IN4S

IN4S portal

Predlog tužioca iz 1969. da se osudi mitropolit Danilo Dajković zbog ,,verbalnog delikta“

1 min read

U smislu člana 6. Zakona o javnom tužilaštvu (Službeni list SFRJ broj 7/65), javna tužilaštva su dužna da prate društvene odnose i pojave koji su od značaja za ostvarivanje njihovih funkcija. Na osnovu takvih praćenja i proučavanja, tužilaštva su takođe dužna da o svojim zapažanjima, koja su od interesa za širu zajednicu,   obavještavaju nadležne organe i organizacije, odnosno da stavljaju odgovarajuće predloge radi preduzimanja mjera za sprečavanje vršenja kažnjivih radnji, otklanjanje nezakonitih postupaka i drugih društveno štetnih pojava, kao i za učvršćivanje zakonitosti.

Izvršavajući svoje obaveze i zadatke u okviru prednjeg, ovo Tužilaštvo je, pored niza drugih poslova na ostvarivanju svojih osnovnih funkcija, godišnjim izvještajima, 15-dnevnim pregledima rada te nizom drugih informacija i analiza, obavještavalo Skupštinu i njene izvršne organe o pojavama i problemima koji su od značaja za širu zajednicu,  a za čije je otklanjanje potrebno angažovanje i aktivnost van tužilačke intervencije. To inače čine i niža tužilaštva u  odnosu na skupštine opština i njihove organe.

Polazeći od prednjeg, smatramo da je neophodno da Vam ukažemo na izvjesne momente koji mogu imati značaja na Ustavom i zakonima utvrđene odnose između crkve i države. Radi se naime o nekim javnim istupanjima najviših predstavnika Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, a čiji je prividan povod odluka Skupštine opštine Cetinje o podizanju Njegoševog mauzoleja na Lovćenu. Kažemo prividan budući neke izjave daleko prevazilaze obim uobičajenog reagovanja i komentarisanja neke odluke i uključuju u sebe izvjesne elemente iskorišćavanja vjere u političke svrhe:

2

1/ U listu „Pravoslavlje“, broj 48, od  13. III 1969. godine,  kojeg izdaje Srpska patrijaršija u Beogradu, mitropolit crnogorsko-primorski Danilo (Danilo Dajković), objavio je napis pod naslovom „Njegošu ne treba Mauzolej“, u kojem  zauzima odlučan stav protiv podizanja mauzoleja Njegošu na Lovćenu, na mjestu gdje sadašnja kapela postoji. Mitropolit Danilo  ovakav stav zauzima u ime pravoslavne crkve, budući da kaže: „Da bi i oni koji malo, ili nimalo znaju o Njegošu i mauzoleju, bili upoznati sa istinom,   nalazimo se pobuđenim da mi kao predstavnik crkve u Crnoj Gori i nasljednik crnogorskih mitropolita  kažemo svoju riječ i iznesemo svoje, i svih onih koji su protiv toga da se ruši kapela, mišljenje“. Ne upuštajući se u ocjenu navoda ovog članka sa stanovišta  opravdanosti ili neopravdanosti podizanja mauzoleja na Lovćenu, pošto to nije cilj našeg interesovanja, želimo međutim da ukažemo da članak prevazilazi okvire jednog normalnog reagovanja i sadrži izvjesne konstatcije koje imaju elemente povrede ugleda, države a time i krivično-pravni aspekt člana 174. Krivičnog zakonika  (krivično djelo povrede ugleda države, njenih organa i predstavnika).

Naime, navodeći na jednom mjestu u članku da je kapela na Lovćenu u toku rata bila oštećena, budući su je pripadnici italijanske okupacione vojske gađali iz topova, mitropolit Danilo kaže da je hitlerovska propaganda, koristeći fotografije oštećene kapele, prikazivanjem istih u Beogradu 1944. godine na nekim izložbama, pokušala prikazati da su to učinjeli partizani. Govori nadalje da su fašisti činjeli zločine i to pripisivali drugima, ali da u tome nijesu imali uspjeha. Zatim rezimira: ,,Ne daj bože da se Hitlerova i Gebelsova fašistička propaganda ostvari u slobodnoj Demokratskoj i Narodnoj Republici Jugoslaviji, poslije 25 godina slobodnog života i oslobođenja od svih onih, koji su mislili i svim silama radili, da unište Jugoslaviju i jugoslovenski narod i sve njene svetinje i kulturne spomenike čuvane i  očuvane kroz vjekove“.

Samo upoređenjv i mogućnost pretpostavkv da se u SFRJ može  ostvariti tako nešto, tj. Gebelsova i Hitlvrova propaganda, i izražavanje bojazni od toga da u najmanju ruku politički štetno akcentiranje i naglašavanje nečeg što ne može biti,  da ne govorimo o tome koliko to znači povredu ugleda jedne države, a posebno Socijalističke Jugoslavije. Očigledno je nadalje da je to prekoračenje ustavnih i zakonskih normi koje regulišu djelovanje vjerskih organizacija u SFRJ, jer su vjerske zajednice odvojene od države i slobodne su u vršenju vjerskih poslova i obreda pod uslovom da se drže ustavnih
načela po kojima je „protivustavna  zloupotreba vjere i vjerske djelatnosti u političke svrhe“, kako se to kaže u članu 46.  stav 4. Ustava SFRJ. Sa ovakvim konstatacijama mitropolit Danilo inače istupa kao „predstavnik crkve u Crnoj Gori i naslednik crnogorskih mitropolita“, kako to sam u navedenoi članku kaže. Ovakve izjave po našoj ocjeni mogu da se tretiraju i sa stanovišta krivičnog djela zloupotrebe vjere i crkve u političke svrhe koje je predviđeno u članu 311. Krivičnog zakonika.

3

2/ List  „Pobjeda“, organ SSRN Crne Gore, u broju 2813  od  10. IV 1969. godine, objavio je članak pod naslovom „Mauzolej na Lovćenu – Mauzolej pod Lovćenom“, kojeg je napisao novinar Jovan Dujović  a u stvari predstavlja razgovor ovog novinara,  kao dopisnika lista, sa jednii brojem stanovnika sela Njeguši, mitropolitom Danilom i predsjednikom SO Cetinje  Tomano-vićem. Članak je, obzirom na način kako su sve stvari predstavljene, izazvao prilična reagovanja i političke probleme, a imajući u vidu navedene izjave nekih ljudi iz Njeguša, kao  i samog  mitropolita, bili smo prinuđeni da  se, po službenoj dužnosti, zainteresujemo za čitavu stvar. S tim u vezi želimo da istaknemo sledeće:

a) Iz članka proizilazi da je jedan broj trađana iz Njeguša prijetio mitropolitu Danilu zbog njegovog protivljenja da se NJvgošev mauzolej podigne na Lovćenu, ističući pritom da mu ne garantuju bezbjedan prolazak kroz Njeguše i slično. Mada nikakve prijave  za eventualno krivično djelo ugrožavanja sigurnosti iz čl. 153, KZ nije podnošeno, mi smo po službe-
noj dužnosti, preko nadležnog tužilaštva pokrenuli postupak prikupljanja potrebnih podataka i obavještenja u smislu člana 142. ZKP, da bi se nakon toga ocijenila potreba eventualnog pokretaa krivičnog postupka. Saslušan je  izvjestan broj građana iz ovog mjesta pa su oni saglasno izjavili da su ogorčeni stavom mitropolita Danila i njegovim protivljenjem da se podigne mauzolej na Lovćenu, ali da ne žele i neće preduzimati nikakve radnje  koje bi makar i najmanje dovel u pitanje  njegovu bezbjednost i fizički integritet.

Novinar Dujović na saslušanju je izjavio da je vjerno prenio sve izjave intervjuisanih građana Njeguša, mitropolita Danila i predsjednika SO Tomanovića, te da do  16.7 1969.  godine kada je saslušan, niko od njih nije tražio ispravku ili pak demantovao nešto od onog što je u članku objavljeno.

Pošto prikupimo još neke podatke odlučićemo da li ima mjesta pokretanju krivičnog postupka protivu novinara Dujovića, odnosno učesnika u razgovoru iz sela Njeguša.

b) Kao što je  već navedeno u jednom dijelu istog članka  objavljen je i razgovor kojeg je, u vezi sa  odlukom SO Cetinje o podizanju Njegoševog mauzoleja na Lovćenu, novinar Dujović vodio sa mitropolitom Danilom. Iz tog razgovora karakteristično je sledeće:

– Na konstataciju novinara da se čuje da u vezi sa protivaljenjem oko podizanja mauzoleja crkva ima i neki svoj interes, mitropolit Danilo je, između ostalog odgovorio: „Crkva nema drugog interesa osim da se jedna pravoslavna crkva i Njegoševe kosti ostave na miru. Ukoliko ne bude tako neću više da znam šta se radi……“

Iz  ovakve  izjave proizilazi logičan zaključak da je Pravoslavna crkva nečim uznemirena i ometana sa strane, odnosno da prema njoj ne postoji  odgovarajući tretman, u smislu pozitivnih propisa, od strane državnih organa. Takva  konstatacija ne samo što nije odraz pravog stanja stvari već može da izazove uznemirenje kod građana, a pogotovo kod vjernika, u odnosu na Ustavom zagarantovana prava i slobode.  Ovo tim prije što se na kraju ovog dijela izjave, ne rezignirano, već sa izvjesnoi prijetnjom saopštava da  „ukoliko tako ne  bude neću više (misli se na mitropolita) da znam šta se radi“.

4

Očigledno je da u vrijeme kada je ustanovljen odgovarajući   odnos  između crkve  i države, kada su vjerske i druge  slobode potpuno zagarantovane postojećim propisima  i praksom rada državnih i drugih organa i kada u Crnoj Gori nijesmo imali slučaja da se tužilaštvu podnose bilo kakve prijave u vezi sa eventualnim onemogućavanjem ili progonom građana zbog ispoljenih vjerskih osjećanja i ubjeđenja,  – ovakva izjava prevazilazi zakonom utvrđene okvire djelovanja vjerskih organizacija i sadrži u sebi ono „bavljenje politikom“ koje može imati protivustavnu sadržinu.

– Na pitanje da ukoliko se podigne mauzolej na Lovćenu šta misli, kako bi trebao da izgleda crnogorski grb, mitropolit je  odgovorio: „Zašto. Pa zar u grbu nije  orao koji uzlijeće?“

Grb Crne Gore, koji je ustanovljen Ustavom SRCG, predstavlja polje oivičeno lovorovim vijencem koji je povezan crnogorskom zastavom. U sredini grba  je Lovćen sa kapelom u kojoj  je sahranjen Njegoš, a u pozadini se vidi Jadransko more. U grbu bivše Kraljevine  Jugoslavije nalazio se,  pored ostalog,  dvoglavi orao,  a u grbu bivše Kraljevine Crne Gore, orao koji uzlijeće. Ne upuštajući se u to koliko je  mitropolitu Danilu poznat grb SRCG, nesumljivo je da njegovo upoređenjv sa grbovima dvije  bivše kraljevine i čuđeše da eventualno nije onakav kakav je prije  bio, predstavlja ne samo ignorisanje  jednog od nacionalnih znamenja, već se može tretirati i sa aspekta krivičnog djela povrede ugleda države, njenih najviših organa i predstavnika iz  člana  174. KZ.

U svim navedenim izjavama mitropolita Danila, tužilaštvo, kao  organ gonjenja, ne vidi ništa drugo osim ono što  one stvarno i sadrže. Polazeći od načela legaliteta tužilac je dužan da krivično goni za sve one radnje koje u sebe sadrže elemente  određenog krivičnog djela. U konkretnom slučaju navedene izjave, ne samo što se mogu tako tretirati, već,  pošto sadrže i neke političke ocjene od šireg značaja,  moguu štetno da se odraze na shvatanje građana o društveno-političkom uređenju, njihovim slobodama i ustavom zagarantovanim pravima.

Obzirom na  izloženo, polazeći od činjenice da mogući krivično-pravni tretman čitave stvari mogao da se shvati ne sa stanovišta zaštite opravdanih interesa društva, već i da se  zloupotrebi u druge svrhe, smatramo da bi Vi, u okviru dužnosti i ovlašćenja koje imate kao Predsjednik Skupštine  SRCG, ukoliko to nađete za potrebno, mogli da preduzmete   odgovarajuće korake da se višim predstavnicima Pravoslavne crkve, u cilju saradnje i normalnih odnosa, ukaže na to da  ovakva djelatnost mitropolita Danila. prelazi okvire Ustavom i zakonima ustanovljenih prava vjerskih zajednica u SFRJ.

U tom cilju Vas o prednjem i  obavještavamo.

JAVNI TUŽILAC SRCG,

Stojan Đuranović

Napomena:

1.) Djelove teksta je označio ili podvukao primalac dokumenta. Predsjednik Skupštine Republike Crne Gore 1969. godine.Kada je podnijet predlog da se preduzmu mjere protiv Mitropolita Crnogorsko –primorskog Danila Dajkovića, predsjednik Skupštine je bio Veljko Milatović, glavni egzekutor rušenja crkve i groba na Lovćenu. Orden narodnog heroja je dobio i zbog zasluga za ubistvo starca Krsta Zrnovog Popovića i hapšenja svojih saboraca za vrijeme rezolucije IB i slanja na Goli Otok

2.) Stojan Đuranović je rođeni brat predsjednika CK SK Crne Gore Veselina Đuranovića, a stric sadašnjeg vlasnika portala Analitika Draška Đuranovića, novinara.

Podjelite tekst putem:

10 thoughts on “Predlog tužioca iz 1969. da se osudi mitropolit Danilo Dajković zbog ,,verbalnog delikta“

  1. Pozdrav za lijepi Sombor grad i tebe lično brate srbine !
    A šta da dijeliti ? Evo smo se podijelili valjda ?
    Zec je piso i nekim „srbima po rođenju“ aludirajući da je neki kasnije p romjenio , pa sam ga podsjetio da se isto on 1981 drugče piso , postao je srbin iz inata .
    A ti iz 1941 rijetko koji je živ , kao moj đed koji veli da ovo lažu da su crnogorci bili srbi u njegovo doba , a on je 1931 godište pa ti viđi.

  2. oli se drzimo popisa, hajde da se ceramo , da se vratimo na brojno stanje od 06. 04. 1941. na teritoriji kraljevine jugoslavije i da se na osnovu toga podijelimo svi iznova….Pozdrav iz Sombora.

  3. MOSOVA I DJILASOVA KOPILAD UNISTILA SU CRNU GORU PO SVIM USUZIMA,DAN DANAS KAO ZADNJI NAROD KOJI NIJE USPUJO DA SE OSLOBODI NJIHOVIH SINJELA,JAO ZADNJI U JEVROPI KOI NIJESU USPJELI DA NA SLOBODNIM IZBORIMA ZAMIJENE OVAKU VLAST KOJA PROGONI VLADIKE ZBOG NJIHOVOG MISLJENJA I ZASTITE AMANETA OCA CRNOGORSKE DRZAVE.KOMUNJARSKO ZLO JE SVEPRISUTNO DAN DANSNJI U SVIM SEGMENTIMA CRNOGORSKOG DRUSTVA,U OVOM PREDLOGU SRAMNOG TUZILASTVA KERBERIMA KOMUNJARSKOG SISTEMA DAVSE OBRACUNAJU SA CESTITITIM MITROPOLITOM DAJKOVICEM JASNO SE VIDI NAKAZNI SISTEM KOJI NAS JE DANAS DOVEO DO POTPUNE IZDAJE TEMELJA NASEG BITISANJA NA OVIM PROSTORIMA.VIDI SE DA ZA TE AZIJATSKE DEMOKRATE JEDINA SVETINJA JE NASLJE I PROGON NAD SVIMA KOJI MISLE SVOJOM GLAVOM I ISTRAJAVAJU NATEMELJIMA NA KOJIM JE POSTALA I OSTALA CRNA GORA.SEDAMDESET I PET GODINA ZATIRANJA I RUSENJA TEMELJA JEDNOG NARODA U IMENU NEKADA SVJETSKOG PROLETERIJATA,DANAS U IMENU NOVOG SVJETSKOG PORETKA.KOMUNJARSKI KERBERI SU SAMO ZAMIJENILI PROLETARIJAT SA PORETKOM A SVE DRUGO JE OSTALO ISTO I GORE.

  4. za ovu propagandu se zna .ali za rusnje od strane Italijana nije mi poznato,tako da rusenja nije bilo od strane Italijana,Italijani su bili okupatori i isti su u Crnoj Gori pobili u stvari izvrsili strijeljanje preko 800 rodoljuba da bi na citavmo prostoru gdje su oni vodili ratene operacije ubili 1232 covjeka ,to oni zvanicno priznaju,kada se misli na broj 1232 misli se na prijeki vojni sud ne na broj pobijenih u borbama.

  5. Srbi po rodjenu , Crnogorci po duznosti ,Veso je u maldosti pripardao otadzbinskoj vojsci da bi kasnije postao komunista i istaknuti rukovodilaca,o naslednicima ne treba trositi rijeci,kada se izvrsi negativna selekcija ,imamo to sto imamo na prostoru citavog prostora gdje zive SRBI

    1. 1981 sa 584,310 stanovnika:
      Crnogorci: 400,488 (68.54%)
      Muslimani: 78,080 (13.36%)
      Albanci: 37,735 (6.46%)
      Jugoslaveni: 33,146 (5.67%)
      Srbi: 19,407 (3.32%)
      Hrvati: 6,904 (1.81%)

      Zeče, ne znam kako si mogao biti „srbin po rođenju“ , prije će biti da ste postali srbi iz inata 1997-2003 !

  6. Samo anticivilizacijska vlast i drzava mogu zanemariti neciji testament i poseldnju zelju. Ako je Njegos trazio da ga sahrane u toj kapeli koju je sam podigao, a kasije vlasti obnavljale poslije rusenja, samo varvari mogu covjekove ostatke iskopati, srusiti mu crkvu i sahraniti na nacin na koji on nikako nije zelio. Nemam rijeci da izrazim licemjerje tadasnje komunisticke i sadasnje neokomunisticke vlasti koja se odrice vjere i Boga, ali se ne ustrucava da svojata i iskoriscava srpskog mitropolita. Ako su ateisti, sta ih briga za Njegosa?! Ova vlast, kao i ona su civilizacijske sramote i nadam se da nece dugo potrajati…

    5
    1
  7. „Naime, navodeći na jednom mjestu u članku da je kapela na Lovćenu u toku rata bila oštećena, budući su je pripadnici italijanske okupacione vojske gađali iz topova, mitropolit Danilo kaže da je hitlerovska propaganda, koristeći fotografije oštećene kapele, prikazivanjem istih u Beogradu 1944. godine na nekim izložbama, pokušala prikazati da su to učinjeli partizani.“

    Zna li neko nešto više o ovome? Mislio sam da je kapela izišla neoštećena iz II sv. rata. Ako je bilo oštećenja, ko je i kada obnovio?

    1. Kapelu okupatora Karađorđevića je svakako trebalo srušiti , eto italijanski okupator je bar nešto korisno učinio .

      1
      3

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *