Sankcije štede do 40% kućnog budžeta stanovnika Moskve
1 min readVodeći ruski politički magazin “Agrumenti i fakti“, napravio je prethodnog vikenda u jednom popularnom moskovskom supermarketu, uporednu analizu cijena ruskih i proizvoda iz zemalja van režima sankcija, sa proizvodima iz zemalja EU.
Ukupna razlika između dvije potrošačka korpe, po kvalitetu i karakteristikama adekvatnih proizvoda, iznosila je čitavih 40%. Najveća razlika u cijeni registrovana je u kategoriji voća i povrća, zatim kod mesa i mliječnih proizvoda, dok razlika u cijeni najmanja bila kod svježe ribe.
Proizvodi van režima sankcija – iz zemalja pod sankcijama:
- Jabuke/kg: (Rusija) – 29 rub.
(Poljska) – 88,95 rub
- Paprike/kg: (Rusija) – 47,95 rub.
(Holandija) – 96,95 rub.
Mlijeko/l: (Rusija) – 52 rub.
(Finska) – 68 rub.
- Parmezan/kg: (Argentina) –488,95 rub.
(Litvanija) – 579,75 rub.
- Svinjski file/kg: (Rusija) – 320 rub.
(Španija) – 1000 rub.
- Pastrmka/kg: (Rusija) – 308,47 rub
(Norveška) – 354 rub.
- File tune/kg: (Kina) – 1219 rub.
(V.Britanija) – 1239 rub.
- Semga(slana riba): (Rusija) – 108,9 rub
(Norveška) – 138,55 rub.
Ukupno: 2547,27rub. – 3566,77rub.
Uprkos tome što se usljed pada ponude i smanjenja konkurencije, očekuje rast cijena domaćih proizvoda, oni će sasvim sigurno ostati daleko ispod nivoa cijene njihovih supstituta proizvedenih u zemljama EU. Međutim kroz sprečavanje odliva deviza, povećanje domaće poljoprivredne proizvodnje, te optimalnije korišćenje domaćih resursa ukupni pozitivni efekti daleko će prevazići eventualnu štetu u ruskoj ekonomiji.
Osim za rusku, zabrana uvoza poljoprivrednih proizvoda iz neformalnih kolonija SAD, zasigurno će imati pozitivne efekte, pored ruske i na ekonomije prijateljskih zemalja, zato što rusko podneblje ne pogoduje uzgoju određenih poljoprivrednih kultura. Nažalost kratkovida politika ovdašnjeg režima sa liste prijateljskih država izopštila je Crnu Goru, pokazujući prezir i nipodaštavanje prema od Rusije velikodušno ponuđenom sporazumu – koji je crnogorskim proizvodima na ruskom tržštu obezbjeđivao status domaćih.
Time je upropašćena možda poslednja šansa da se, usljed potpunog otvaranja domaćeg tržišta nelojalnoj konkurenciji subvencionasanih proizvoda iz EU , oživi praktično ugašena crnogorska poljoprivreda.