IN4S

IN4S portal

160 godina „Zastava oružja“

1 min read

srb-zastava

Kragujevačka fabrika „Zastava oružje“ ove godine proslavlja 160 godina od svog osnivanja.

Proizvodnja prvog topa u Kragujevcu smatra se početkom industrijalizacije ne samo Srbije, već i Balkana.

Međutim, za grad na Lepenici vezuje se još mnogo toga prvog, od pozorišta, novina, do apoteke i igara na sreću, ali pre svega najznačajnijih državnih institucija, zbog čega se smatra zavičajem moderne Srbije.

Od peći u kojoj je izliven materijal za prvi top, preko njegove makete, pa do mašina na kojima se nekada proizvodilo i popravljalo oružje i istorije razvoja radničkog pokreta. U muzeju „Stara livnica“ sve još miriše na tešku industriju. Otkako je pre pet godina skinuta fabrička kapija, muzej je svakodnevno otvoren za posetioce.

„Ovde u muzeju „Stara livnica“ prvenstveno mogu da vide tehnički i tehnološki razvoj fabrike „Zastava oružje“, nekadašnje topolivnice koja je potekla 1853. godine. To je u stvari začetak prve industrije u Srbiji, možda i prve na Balkanu“, kaže Marija Milošević, kustoškinja muzeja „Stara livnica“

Nedaleko odavde, u zgradi čaurnice zasijala je prva industrijska sijalica. Iako ni na njegovom dvoru te 1884. nije bilo osveteljenja, kralj Milan Obrenović odobrio je uvoz dinamo-električnog postrojenja iz Nemačke.

„Rat sa Bugarskom je tražio povećanje proizvodnje i rad u tri smene i zato su naredne 1885. godine sve radionice Vojno-tehničkog zavoda su dobile svoje osvetljenje“, kaže kustoškinja.

I dok je veći deo industrijskog nasleđa pod katancem, najstarije pozorište u Srbiji vredno radi. Međutim, Knjaževsko-srpski teatar ni danas nema status ustanove kulture od nacionalnog značaja.

„Nikada zvanično obrazloženje nismo dobili, ali nadam se da će se to promeniti naredne godine jer mi pripremamo opet dokumentaciju za apliciranje“, kaže Vojo Lučić, direktor Knjaževsko-srpskog teatra.

Uz podsećanje da su u Kragujevcu osnovane najznačajnije institucije moderne Srbije, među kojima je i prvi sud, direktorka Gradske turističke organizacije Snežana Milisavljević kaže da je ovaj grad, pored toga što je bio prestonica od 1818. do 1841, bio i ratna prestonica u Prvom svetskom ratu.

„Tada je regent Aleksandar Karađorđević boravio u Kragujevcu, a ratna vojna vrhovna komanda na čelu sa Radomirom Putnikom bila je smeštena u zgradi kragujevačkog suda. Upravo ti je komponovan i „Marš na Drinu“. Iz tog razloga mi pripremamo turističke programe za narednu godinu kada će biti obeleženo 100 godina od Prvog svetskog rata“, rekla nam je Snežana Milisavljević, direktorka GTO Kragujevac.

Sve veći broj turista zainteresovan je za kulturno-istorijsko nasleđe Kragujevca, kažu u GTO. Ipak, jedina destinacija za školske ekskurzije i dalje je Spomen park Šumarice, a kada će u program ući i značajni lokaliteti Srbije 19. veka, kažu, zavisi od Ministarstva prosvete

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *