IN4S

IN4S portal

6. jun 1999 – I pored pregovora NATO nastavlja bombardovanje KiM

1 min read

civilni ciljevi na meti NATO bombi

Pregovori jugoslovenske delegacije i predstavnika NATO nastavljeni su u bazi NATO-a u Kumanovu.

Jugoslovensku delegaciju je predvodio zamenik načelnika Vrhovne komande Vojske Jugoslavije general-pukovnik Svetozar Marjanović, koji dan ranije nije učestvovao u prvim pregovorima u mestu Blace na jugoslovensko-makedonskoj granici. U trinaestočlanoj delegaciji bilo je deset predstavnika VJ. General-pukovnik Obrad Stevanović predstavljao je MUP Srbije, a savezno Ministarstvo inostranih poslova zastupao je pomoćnik Nebojša Vujović.

Britanski general Džekson, koji predvodi delegaciju NATO u pregovorima ne odustaje od predloženog – da se sporazum potpiše sa NATO bez Saveta bezbednosti UN, da se snage VJ povuku sa Kosova i Metohije za sedam dana i da zona bezbednosti oko administrativne linije bude 25 kilometara.

Sastanak ministara inostranih poslova zemalja Grupe 8, koji je trebalo da bude održan 6. juna, na kome je trebalo da se usaglasi tekst rezolucije UN , odložen je za nedelju dana.

NATO je saopštio da postoje prvi znaci priprema povlačenja Vojske Jugoslavije sa Kosova i Metohije, kao i smanjivanje vojnih aktivnosti na severu i centralnom delu Pokrajine.

Portparol NATO, Džejmi Šej, na konfrenciji za novinare u sedištu Alijanse u Briselu, izneo je podatke da je jedan voz sa opremom i vojnim osobljem krenuo iz Uroševca, na jugu KiM, prema severu Pokrajine, i prošao kroz Lipljan prema Kosovu Polju.

Nemački ministar odbrane Rudolf Šarping ocenio je da će najmanje tri godine biti potrebno da međunarodne mirovne snage ostanu na Kosovu i Metohiji.

I pored pregovora koji bi trebalo da dovedu do prekida agresije, NATO nastavlja bombardovanje, uglavnom ciljeva na Kosovu i Metohiji, skoro istim intenzitetom kao i prethodnih dana. Prvi napad je počeo već 15 minuta posle ponoći.

Bombardovani su položaji jugoslovenske vojske u blizini Uroševca. Oko 00:30 započeo je žestok napad na sela Batlava, Radujevac i Dumoš. Na sela je ispaljeno 27 razornih projektila. Dvadeset minuta kasnije na meti su položaji vojske u okolini Peći.

Oko 3:30 započeo je opšti napad šiptarskih terorista na vrbničkom i gorožupskom pravcu pomognut žestokim bombardovanjem NATO avijacije i artiljerije iz Albanije. Paštrik napada oko 5.000 terorista.

U isto vreme oko 6.000 pripadnika OVK napada pripadnike 125. motorizovane brigade na Košarama. Posle nekoliko sati borbi šiptarski teroristi nisu uspeli ni na jednom pravcu da pređu graničnu liniju.

U jutarnjim satima, sa 13 projektila, NATO avijacija dejstvuje po položajima vojske u selima Vranić i Ratkovac, nedaleko od Đakovice. Četrnaest navođenih raketa bačeno je na objekat Rezina, 13 na položaje policije kod Suve Reke. Sa deset projektila gađano je Mušutište. Oko 11:30 bombardovani su Dečani. Napad je ponovljen pola sata kasnije. Četrnaest projektila palo je u blizini brane Radonjićkog jezera.

Oko 14 časova sa šest projektila gađana je Autobuska stanica u Klini. Na meti je opet kasarna u Uroševcu. Bombardovani su i položaji vojske u okolini Prizrena.

Oko 17 časova gađani su položaji vojske u okolini Peći i u mestu Donja Budriga, kasarna u Kosovu Polju.

Oko 19 sati ponovljeni su napadi iz vazduha na položaje u mestu Donja Budriga i Đakovici. Sat kasnije na meti su položaji nedaleko od Gnjilana.

U 21:40 počinje novi udar na Paštriku. U isto vreme NATO dejstvuje i na okolinu Dečana i Peći. Pola sata kasnije raketirana je fabrika „Bizmut“ u Prizrenu. Ponovo su gađani položaji naših jedinica na Paštriku, okolini Dečana.

Dva projektila gađala su TV repetitor u selu Borovac kod Bujanovca. Bombardovano je i selo Markovići kod Kuršumlije.

Izvor: RTS

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *