72 godine od racije u Čurugu
U Čurugu će danas biti obeležena 72. godišnjica racije, zloglasne akcije mađarske vojske i žandarmerije na području južne Bačke u Drugom svetskom ratu.
Tada je za nepun mesec pobijeno i pod led Tise i Dunava bačeno više hiljada civila, najviše Srba, Jevreja i Roma.
U Muzeju žrtava racije u Čurugu, otvorenom prošle godine, parastos žrtvama služiće čuruški sveštenici a potom će vence položiti predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor, pokrajinski sekretar za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova Miroslav Vasin i predsednik Memorijalnog društva „Racija 1942“ Milan Radomir.
Kako je najavljeno u programu obeležavanja 72. godišnjice Čuruške racije, potom će se prisutnima obratiti predsednik Opštine Žabalj Čedomir Božić, ambasador Mađarske u Srbiji Oskar Nikovic, predstavnici republičke i pokrajinske vlasti, predstavnik mađarske zajednice u našoj zemlji, kao i sekretar Memorijalnog društva „Racija 1942“ Jasmina Jurišin.
Biće otvorena i izložba likovnih radova Đorđa Nenadova Dripe, Danijela Kračunovića i Branislava Vujkova, posvećena Raciji.
Memorijalno društvo „Racija 1942“ podseća da je „racija“ naziv za nezapamćene zločine Hortijeve vojske i žandarmerije u Šajkaškoj oblasti, koja je počela u Čurugu 4. januara 1942. godine i u kojoj je u tom mestu za samo desetak dana zverski ubijeno najmanje 86 dece starosti do 15 godina.
Slični zločini nastavljeni su u Žablju, Đurđevu i drugim mestima u južnoj Bačkoj a ta akcija je okončana krajem januara u Novom Sadu i Bečeju.
Prema podacima mađarskih vojnih krugova, do kojih je došao poslanik Stranke malih posednika u ondašnjem Parlamentu Mađarske Endre Bajči Žilinski, januarska genocidna racija 1942. godine odnela je najmanje 12.763 žrtve.
Memorijalno društvo „Racija 1942“ je tokom pet godinarada došlo do dokumenata i svedočanstava koja potvrđuju tačnost tvrdnji Žilinskog, čestitog i hrabrog čoveka koji je izgubio život braneći dostojanstvo i prava žrtava racije u južnoj Bačkoj.
„Naše aktivnosti se nikad nisu obeležavale težnjom da raspirujemo mržnju i revanšizam, nego da u prvom redu ukažemo na pogubnost fašističke ideologije, na štetnost šovinizma i suludog revanšizma, kao i na potrebu mirnog i skladnog međusobnog života svih ljudi u našoj zajednici“, ističu u tom Memorijalnom društvu.