IN4S

IN4S portal

Srpska liga: Zaustaviti progon i diskriminaciju Srba u Crnoj Gori!

Srpski narod je već dugi niz godina neravnopravan u CG, uprkos tome što se u preambuli crnogorskog Ustava konstatuje da je CG država ravnopravnih građana, Srba, Muslimana, Albanaca i Crnogoraca

Srpska liga upozorava da trenutno ne postoji ugroženiji narod u Evropi od Srba u Crnoj Gori (CG) koji su, u poslednje dve decenije, izloženi brutalnim pritiscima i ucenama crnogorskog režima, čiji je cilj da menja kompletnu istoriju i ulogu Srba u stvaranju crnogorske države, progoni Srpsku pravoslavnu crkvu, srpski jezik i ćirilicu, a iz udžbenika za osnovnu školu izbacuje velikane srpske i svetske književnosti – izjavio je Aleksandar Đurđev, predsednik Srpske lige (SL), povodom odluke Narodnog muzeja CG da se iz dela koja obuhvataju, prikupljanje, stručnu obradu i prezentaciju muzejskih predmeta o dinastijama koje su vladale Crnom Gorom, Brdima i Bokom, izbrišu Nemanjići, uprkos istorijskoj činjenici da su vladali Zetom skoro dva veka i da je rodonačelnik dinastije Stefan Nemanja rođen pokraj današnje Podgorice.

Đurđev podseća da su Srbi stvarali Crnu Goru i da su svi njeni vladari bili pripadnici srpskog naroda, da su sva najznačajnija dela u CG napisana na srpskom jeziku i da se u Zemljopisu Kraljevine CG iz 1911. godine ističe da u CG žive Srbi, što očigledno smeta sadašnjoj antisrpskoj vlasti u Podgorici koja želi da promeni istoriju, tradiciju, kulturu, veru, izbriše srpski identitet i stvori jednu potpuno novu naciju.

Srpski narod je već dugi niz godina neravnopravan u CG, uprkos tome što se u preambuli crnogorskog Ustava konstatuje da je CG država ravnopravnih građana, Srba, Muslimana, Albanaca i Crnogoraca – ističe Aleksandar Đurđev i dodaje da se Srbi čak i ne tretiraju kao konstitutivni narod već kao nacionalna manjina, iako, prema poslednjem popisu iz 2011. godine, čine trećinu stanovništva u ovoj zemlji, a većina građana se izjašnjava da govori srpskim jezikom koji je, da ova podmukla antisrpska histerija bude potpuna, po tom istom Ustavu, svrstan u kategoriju drugog reda, zajedno sa albanskim koga govori manje od pet odsto stanovništva.

Još jedan primer diskriminacije Srba u CG jeste procenat zaposlenih u državnoj upravi, u kojoj radi samo pet odsto pripadnika srpskog naroda, dok je Crnogoraca čak 82 odsto, iako ih u celoj državi ima manje od 45 procenata – kaže Đurđev i pojašnjava da Srbi ne mogu biti izabrani ni na javne funkcije niti mogu biti sudije, tužioci, direktori javnih ustanova, policajci, konzuli, ambasadori, pa čak ni direktori osnovnih škola.

Podjelite tekst putem:

4 thoughts on “Srpska liga: Zaustaviti progon i diskriminaciju Srba u Crnoj Gori!

  1. Prijatelju, ti nisi losh, zao covek. Ti si glup covek. U CG imash diktatora, koji se da bi opstao na vlasti menjao od komuniste, Sekretara CK KP CG, do Velikog Srbina-Nacionaliste, Bombardera Dubrovnika, do shvercera cigareta, separatiste i konacno do NATO integrisanog, Tacijevog i Haraindajovog saborca. Upravo on je bio taj, koji je u tom transformacijskom, kameleonskom procesu – IZMISLIO MONTENEGRO NACIJU, MONTENEGRO JEZIK, MONTENEGRO CRKVU. On i danas proganja, zlostavlja utamnicava svoje Srbe, koje sad prezire, da bi okupio revansiste Hrvate, Boshnjake i Albance u CG. Ti si slep do ociju, kad to ne vidis, vec tvrdis da Srbe u CG zlostavljaju njihovi lideri. Koliko si glup, ti ne znas, da to kako se zrtva oseca – to nije do tebe, vec je do zrtve.

  2. Srbi u Crnoj Gori jesu ugrozeni (i jesu najugrozenija etnicka grupa u Evropi), ali od svojih „lider(cic)a“, koji ih konstantno pomamljuju, drze u stanju hronicne histerije. Situaciju dodatno pogorsava cinjenica da im iz „matice“ pomazu nista manje kvalifikovani strucnjaci za ljudska prava, uranijum, ekonomiju, medjunarodne odnose, tajna drustva, klimatske promjene… Zapravo, problem Srba u Crnoj Gori mogao bi se opisati naslovom filma „Kako sam sistematski unistavan od strane idiota“.

  3. Ali zato kvislinški Vučićev režim prima jednog od najogavnijih režimskih likova u CG Brajovića, sram ga i stid bilo!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *