleksa na kome su u više arheoloških kampanja od 50-ih godina prošlog vijeka do ovih godina završena arheološka istraživanja. U tom dijelu izgrađen je i prostor za buduću manastirsku riznicu u kojoj će biti izloženi artefakti iz brojnih istorijskih slojeva na Miholjskoj Prevlaci, kao i ostaci manastira iz 4, 6, 9. i 12. vijeka.

U tom cilju Mitropolija crnogorsko-primorska, pored Odbora za obnovu manastira od 20 članova, formirala je operativno tijelo za izradu koncepta i za uređenje riznice, depoa i prostorija za obradu, čuvanje i prezentaciju pokretnih kulturnih dobara Manastira Miholjske Prevlake koju čine priznate arhitekte, arheolozi – konzervatori i istoričari umjetnosti. U tim su uključeni i konzervatori i istoričari umjetnosti iz tivatskog Centra za kulturu. Formiran je i ekspertsko-konsultanstki tim-komisija od 12 članova koju čine ugledni arheolozi – konzervatori, arhitekte, arheolozi, teolozi na čijem čelu je istoričar umjetnosti, profesor doktor Anika Skovran. Ovaj tim u koji će biti uključeni i stručnjaci iz Italije i Odjela za arheologiju iz Zadra će kako je istaknuto na sastanku, sarađivati sa Stručnim timom za sprovođenje i praćenje aktivnosti na manastirskom kompleksu koju je obrazovalo Ministarstvo kulture Crne Gore u avgustu ove godine.

Podjelite tekst putem:

7 thoughts on “Počinje izgradnja manastira Miholjska Prevlaka

  1. Samo napred.S Božijom pomoći sve će biti moguće.Obnavljajmo Srpske svetinje i tako ćemo obnoviti i sebe.

  2. Velika je čast naše generacije i blagoslov,da možemo nakon 600 godina početi obnovu ove naše najveće svetinje u Boki i šire. Sjedište prvih Zetskih episkopa,mjesto na kome je i veliki Apostol Pavle propovjedao a naš Apostol Sveti Sava postavio svoga episkopa! Od 15 vijeka ova mučenička svetinja i Prevlački Sveštenomučenici nas čekaju,svi koliko možemo sebe treba tamo da ugradimo i svojoj porodici time spomenik vječan podignemo!!!

  3. Wiki na srbskom uredjujubteske ustaše.na članku turski jezik sam banovan od Nikole b jer brišem zadtavicu kosova.a još dežurni ustaša je obsuser koji umanjuje žrtve oriću sa3000 na2000,namece Srbima sv Andriju iako je on za nas Andrej Prvozvani.to radi jer katolici tako kažu.ubacuje sh jezik umjesto srbskoga na drugom članku,smeta mu link istorij srbske Cg na člancima podmalinsko manastir i Mahmud paša Bušatlija pa to konstantno briše. Neka se zna ko je šef na toj wiki i svako neka je oprezan da info na wiki jer je to cia projekat.ne slobodna enciklopedija no kulturocid antusrbski.

  4. Slava Bogu samo nek se naše svetinje obnavljaju!

    Došlo napokon i naših pet minuta, za vrijeme titovih komunista, nisi smio otvoreno ni slavu slaviti, a kamoli tražiti da se crkva obnovi, to pravo je bilo rezervisano samo za katolike i muslimane, oni su imali poseban status unutar te crvenoustaške tvorevine, dok su nas Srbe dijelili i pokušavali da prekrste u druga imena, ovdje u Krajini, Hercegovini i Bosni su nas Srbe nakon nasilnog odvajanja od Srbije, pokušali da nasilno upisuju kao jugoslovene, dok su Hrvati ostali Hrvati, a Muslimani (koji su inače 1954 dobili taj naziv) ostali Muslimani, slava Bogu to im nije uspjelo na tim područjima, ali nažalost u Crnoj Gori kao što se vidi danas jeste, zato se molimo za našu braću Crnogorce, Brđane i Starohercegovce da se vrate svojim korijenima i da budu ono što su bili kroz cijelu istoriju, znači Srbi! Razlika se mora praviti između nacionalnog i oblasnog ili regionalnog pripadanja, a taj se pojam izmješao u Crnoj Gori, pa su neki od regionalnog napravili to vještačko nacionalno!

  5. Tu su Mlečani potrovali monahe u svetosavskoj zadužbini i srušili sv.obitelj,pa napravili rkc samostan koji je zapalio grom a narod u tome vidjeo Božju volju kako piše Kol.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *