Адвокат Митар Шушић: Ђукановић мора дати мандат Лекићу, а Скупштина се може распустити само ако мандатар за 90 дана не формира Владу!

Митар Сушић
Пише: Адвокат Митар Шушић
Парламентарна већина није везана роком од 30 дана у којем би морала да „увјери“ предсједника Црне Горе да постоји већина за избор Владе. Тај рок нити се односи на Скупштину, нити је преклузиван, већ се ради о инструктивном року који обавезује само предсједника да првог мандатара након конституисања скупштине (аналогно: пада претходне Владе) предложи Скупштини у року од 30 дана.
Ако пропусти да у том року предложи мандатара, не наступа никаква последица у смислу губитка права, чак – обавезе, да се то уради након протока тог рока, кад се стекну политички услови. Свакако, таквим пропустом (који се већ десио), Предсједник би, сходно властитом тумачењу Устава и досадашњој пракси – прекршио Устав, али политичке странке и даље би наставиле да траже погодну личност којој би повјериле састављање Владе.
Замислимо ситуацију да предложени мандатар не добије подршку посланика за формирање Владе, односно да Скупштина не изгласа предложени састав кабинета. Да ли би тада систем стао? Не, већ би се у оквиру уставног рока од 90 дана покушало доћи до новог мандатара, који би предложио свој састав Владе. Тек ако у року од 90 дана Скупштина не би изабрала Владу, иста би била распуштена и ишло би се на пријевремене изборе.
На то индиректно упућује и одредба чл. 92 ст.1 Устава којом је прописано да ће се Скупштина распустити ако не изабере Владу у року од 90 дана од дана када предсједник Црне Горе ПРВИ ПУТ предложи мандатара. Дакле, уставописац је предвидио и јасно указао на могућност да први предложени мандатар не успије да састави Владу или не добије подршку Скупштине, услед чега би се јавила потреба да предсједник Црне Горе поново предлаже мандатара, што би свакако било ван оног рока од 30 дана од конституисања Скупштине.
Дакле, примијењено на нашу тренутну ситуацију – ако је предсједнику било спорно што није добио чврста увјеравања да предложени мандатар има већину у парламенту, јер није добио потписе 41 посланика, након формализације тог предлога од стране скупштинке већине, предсједник има уставну обавезу да предложи мандатара. Инструктивни рок од 30 дана је његов рок, рок који Устав одређује њему, а не парламенту и прекорачењем тог рока, може постојати само евентуална повреда Устава од стране предсједника, а никако губитак права парламента да конституише Владу.
С обзиром да немамо комплетиран и функционалан Уставни суд, који би у догледно вријеме дао своју оцјену оваквог поступка предсједника, оставља се простор да, зарад очувања елементарног демократског поретка, Влада у техничком мандату и парламентарна већина, легитимно и сврсисходно нађу начин да превазиђу ситуацију.
Извор: Борба

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

