ИН4С

ИН4С портал

60 година од Лајкиног пута без повратка (ВИДЕО)

1 min read
Месец дана по лансирању у орбиту првог вештачког сателита, Совјетски Савез је 3. новембра 1957. у свемир послао други Спутњик, овог пута са посадом.

Месец дана по лансирању у орбиту првог вештачког сателита, Совјетски Савез је 3. новембра 1957. у свемир послао други Спутњик, овог пута са посадом.

Први земљанин у свемиру била је Лајка, московски пас луталица.

Угинула је неколико сати по лансирању.

За тадашњег совјетског лидера Никиту Хрушчова циљ је био показати надмоћ СССР у односу на САД пар дана пре прославе 40 година Октобарске револуције.

„Девет кругова око Земље су Лајку учинили првим космонаутом планете, жртвованим у име успеха будућих свемирских мисија“, рекла је за Франс прес Адилија Котовскаја, биолог и део екипе научника који су тренирали псе за одлазак у орбиту.

Котовскаја (90), данас начелница лабораторије при московском Институту за медицинско-биолошке проблеме, поносна је на свој допринос.

Према њеним речима, пси су били слати на суборбиталне висине на по пар минута „да би се установило да ли је могуће живети у бестежинском стању“.

„Након тога је било неопходно послати једног у свемир“, каже научница.

Да би се навикли на лет у малој капсули под притиском, пси су били стављани у све мање и мање кавезе, пролазили симулације убрзања ракете, излагани звуцима унутрашњости свемирског брода и храњени „свемирском храном“ у форми гела.

Лајка је, као и други пси „кандидати“, покупљена с московских улица.

Котовскаја каже да су бирали женке и луталице које су морале бити фотогеничне. Имена су добијале према својим особинама.

Лајка је изабрана измедју пет или шест кандидата због сналажљивости, мирне природе и помало испитивачког погледа.

„Знали смо да ће она угинути током лета, у то време није било начина да је вратимо. Отишла сам да је посетим, замолила је да нам опрости и плакала сам док сам је последњи пут мазила“, прича Котовскаја. Дан касније, Лајка је кренула на пут без повратка.

Она наводи да лансирање са казахстанског космодрома „није наговештавало ништа лоше“. Лајкин срчани ритам се значајно убрзао током полетања, али се у наредна три сата вратио у нормалу.

Ипак, после деветог круга око Земље, температура у капсули је почела да расте и прешла 40 степени због недостатка прикладне заштите од соларне радијације.

Иако је било очекивано да остане жива осам до десет дана, Лајка је угинула од врућине и дехидратације после само неколико сати.

Совјетски радио је упркос томе наставио да извештава о „добром здрављу“ Лајке, која је постала планетарна хероина.

Према званичној верзији које се Москва дуго држава, Лајка је угинула од отрова стављеног у храну да не би изгорела приликом поновног уласка капсуле у атмосферу.

Сам Спутњик се распао у атмосфери 14. априла 1958, изнад Антила. Лајка је тада већ месецима била мртва.

Свемирско путовање Белке и Стрелке, првих паса који су се вратили из свемира 19. августа 1960, отворило је пут Јурију Гагарину који је 12. априла 1961. постао први човек у свемиру.

Извор: бета

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy