IN4S

IN4S portal

Rasna teorija, s one strane uma: Imago animi sermo est

1 min read
Među nekoliko defektnih rasnih teorija, prezentovanih iz tzv. dukljanskog kruga, po svojoj bizarnosti se ipak izdvaja jedna - koju je procvrkutao Borislav Cimeša, provincijalni cetinjski pisac i publicista.

Vojin Grubač

Među nekoliko defektnih rasnih teorija, prezentovanih iz tzv. dukljanskog kruga, po svojoj bizarnosti se ipak izdvaja jedna – koju je procvrkutao Borislav Cimeša, provincijalni cetinjski pisac i publicista. Sličan primjer neznanja, podlih namjera, prizemnih strasti i izgubljenosti u vancivilizacijskim prostorima – teško se danas može pronaći u bilo čijoj javnosti na Balkanu.

Posebno se mora naglasiti da niko iz Cimešinog ideološkog kruga nikada nije kritikovao njegove rasne halucinacije, koje će ovdje biti osvijetljene i spržene. Nije ih kritikovao niti dr Šerbo Rastoder, koji je dio tog čudnog kruga, što je jako interesantno kada se zna da je Cimešino štivo isključuje i poništava istorijske projekcije Rastodera.

Borislav Cimeša: Antinomije etosa i interesa?!

Naime, u tekstu „Antinomije etosa i interesa“, Cimeša je kritikovao sve Srbe zbog, navodnog, „svojatanja crnogorskog etosa“, na sledeći način: „Srbi imaju obraza da svojataju crnogorski etos iako su od njega daleko koliko sloboda od ropstva. Dok je tradicionalni crnogorski etički kodeks sublimiran u pojmu čojstvo, uvazavao načelo ‘Sve za obraz, a obraz nizašto’, srpski hipokritizam je postulirao interes.“ (1*)

Pretpostavljajući da Srbi pripadaju „turskom etičkom sistemu nasilja i besčašća“ kojeg su „uzeli za svoj, jer drugog nijesu ni imali“ – Cimeša je zaključio: „Tako su se sučelili etos i interes, sloboda i ropstvo, uzvišena crnogorska istorija i tradicija rasčovječenog srpskog čovjeka.“ (1*)

Ovdje treba obratiti pažnju da Cimeša svo vrijeme generalizuje, te su, po njemu, svi Srbi „rasčovječeni“, a svi Crnogorci „čovječni“, i to mu predstavlja nekakav aksiom, izgleda.

Naravno, da je samo pogledao crne hronike u dnevnim novinama, ovako nešto ne bi napisao, ali izgleda da Cimeša živi u nekom svom svijetu traumiranih iluzija.

U želji da potvrdi navode svoje rasne teorije, Cimeša je uzimao primjere iz Otomanskog perioda, da bi iz njih izveo nakaradne zaključke.

Recimo, on u svojim tezama kaže sledeće: „Lišeni etičke tradicije i opterećeni hipotekom i komleksom zakona prve bračne noći potomci turske raje stavili su vodanje konja i opanaka, dok im se Turčin naslađivao ženama, pod cenzuru. Vodanje konja i opanaka naknadno je praćeno debelim mukom i sakrivanjem autentičnih svjedočanstava u iluziji da sve što je sakriveno nikada neće izaći na svjetlost dana.“

Potom „otkrivajući sakriveno“, s ushićenjem piše: „Turski izum je bio: uzmi Srbinu ženu i imanje! Svetozar Marković je pisao da Turci smatraju Srbe svojim imanjem. U tom smislu podigli su najperverziju građevinu svijeta – Ćele kulu. Ali prije toga potpuno su uništili elementarni ponos srpskog naroda o čemu postoje brojna svjedočanstva.“ (1*)

Zatim pada u trans, i s neskrivenim zadovoljstvom navodi: „U ‘Mađarskoj hronici’ opisuju se tatarski odredi turskog askera koji ‘Djevice i privlačne žene sa ljepote svoje ili sa cvijetne dobi sačuvali su za svoj razvrat, strahovito ih mučili i silovali. Pred muževima su izvodili nasilje nad njihovim ženama, a zatim očeve primoravali da skrnave rođene kćerke'“. (1*)

Primeri ustrojstva skarednog Otomanskog sistema, koje je Cimeša naveo – su svima dostupni. Oni se mogu, bez greške, preslikati na sve teritorije kojima su Otomani vladali, pa i na Crnu Goru.

Samim tim, nakaradnu tvrdnju o „lišenosti Srba etičke tradicije“, zbog zločina u Otomanskoj imperiji, Cimeša je morao – ili proširiti na sve narode koji su bili u turskom ropstvu, pa i na Crnogorce, ili ih ne spočitavati niti jednom narodu, što je bolja i korektnija varijanta s civilizacijske tačke gledišta.

Ali, da je Cimeša uravnotežen – naopaka rasna teorija bi mu se srušila i iščezla.

Osim toga, primjeri nasilja, koje s ushićenjem navodi Cimeša, su antiteza projekcijama dr Šerba Rastodera, koji je u jednom intervjuu rekao da je za vrijeme Otomana – „preživjelo skoro svo nasljeđe, vjera i jezik autohtonog stanovništva“?! (2*)

Elem, odmah se nameće sledeće logično pitanje dr Rastoderu – a pod kakvim strašnim uslovima je to „nasleđe“, navodno „preživjelo“?

Ili, preciznije, da li je preživjelo uprkos „turskom etičkom sistemu nasilja i besčašća“, kako to definiše Cimeša? Na koncu- mogu li se Cimeša i Rastoder, kao ideološki bliske osobe, a da im niko ne smeta i suflira, ipak dogovoriti ili rasčistiti- šta je bilo u Otomanskoj imperiji, raj ili pakao?

Sv. Petar: Grabljenje žena iza živijeh muževah i đevojaka, na sramotu…

Borislav Cimeša primjere groznog iživljavanja nad ženskim svijetom, i njihovim porodicama, locira u Srbiju, unaprijed pretpostavljajući da takoga nečega u Crnoj Gori nije bilo.

Neobično je, i čudno da Cimeša, kojeg u TV emisijama predstavljaju kao urednika „Lučindana“, časopisa koji se izdaje u ime jedne nevladine ogranizacije koja glumi Crkvu, nije čitao poslanice Sv. Petra Cetinjskoga. Da ih je ikada pročitao, sigurno mu „na pamet ne bi palo“ da piše nauravnotežene rasne teorije.

Naime, Sveti Petar Cetinjski je „4. dekabra 1827. godine na Cetinju“ sačinio poslanicu koju je naslovio: „Ot Nas Vladike Petra – Blagorodnoj gospodi glavarima i starješinama i cvijema Bjelopavlićima drago pozdravljenje“, koja potom ide ovako:

„Eto četrdeset godinah, otkada ste vi, s pomoću Božjom i vaše braće Crnogoracah s mojim velikim trudom i troškom, skinuli s vašega vrata žestoki japam i sendžir turski i otkada ja vas učim, molim i zaklinjam da u miru i u slogi živite, da za svoje dobro i poštenje radite, da cvojy slobodu ljubite i utvrdite i da nigda ne zaboravljate ono što su vaši roditelji i praroditelji u ljutu nevolju pod turskim tiranstvom i zulumom trpjeli.“

A zatim, u okviru poslanice, Sv. Petar Cetinjski nabraja ta „turska tiranstva i zulume“, a koju su „roditelji i praroditelji trpjeli“, te ih taksativno navodi ovako:

„I eto danas, hvaleći Boga, ne idete na turski izmet, ne dajete turskoga harača, ni turskoga poreza ni poklona ni turske globe nikakve, ne dočekivate Turke na konake, ne mijete turske noge, ne trčite po selima da tražite med i maslo, kokoške i jaja i ostalo što Turci ištu;

Ne brekte vam i ne zapovijedaju, kako ćete im koje jelo skorije izgotoviti, ne pcyjy vam vjepy i zakon, ne nazivaju vas krmcima od krmakah, a žene vaše krmačama od krmačah, ne plaćate im žvakalice, zašto su zube slomili o vašemu hljebu, ne provodite turske konje i ne dajete im zob i sijeno;

Ne vežu vas pri stropištam u vaše kuće i ne vode svezanijeh ruku naopako za ličine, ne gnjijete u turske tamnice i sendžire i ne vješaju vas o vrbama i na spuška vješala, ne bijy vas čibucima, nogama i zamlaticama, ne grabe vaše žene iza živijeh muževah i đevojke vjerene i nevjerene na sramotu… Među tijem ostajem vaš, ako hoćete, dobroželatelj. Na Cetinje, 4. Dekabra 1827. Vladika Petar.” (3*, posl. 193.)

Strašne stvari koje napominje vladika Petar Prvi su bile norma mirnodopskog vremena u Otomanskom carstvu, samim tim i na cijeloj teritoriji današnje Crne Gore od dva do pet vjekova, zavisno od regiona.

Naravno, ti zločini su bili sastavni dio života ne samo hrišćana, već i balkanskih Slovena iz predislamskog perioda. Naime, te strašne stvari su se dešavale u hrišćanskom periodu porodične istorije i Bošnjacima, Albancima, odnosno njihovim precima sve do momenta prelaska na islam.

Zbilja, da li se poslije ovoga Cimeša može smijati „vodanju konja i opanaka“, a da to ujedno ne predstavlja iživljavanje nad sopstvenom prošlošću, ali i prošlošću Bošnjaka, Albanaca, Hrvata i ostalih, recimo!?

Elem, kako dr Rastoder voli da ispituje „Skrivene stranice istorije“, tada može pomoći Cimeši, te mu reći – da li su zločini Otomanske imperije dio opšte istorije, ili istorije koju projektuje Cimeša?!

Ako mu to ne može pojasniti, u sledećem tekstu će sve biti jasnije kroz navođenje hrvatskih izvora, i pisanje dvojice Mažuranića, Ivana i Matije – o Bosni. (4*)

Njegoševo pismo Ali-Paši Rizvanbegoviću

Sada će biti naveden jedan grozan primjer iz Njegoševog vremena, pa neka dr Rastoder, koji je veliki kritičar Njegoša, i dotični „rasni teoretičar“ Cimeša, procijene da li je u tom primeru počinjeno zlo isto ili veće od „vodanja konja i opanaka“ Turcima.

Naime, Petar Drugi Petrović Njegoš piše Ali-Paši Rizvanbegoviću 15. oktobra 1845. godine pismo sledeće sadržine:

„Jedna stvar od davnoga vremena nečuvena dogodila se ove godine u Korita. Hasan- aga Dizdarević iz Koritah i tvoj kavaz Hasan Odžić iz Nikšićah dođu kući Pera Šapurića, Korićanina, kuću mu poharaju, za dvjesta cekina imuća iz kuće ponesu, sina mu od mjeseca dana bace u Neretvu i utope, ženu mu uzmu i na silu poturče. Ovakvoga nečuvenoga bezakonija odavno bilo nije.

Raja hercegovačka jesu vjerni podanici carski, na amanet tebi dati od Boga i od cara. Ti si vazda bio sirotinjska majka i nijesi dopuštavao do sada divljijema i bezbožnijema jaramazima da pršte raju u tvoju državu. Ovo zlo djelo nijesu zli ljudi dopustili da ti razumiješ, nego se nadam, kada ga razumiješ, da ćeš učiniti s onijema zlikovcima kako zakoni božji i carski vele.“ (5*)

Zbilja, kako se ova pohara sa ubistvom jednomjesečnog djeteta i otimanjem supruge sa nasilnim prevjeravanjem može smjestiti u teze i teorije Cimeše i Rastodera? A može li se bar malo pretpostaviti kako se čitav hrišćanski region potresao, i šta je mislio poslije ovoga događaja, kada je Njegoš morao ovo ogorčeno pismo napisati?

A da li nam na ovom mjestu može nešto reći dr Novak Kilibarda povodom svoje teze o „antiislamizmu Njegoša“, ili dr Rastoder o tezi da „nije bilo nasilne islamizacije“?

Elem, da je Njegoš u svoja djela ubacio sve realne zločine Otomanske imperije samo svog vremena, i to samo nad civilima, uključujući i strašne zločine počinjene nad ženama i djecom u Drobnjacima poslije pogibije Smail-age Čengića, kako bi na to reagovale istaknute „civilizacijske vedete“ ovog vremena?

Paralele: Dnevnik ruskog kneza Dolgorukova – 1769. godine

Borislav Cimeša se na navedenim primjerima nije zaustavio, već je nastavio dalje da bi „do tančina“ razradio svoju rasnu teoriju.

I tako, on nastavlja ovako: „… viđeni ustanici srpski, predvođeni Crnim Đorđem i kodžom Milošem, svi bez izuzetka, liše Petra Dobrnjca, otvorili su hareme, preuzimajući turske običaje i sami su postajali ‘Turci’ na djelu. Nasuprot njima, stoji crnogorski etički kodeks…!“

Elem, kada se navodi primjer iz Srbije, nasuprot njega ne može stojati nekakav „etički kodeks“ drugog vremena, već se mora navesti primjer sličnoga slučaja, ali iz Crne Gore.

Za to će nam biti neophodno da pogledamo Dnevnik ruskog kneza Dolgorukova, koji je 1769. posjetio Crnu Goru u namjeri da ispita ko je Šćepan Mali. Taj dnevnik je prvi put je objavljen u časopisu „Godišnjica Nikole Čupića“ 1889. godine, ali se može preuzeti i sa crnogorske „Montenegrine“ u verziji faksimala.

Recimo, u svom dnevniku knez Dogorukov piše o Crnoj Gori sledeće: „Serdar katunske nahije Vukotić, jedan od tih poznatih pljačkaša po Crnoj Gori, imajući već jednu ženu, oženi se i svojom snahom poslije smrti sina mu, i djeca od obadvije žene smatraju se po crnogorskom zakonu kao zakonita. Ovaj je serdar prisvojio sebi pravo da nasilno otima kćeri od roditelja i da ih prodaje Turcima u hareme i već je bilo takva četiri slučaja“. (6*, 12. septembar 1769.)

knez Dolgorukov

Zbilja, gdje je u ovoj paraleli „crnogorski etički kodeks“ o kojem piše Cimeša? Jer, to što je naveo o Karađorđu ili Milošu Obrenoviću, isto je mogao navesti i o Vukotiću. Osim toga, katunski serdar Vukotić je čak prodavao hrišćanke Turcima za harem, što je skarednost koju čak ne treba komentarisati. Naravno, Cimeša se sapleo i tresnuo jer manipulativno koristi zamjene teza i generalizaciju, što mu se često dešava u čudnom lutanju.

Isto je ponovio i u narednom primjeru, gdje kaže: „Da je rz crnogorski posve suprotan interesu srpskom, najslikovitije dočarava komparacija dvije majke. One, srpske o kojoj piše Vuk Karadžić i one crnogorske koju slika Marko Miljanov.

Vukova daruje Turcima kćerku da spase život sinu, a Markova od Turaka uzima sinovljevu glavu ostavljajući im zadnjicu. Naime, ona u izuzetnoj priči svjetske literature saznavši od turskog paše za sudbinu jedinca odgovara: „Pašo, daj ti mene njegovu posječenu glavu, a eto tebe zadnji dio“.

Da napomenem, što se tiče spominjanja pisanja Karadžića, radi se o sledećem slučaju: „Vuk Karadžić navodi kako je Đaja-paša bacio u lance sina vojvode Đukića iz Župe. Majka mladićeva odvela je Turčinu svoju kćer i rekla mu je da je uzme i vodi, samo da joj pusti sina. Turčin je prihvatio kćer, za koju Sima Milutinović kaže da je ‘nježnija i poljepša bila’, a pustio je mladog Đukića…“(8*)

Kao paralelu k primjeru Cimeše, opet možemo navesti detalje dnevnika kneza Dolgorukova, gdje piše sledeće:

„Sedam Crnogoraca iz Katunske nahije – koje je knez iskupio iz teške nevolje, javili su se u manastir da se zahvale svome izbavitelju. Ovi su Crnogorci u prošlogodišnjem ratu da bi odvratili napad Turaka na Crnu Goru otišli u Podgoricu da rade o miru, i da tamo ostanu kao taoci.

Vjerolomni neprijatelj okuje ih u teške okove i napadne na Crnu Goru. Poslije godine dana zaištu za razmjenu ovih nevoljnika toliko djevojaka. Šest su već bili našli, a nemajući sedme zamole kneza da im da otkup. Na ovo se knez ražali i smiluje, te ih iskupi svih sedam za 350 dukata“. (6*, 13. avgust 1769.)

Elem, umjesto da pravi adekvatne paralele, Cimeša spinuje javnost pravljenjem paralela nekog događaja sa majkom junaka iz djela Marka Miljanova. A zar nije bilo logičnije da je Cimeša napravio paralelu između majke kćerke vojvode Đukića, i majki ovih šest djevojaka koje su bile „nađene“ da se razmjene za zatočene Crnogorce u Podgorici?

Ili, na primjer, paralelu sa majkama djevojaka – koje je serdar katunske nahije Vukotić prodavao Turcima u hareme, a bila su čak četiri slučaja za samo tri mjeseca koliki je knez Dolgorukov bio u Crnoj Gori? Naravno, Cimeša je mogao napraviti takve paralale, ali takvi navodi bi mu zaliječili očiglednu provalu mozga i razorili poganu rasnu teoriju.

Sv. Petar: Ja vas molim i zaklinjem, koji jesam nesrećni među vama dobroželatelj vaš!

Dakako, stanje haosa i anarhije, kojeg je tada knez Dolgorukov zatekao u podlovćenskoj Crnoj Gori, neumitno se odražavao i na okolne hrišćanske prostore, koji su strašno stradali od takvoga bezvlašća. Navešćemo samo jedan primjer toga smisla, koji navodi knez Dolgorukov u svom dnevniku.

Naime, ocjenjujući da „bijedni položaj u koji su dovedeni stanovnici što žive u susjedstvu s Crnogorcima zaslužuje sažaljenje“, Dolgorukov kaže da Crnogorci idu u „omanjim četama od 10 do 20 ljudi u turske provincije“, na „nekoliko dana i mjeseci“, te „leže danju u šumamama a noću kradu i pale“, tretirajući sve stanovnike tih provincija Turcima, pa se kao rezultat dobija da – „najviše stradaju bijedni hrišćani2. (6*, 25. avgust 1969.)

Na kraju knez Dolgorukov konstatuje: „Dobivši tako nevinom krvlju poprskanu pljačku, vraćaju se doma. Tu krađu oni nazivaju vječitim ratom sa Turcima…“ (6*, 25. avgust 1769.)

Upade Crnogoraca u Hercegovinu kritikovao je tada (avgusta 1969.) knez Dolgorukov, ali isto to kritikuje pola vijeka kasnije Sv. Petar Cetinjski (juna 1818.).

Naime, u Poslanici Katunjanima Sv. Petar Cetinjski kaže:

„… A što sam vam više spomenuo Hercegovinu, vi ste odbili od sebe Grahovljane, Banjane i Rudinjane, vi ćete i Hercegovce nagnati… zločinstvom, da se i Hristjani i Turci sojedine i da ponavljaju stare pandurice, pak da četuju kako su priđe četovali, a vi da ostanete među dva ognja i među dvije države zatvoreni i ćerani s obje strane.

Ja bih vas molio i Bogom kumio, da se do toga ne dopuštite, ali znam da mi vjerovati nećete, da to može biti i da ćete još gore i zlosrećnije činiti, kada ja vas molim i zaklinjem, koji jesam nesrećni među vama dobroželatelj vaš. Cetinje, 18. juna 1818. Vladika Petar.“ (5*, posl. 107.)

Knez Dolgorukov 1969. – Svih pet crnogorskih nahija dalo Turcima po 15 ljudi u taoštvo

Da bi se vidjela opšta slika stanja, potrebno je pogledati nastavak dnevnika kneza Dologrukova, koji se čudi da i pored pljačke po Hercegovini – „Pri svemu tom plaćaju Crnogorci Turcima novčani danak, i pod vidom taoštva drže im Turci nevoljnike, koje im dozvoljavaju iskupljivati po 50 dukata sa čovjeka….

Sem toga dato je iz svih pet crnogorskih nahija Turcima po 15 ljudi u taoštvo, od kojih su neki pobjegli potkupivši turske stražare. Sedam ih je iskupio knez, a vele da i više od 20 čami u nevoljničkim okovima.“ (6*, 25. avgust 1769.)

Pazite, ovo se dešava 1769. godine, a zvanična istoriografija procjenjuje da je podlovćenska Crna Gora dva vijeka bila pod Turcima – od 1499. do 1688. godine, kada je na crnogorskom zboru donesena odluka da se zbaci turska i prihvati mletačka vlast, mada su se Turci vratili i do temelja srušili Cetinjski manastir 1692. godine.

Za ta dva vijeka ropstva, Crnogorci su dizali bune 1505. i 1519. godine, potom se desila buna Kuča, Pipera i Crmničana 1565., ali su sve tri bune svirepo ugušene, sa teškim posledicama.

Interesantno je da su se „početkom 1597. pobunili Bjelopavlići zbog davanja desetka u krvi“ (7*), što znači da je „danak u krvi“: i odvođenje djece u janjičare itekako bila turska praksa na teritoriji današnje Crne Gore.

U tom periodu bilo je čistih pobjeda nad Turcima, recimo 1532. kada su Piperi i Kuči satrli vojsku skadarskog sandžak-bega, sredinom 1603. Crnogorci su u boju na Lješkopolju ubili 80 Turaka. U martu 1688. Kuči su sami teško porazili vojsku skadarskog Sulejman-paše ubivši 1500 Turaka, što se ponovilo i u i maju te godine – kada su Turci imali još veće gubitke. (7*)

Ipak, i pored svega toga mi vidimo kako knez Dolgorukov govori da je čak 1769. godine zatekao Staru Crnu Goru da plaća harač, te da svih pet crnogorskih nahija daje Turcima po 15. ljudi u taoce.

Osim toga, jasno je harač bio tako veliki da ga nisu mogle namiriti čak ni pljačka po Hercegovini. Ako tome svemu dodamo da su Turci za taoce tražili 50 dukata ili na razmjenu za hrišćanske djevojke, koje su turčene i odvođene u hareme, tada se može ocijeniti kakav je sistem Otomanske imperije vladao na dotičnim prostorima „slobodne podlovćenska Crne Gore“.

Kakva je sistem bio u Brdima koja su, poslije tri vijeka ropstva, konačno oslobođena od Turaka – poslije velikih pobjeda nad vojskom Mahmud-paše Bušatlije na Martinićima i Krusima 1796. godine, ili u Podgorici i Nikšiću, koji su bili pod turskom okupacijom više od četiri vijeka, i od turskog ropstva oslobođeni 1876-78. godine, vidjeli smo iz poslanice Sv. Petra Cetinjskoga Bjelopavlićima.

Dakako, gora je situacija „kršenja ljudskih prava“, što bi Europejci rekli, bila u slučaju gušenja ustanaka, nego u grozno mirnodopsko vrijeme.

Kao primjer možemo uzeti 1714. godinu, kada je na Crnu Goru napao Numan-paša Ćuprilić, i gdje hronike iz tog vremena svjedoče da su turske snage tada sve popalile, a potom „krstarile po crnogorskim brdima i hvatale nejač, koja je potom odvođena u ropstvo“.

Vladika Danilo je izbjegao u Rusiju, a po povratku u Crnu Goru 1716. g. pisao ruskom kancelaru Golofkinu o stanju koje je zatekao: „Sve je razoreno, rastjerano i maču predano, u ropstvo odvedeno: a neki mali ostatak u goru je ostao i spasio se“.

Koje su se sve grozote tada dešavale, možemo samo pretpostaviti. Međutim, neosporna činjenica je da se docnije, poslije sličnih turskih napada, čak dešavalo da su porodice ubijale djecu koja se rode devet mjeseci poslije turske najezde i razure pojedinih plemena.

I uopše, na Balkanu – „Turski hroničar iz 15. vijeka kaže: „Kad se borba završavala islamskom pobjedom, prije no što bi počelo robljenje i pljačkanje, mnogi su nevjernik i nevjernica, mladić i djevojka, i djeca, iz straha da ih Turčin ne bi uzeo (silovao) ispuštali dušu skačući svojevoljno u provaliju.“ (8*)

Kao ekstremni primjer masovnog suicida možemo navesti slučaj iz 1813. godine – „Poslije poraza Prvog srpskog ustanka oko 50 žena je, spazivši izvidnicu turskog askera, našlo svojevoljno izabranu smrt u talasima Save. Očevici kažu da su se držale za ruke i pjevale.“ (8*)

Poslije svega, postavlja se pitanje – a gdje, u svemu ovome, Cimeša nalazi prostor da pravi vulgarnu rasnu teoriju, i ismijava žrtve Otomanskog okupatora? Da li shvata da se, takvim postavkama, indirektno iživljava i nad samim sobom, providno pokušavajući naškoditi – „tamo nekome“?

Promašena rasna teorija odiše duhom nacizma

I tako, na kraju prezentiranja svoje rasne teorije, Cimeša je izvodi sledeći zaključak:

„Rađano na nasilju da bi i samo postalo žrtva nasilja, srpsko etičko iskustvo koje se zove interes, sušta je suprotnost realnog i metafizičkog, tradicionalnog crnogorskog etičkog kodeksa – čojstva i njegovog dostojanstva, uzvišenosti pravde i pravice, filantropije i istine.“

Sve su prilike da je tezom kako – Crnogorcima u etičkom kodeksu nije ugrađen interes, već „uzvišenost pravde i pravice, filantropije i istine“, Cimeša automatski ispisao iz Crnogoraca kompletnu današnju crnogorsku vlast, jer je njoj lični interes na prvom mjestu.

Sadašnju crnogorsku vlast koja je, vođena samo ličnim interesom, neviđenom pljačkom sopstvene države dovela narod na granicu golog opstanka i napravila stampedo od 140.000 građana, koji su iz egzistencijalnih razloga pobjegli iz Crne Gore za poslednjih 25. godina.

Cimeša je, ovakvom postavkom, iz Crnogoraca istjerao i sebe i svoje okruženje u vidu dvorskih crnogorskih intelektualaca, plaćeničkih desperadosa vlasti – koji sistem ekonomskig rušenja Crne Gore podržavaju takođe iz ličnih interesa.

Shvatajući da grozna situacija u Crnoj Gori ruši sve teze koje je postavio u svojoj bizarnoj rasnoj teoriji, Cimeša je pokušao da potvrdu svojih stavova nađe u prošlosti. Kako vidimo, ni u tome nije imao uspjeha, jer je neznalica.

Na kraju nam ostaje da zaključimo da – nema tog vremena, niti primjera, koji idejnu gadost mogu pretvoriti u smislene teze bilo kakve teorije, pa čak i one koja odiše duhom nacizma.

Reference:

(1) (Borislav Cimeša, Neki običaji kod Srba – Antinomije etosa i interesa, portal Crnogorska pitanja, portal Bosna- onlajn)
(2
) (Šerbo Rastoder: Teško se Njegošem mladi mogu podučavati boljem i humanijem svijetu, Portal Analitika, 11. 01. 2017.)
(3) Petar Prvi Petrović Njegoš, “Poslanice”, izdavač Svetigora, Cetinje, 2006. )
(4
) (Matija Mažuranić, Pogled u Bosnu (ili kratak put u onu krajinu, učinjen 1839- 40 po jednom domorodcu), 1842. godine, Zagreb, Tiskom i troškom kr. pr. ilir. narodne tiskarne Dra. Ljudevita Gaja)
(5) (Petar Drugi Petrović Njegoš, Izabrana pisma [hronološki pregled], portal Projekat Rastko- Cetinje, Ali-Paši Rizvanbegoviću, 15. oktobra 1845.)
(6
) (Dnevnik ruskog kneza Dolgorukova- 1769. godine, “Montenegrina”- digitalna biblioteka crnogorske kulture, Faksimal iz časopisa „Godišnjica Nikole Čupića“ 1889. godine.
(7) (dr Gligor Stanojević: Crna Gora od pada Crnojevića do vladike Danila Petrovića, “Montenegrina”- digitalna biblioteka crnogorske kulture)
(8
) (Ljubiša Moračanin „Vodanje konja“ pod cenzurom! Turska silovanja po Crnoj Gori i Srbiji!, portal Magazin Sedmica, 22. jun 2017.)

Podjelite tekst putem:

24 thoughts on “Rasna teorija, s one strane uma: Imago animi sermo est

  1. Cg etika po Petru Prvom:U atmosferi neprestanih krvnih osveta mirio je zavađena plemena, ali je jednom prilikom preporučio Katunjanima, kao manje zlo nego ono što su napravili, da je bolje da su odsjekli 10-20 glava [28] .

    „Ja znam da su oni dosta zla i bezakonija učinili i da je svaki Katunjanin na njih ijedak i srdit bio, ali i to znam ja, a znate i vi, da bi bolje za njih bilo da ste im 10 oli 20 glavah posjekli, nego li što su poharani opaljeni ostali, jer da nijesu kuće i ostalo izgubili, mogla bi se opet ostala čeljad nekako okopirkati i održat živa, ma su i u to oni krivi, no nijesu svikolici jednako skrivili ni za to, ni za ostalo… za sve zlo, koje su Doljani vama učinili… i da mogi Brđani slobodno pasavat k vama i vi k Brđanima.”

    Cetinjani su mu zbog kulturne zaostalosti (pljačke, ubistva…) kao i danas Mitropoliji crnogorsko-primorskoj [29] , zadavali velike probleme, pa je razmišljao i o napuštanju Cetinja [30] :

    „Ja sam odavno vidio da ovdje živjeti ne mogu i evo dođe vrijeme da se od sile Cetinjske pod starost bježim iz Cetinja. Jučer udariše Bajice na čeljad donjekrajsku pred manastir, koja nosahu žito u mlin, skočiše moji ljudi i ne dadoše da žito uzmu. Tu su puške natezali da ove naše pobiju. Iza toga se zađe boj među Bajicama i Donjokrajcima za cijeli dan, neki Donjokrajci u Vlašku Crkvu, a Bajice okolo crkve i na svaku stranu oko Donjega kraja. Čeljad koja bjehu u mlin pošla ne smiju se doma vratit, zakumila naše momke da ih provedu do kućah… a kad došli mimo crkve na velju livadu, sretnu ih Bajice i ubiju u njihove ruke jednu đevojku Špadijerovu, koja je panula mrtva na njihove noge i haljine okrvavila. Kažu mi da su i šiljež i koze crkovne uzeli, koje smo predali na zimnicu u Donji Kraj. Sad pomislite je li moguće ovo trpjeti. Da među Turcima živim, ne bih toliki zulum trpio, koliko trpim od Crnogoracah. Zato vi pišem neka znate, vi i ostali Katunjani, da ovo ni pod koji način podnositi ne mogu, nego hoću bježat, no bez vašega i ostalijeh Katunjana znanja nijesam ktio bješati u Riječku oli Crmničku nahiju ili na drugu stranu, da ne rečete jere sam krijući pobjegao… Na Cetinje 21.11.1823.VLADIKA PETAR.”

  2. A koliko tek traju dani don branka? Ja mislim preko mjesec. Tog,tog antihrista. I niko ni se ni bre.
    A sto se tice teksta, ne bi da se ponavljam.
    Nadam se da ima toga jos. I dobro bi bilo da ima jos neko ko se bavi ovakvim rabotama, sa ovakvom ozbiljnoscu kao vojin.

  3. Naučni skup, povodom sedam decenija od smrti Drljevića, organizovao je Crnogorski kulturni forum u kolašinskom Centru za kulturu, a govorili su Šerbo Rastoder, Novak Adžić, Marijan Miljić, Borislav Cimeša, Sreten Zeković i Zoran Rakočević.
    Pogledah samo uvod ,video niukom slučaju,ali dobro da se na te gadove obrati pažnja,da imamo više ovakvih ljudi nebi se dosta drugih stvari dešavalo.Eto tako opština Kotor daje 200 000 evra za nekakve dane Branka Zbutege,koji sem mržnje u sebi nije imao ništa drugoga ,ali se društvo nacionalnih Crnogoraca(jer to su i Hrvati iu stvari Srbi koji su promijenili vjeru ) bacaju se uzalud pare poreskih obeznika,dok na drugoj strani hiljadu nerrijesenih problema.ali za don Branka mora bit,za takve suludne manifestacije daju naš novac ,pitam se zašto?

  4. Poštovana gospodo, Đerkoviću i Đukiću,

    nema sumnje da je tekst Cimeše gadluk i morbidnost, ali on zaslužuje kritički osvrt iz par važnih razloga. Naime, taj tekst Cimeše je odraz teške bolesti autora, ali i 657 osoba koje su taj tekst preuzele i postovale na Fejsbuku s portala Crnogorska pitanja. Koliko je s tih FB profila, taj autistički tekst, koji odiše duhom nacizma, prenesen dalje- može se pretpostaviti.
    Koliko sam primjetio, taj Cimešin tekst je bio omiljen za postovanje na portalima nacista raznih boja i masnoća u regionu, u susjednim državama, da im ne spominjem predznake i slično.
    Dalje, taj tekst je jedna od osnova za komentare raznih psihopata na Fejsbuku, a mogao bih čak i navesti imena i prezimena tih nacističkih kapitalaca koji su taj kvarni duh prezentovali u svojim ogavnim komentarima. Par puta sam se upustio u polemiku s njima, i poslije prvih mojih intervencija suštinskog karaktera, oni su bježali od dalje rasprave. Dakle, Cimešin tekst je time odmah pokazao slabost u sučeljavanjima, jer se pokazalo da je idiotima on osnova za monolog, a u dijalogu je dobr samo da pobjegnu glavnom bez obzira.
    Pored toga, taj bolesni tekst Cimeše je lajt motiv patološke Fejsbuk grupe „Pokret za istragu posrbica“ koja je gašena više puta, pa opet obnavljana. Ako želite vidjeti ko su članovi te grupe, koje su nacionalnosti i vjeroispovijesti, te kako im je ime i prezime, dovoljno je da uđete na taj FB zid, te pogledate ko lajkuje njihove gadluke, pa ćete imati presjek tih ličnosti i mnogo čega će vam biti jasnije.
    Cimeša je, ili zbog sopstvene psihopatologije, ili na nečiji nagovor, napisao ovaj tekst čiji je cilj bio da se društvene mreže i forumi pretvore u kanalizaciju, u kojoj će njegovi misaoni produkti metabolizma plivati kao bizarne mudrosti.
    Uspio je u jednom, da raspali najniže strasti kod nedostojnih provincijalaca raspuklog mozga, da svaki bolesnik koji koristi bizarne misli Cimeše umisli da je nadrasa, da je izviše normalnog, čestitog i inteligentnog čovjeka drugih naroda.
    To su osnovni razlozi zbog čega je ovaj tekst morao da se napiše.
    Osim njih, moram istaći i još jedan. Naime, dotični Cimeša je čest gost na TV, možete vidjeti na Jutjubu. Dalje, vidio sam da učestvuje na raznim simpozijumima, šalje svoje „naučne radove“ i slično. A u normalnoj društvenoj zajednici, takvim bolesnim likovima bi bila zatvorena sva vrata u javnosti i ozbiljnim krugovima, pa bi naučne radove mogao izlagati osobama slične psihička strukture u kafani, recimo, kao maksimum.
    Cimešin tekst, na koji sam se osvrnuo, u ozbiljnoj državi bi bio povod i za krivično gonjenje zbog raspirivanja nacionalne i vjerske mržnje. Ne samo da se to nije desilo, već „intelekstualni krugovi“, u kojima se kreće Cimeša, nisu našli za shodno da osude njegov tekst i ponašanje, glumatajući, pri tome, „građanske intelektualce“.
    Koji su to krugovi, možete lako naći preko pretraživača, a ja ću vam sada postovati samo jedan link.
    Srdačan pozdrav, hvala za lijepe riječi.
    Link: http://www.rtcg.me/vijesti/drustvo/98765/drljevic-bio-posvecen-opstanku-cg.html

  5. Divim se Vojinu kako ima snage da čita gadluke ličkog Srbina, a sada Dukljanina Cimeše!

  6. Kao i uvjek gos.V.Grubač fantastičan.
    Najviše me fascinira njegova rješenost da ove nacističke nakaze razotkriva,njegovo strpljenje da čita morbidne tekstove za koje ja,priznajem, ne bih imao živaca.
    Ali,hvala Bogu imamo našeg Vojina koji ih rastura u paramparčad,a ako ćemo pošteno,Vojin je svetlosne godine ispred svih montenegrinskih kvazi-istoričara (čitaj silovatelja istorije) i kao takvom mu se zahvaljujem na istrajnost i odbrani istine!

  7. Cimese nose prezime po selu Cimesa u Bosanskoj krajini, a vecina ih zivi na Kordunu. Boro je iskompleksiran lik.

  8. Ovo što bulazni mentalno teško oboljeli Cimeša jedino može da se svidi nesrećnicima kao što su Masja i Zoran! Inače, Cimeše su Srbi iz Like, što dokazuje da je konvertit uvijek ekstremniji od osobe koja autentično pripada tom etnosu!

  9. Ovaj velikosrbin vojin grubac nema pojma o crnogorskoj istoriji ali piše kako mu to narede iz df.

    1. Evo velikodukljanine pošto ti imaš „pojma“ navedi kontra-argumente pa pobij što je g.Grubač napisao.Dukljanska posla,prdologija i ništa drugo.
      Svaka čast g.Grubač !Samo nastavite da razgrćete dukljanske lažovine !

  10. Od grudve se napravila lavina. To je prvo krenulo kao podmetnuta zafrkancija da su jedino Srbi iz CG hrabri i buntovni a svi ostali Srbi kukavice koje su trpele jaram.
    Istina je da su svi Srbi ludački buntovni. Na zapadu su držali krajnu, koja se opet prostirala do Pančeva i Vršca gde su Lale prve digle ustanak poubijale i proterale Turke preko Dunava i prihvatile direktno austrijsku vojnu vlast mimo Mađarske. O bunama, ustancima i ratovima nas iz Stare Srbije ne bih da govorim, jer smo usled njih morali u dve velike seobe koje su dobrim delom završile i na prostorima CG.

  11. Vośa đe si care , jesi li dodio u otadžbinu ovo ljeto , što se rabota u bratsku Rusiju ?
    Viđu napisao si dugačak tekst , nijesam imao volje da ga čitam , a i znam što si pisao i bez čitanja , srbovanje i srbovanje .
    Mora se dokazati da je luping što ga napravi , od samovoljnog izjašnjavanja u JNA vojnu knjižicu kao nacionalnog crnogorca , do veljeg srbina na Dubrovačkom ratištu , jedan prirodan proces jelte ?
    Mada svi mi znamo da to nije baš tako moj Vośa .

    1. E masja živ li si!!?? Ja mislio da si digao ruke od Srpskih portala kad ono…Ne reče mi bolan masja koja ti je slava krsna.A ako nemaš slavu ne zahvali mi se na čestitci za Bajram.

    2. Nego, podrzavas li ti Masjo ovoga nacistu Cimesu ili ne? Da je Cimesa vrijeda Muslimane skaka bi ka jarac.

      1. Đes’ zatarac , što ima na Jabuku , vijori li se barjak crnogorski sa jedne bande a srpski sa druge , vele da je to granica , griješim li za ime Božje ?
        Jova , ko je individua Cimeša , prvi put čujem ?
        On me ne interesuje nego Vośa crnogorac iz 1985 , pa velji serbin iz 1991 !
        Što se to desilo da se Vośa posrbio ?

        1. Jesi li se nasladio masja čitajući ovaj tekst.Vidiš li bolan ne bio šta su tvoji muhamedanski preci radili od nas hrišćana i Srba u CG.Sad se kriješ iza lažnog crnogorstva i kukaš o Srebreničkim lažima i ,,ćetnicima,,.I pored svega zla što ste nam nanijelištitili smo vas ali ste svakom okupatoru bili SLUGE.

          1. Zatarac , a ko bi čitao ovoliki tekst bezveze , to nam Vośa pravda svoj prelazak od crnogorca u vojnu knjižicu JNA 1985 , do veljeg srbina na Dubrovačkom ratištu , a sve u stilu oj sirotno srpstvo ugašeno .
            A što bi ti volio da sam ja musliman majko aveta , niko sretniji od tebe nebi bio !
            Ali nijesam zatarac no pravoslavni crnogorac .
            A to što ste vi masni bradatićetnici palili i žarili po Bosni ubijajući nejač svako kršteno čeljade će osuditi .

          2. Masja, a sto Crnogorac pises malim pocetnim slovom- crnogorac, a Bosna velikim?

          3. Ne čitaš moj masja jer ti istina ne odgovara.Takođe nijednom nijesi osudio stravične zločine alijinih hordi po BiH.Preteče tvojih isilovaca su sjekli Srpske glave po Ozrenu 1995.A sad se cijeli svijet zgražava kad to rade i njima.Kažeš da si pravoslavni Crnogorac a kad te pitam za krsnu slavu koju svaki pravoslavni hrišćanin ima u CG ćutiš.Mimikrija moj masja…

  12. Cimesa je splacina, poznata i priznata. Vojine, zar ovakvim ooskurnim likovimavtreba posvecivati ovoliko vremena? Izuzetno cad vas cijenim ali ovoliki tekst o ovakvom insanu!?

    1. Izgleda Maso da su i tebe tako prodali kao što je Vukotić radio,e neka važno da si ti Crnogorac pa iako prodati?

  13. Nije bezveze ona stara: Cime, cime, otkud vama ime?
    Ovaj tzv naučnik i publicista nije u stanju da objasni ni svoje porijeklo a kamoli da govori i presuđuje o istorijskim okolnostima u Crnoj Gori.
    U novije vrijeme je inače postalo jako moderno da o našoj istoriji zbore oni koji nemaju nikakve veze s njom. Finansijski svakako jeste korisno.

  14. Recimo, u svom dnevniku knez Dogorukov piše o Crnoj Gori sledeće: „Serdar katunske nahije Vukotić, jedan od tih poznatih pljačkaša po Crnoj Gori, imajući već jednu ženu, oženi se i svojom snahom poslije smrti sina mu, i djeca od obadvije žene smatraju se po crnogorskom zakonu kao zakonita. Ovaj je serdar prisvojio sebi pravo da nasilno otima kćeri od roditelja i da ih prodaje Turcima u hareme i već je bilo takva četiri slučaja“. (6*, 12. septembar 1769.)

    Mere da bidne ali ne mora da znači,što o ovme misli Nole naš Adžić?

    Otomansko carstvo bilo je jedno od najvećih koje je svet ikada video, a mi smo imali tu nesreću – ili sreću, zavisi iz kog ugla gledate – da budemo njegov deo bezmalo 350 godina, uz nekoliko manjih prekida. O ovoj golemoj imperiji – koja se tokom svog vrhunca protezala od Alžira na zapadu i Beča na severu pa sve do Adenskog zaliva na jugu i Persijskog zaliva na istoku – mnogo toga je rečeno, mnogo je ispričano, mnogo toga se zna.

    Postoji, međutim, jedna interesantna crta ovog sultanata i kalifata o kojoj se zna tek ponešto, sa kojom su upoznati samo malobrojni akademici, a koja je našoj javnosti posve strana.

    Homoseksualnost je bila široko rasprostranjena, posebno u prestonomStambolu. Tačnije, pederastija: seks između starijeg muškarca i golobradog momka ili dečaka.

    Središte ovih i ovakvih zbivanja u osmanskoj državi bili su hamami, odnosno ono što se kod najčešće naziva turskim kupatilom, u kojima su radili telaci, mladi momci ili dečaci koji su pomagali odraslima u kupanju.

    I ne samo u kupanju. U tamošnjim arhivama možete naći knjigu “Beleške o telacima” u kojima se spominju oni najčuveniji prestonički, sa sve ocenama njihove lepote, opisima umešnosti u “servisiranju” mušterija, cena njihovih usluga, koliko puta mogu da dovedu klijenta do orgazma, i tako dalje.

    Mnogi pesnici pisali su pesme o svojoj ljubavi prema mladićima, o tome koliko su lepi, a poneki su se i žalili kada bi njihovim ljubavnicima počela da raste brada.

    Derviši, sufijski mistici, takođe su kontemplirali o “golobradima”, što je bila posebna praksa duhovne realizacije. Konzervativni islamski teolozi su ovo naravno osuđivali, pošto su neki derviši išli toliko daleko da su tvrdili da su videli Boga ljubeći se sa dečakom-robom. Čini se da je međutim veći problem bila tvrdnja da se božanstvo može otkriti čoveku ljubavlju bolje nego religijskom praksom, nego što im je bio problem to što su iskorišćavali decu. Pojedini zapadni sholastičari tvrde da je ova praksa opstala u islamu sve donedavno.

    Pederastija nije bila zabranjena zakonom, u suštini, pa su se čak i sultani upuštali u ovakve afere. Jedno od poznatijih govorkanja se ticalo Mehmeda II Osvajača; jednom je Grku odrubio glavu jer ovaj nije hteo da mu pokloni svog 14-godišnjeg sina, a pričalo se tada po evropskim dvorima i da je bio zaljubljen u Radoslava, brata Vlada Cepeša po kome je nastala legenda o Drakuli. Postojala je ipalata u Bursi u kojoj su živeli samo dečaci-robovi koji su opsluživali vladare i naslednike bega Osmana, ali tokom pohoda i janičare koji nisu smeli da se žene (iako ih je puno kršilo ovu zabranu; toliko da je zabrana na kraju ukinuta).

    Još jedan oblik homoseksualnosti i pederastije manifestovao se u obožavanju kočeka, golobradih momaka ne-muslimanskog porekla koji su se bavili plesom, koji su smatrani lepima i zgodnima tamošnjim Turcima, i koji su se oblačili i šminkali kao žene. Karijera im se završavala čim bi brada počela da im raste. Do tada, međutim, ako su bili dobri i umešni a njihov ples seksualno provokativan, imali su status zvezda i bili mnogo traženiji od žena.

    Osmanlije nisu žalile para za njihove seksualne usluge, a ovi su se podavali onima koji bi ponudili najviše. Tokom plesa gledaoci bi divljali, lomili čaše, vikali i tukli se međusobno a ponekad i ubijali, ne bi li stekli naklonost kočeka. Zbog nasilja koje je ih je pratilo, sultan Abdulmedžid I ih je zabranio sredinom 19. veka.

    Znamo za puno čuvenik kočeka, a među njima i ljudi sa ovih prostora. Bujuk Afet je recimo bio hrvatskog porekla, Benli Ali je bio grčki Ciganin, Afet Kaspar je bio Jermenin, i tako dalje. Najčuveniji među njima, na primer izvesni Ismail, bio je bukiran i mesecima unapred po veoma visokoj ceni.

    Naravno, turski istorijski izvori mahom sve negiraju. Što je i razumljivo.

  15. gospodin cimeša ne poznaje geografiju jer da je poznaje znao bi da nisu samo srbi (u srbiji i crnoj gori) potpali pod otomansku vlast već i kopti u egiptu, jevreji, armenci, grci, bugari, makedonci, mađari, španci itd. itd. zapravo gospodin cimeša svojim pisanjem i naslađivanjem otomanskim zločinima (a otomani na balkanu i evropi su pored turaka bili i ostali muslimani poput albanaca i bošnjaka) samo pokazuje da je psihički nestabilna ličnost

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *