IN4S

IN4S portal

ADVOKATI OD DANAS U ŠTRAJKU: Prijeti li pravosudnom sistemu Crne Gore kolaps?

Advokat Andrej Raspopović koji je predstavnik advokata koji su pokrenuli zahtjev za štrajkom i član pregovaračkog tima Advokatske komore u razgovoru za portal IN4S pojasnio je zašto su advokati tražili da budu izuzeti iz Zakon o fiskalizaciji

Štrajk

Advokatska komora Crne Gore donijela je odluku da od  danas, 24. maja obustavi pružanje pravne pomoći advokata na cijeloj teritoriji Crne Gore.

Oni će štrajkovati sve do ispunjena zahtjeva kojim se traži da se izmijeni Zakon o fiskalizaciji i da se ova djelatnost izuzme iz njegove primjene. Na ovaj postupak Advokatska komora je bila prinuđena zbog neuspjelih pregovora koji su vođeni sa Vladom, a zbog čega bi se advokati našli u izuzetno otežanom položaju prilikom obavljanja djelatnosti i bili jedini predstavnici ove profesije u regionu koji podliježu fiskalizaciji.

Kako je objašnjeno, na ovaj način advokatura brani dostojanstvo, samostalnost i nezavisnost na kojima se temelji postojanje te profesije.

Ova odluka je donijeta na vanrednoj skupštini Advokatske komore.

Advokat Raspopović: Upozoravali smo ministarstvo da će doći do štrajka

Advokat Andrej Raspopović koji je predstavnik advokata koji su pokrenuli zahtjev za štrajkom i član pregovaračkog tima Advokatske komore u razgovoru za portal IN4S pojasnio je zašto su advokati tražili da budu izuzeti iz Zakon o fiskalizaciji.

„Zakonom o fiskalizaciji u prometu roba i usluga predviđa se da je obaveznik fiskalizacije svako fizičko ili pravno lice koje je obaveznik poreza na dohodak odnosno poreza na dobit. Ovako široko postavljena norma predstavlja osnov sporenja između Ministarstva finansija, Uprave prihoda i Carina i Advokatske komore Crne Gore. Naime, čl. 21 Ustava Crne Gore, predviđeno je da „Pravnu pomoć pruža advokatura, kao nezavisna i samostalna profesija i druge službe“, a što pored Ustava ima utemeljenje i u drugim Zakonima, kao što je Zakon o advokaturi, Zakon o klasifikaciji djelatnosti, Statutu Advokatske komore i drugi međunarodnim aktima. Dakle, Advokatura ne pruža usluge već pruža Pravnu pomoć fizičkim i pravnim licima“, kaže Raspopović.

Andrej Raspopović

Stoga, je, ističe on, stav Advokata u Crnoj Gori da se oni ne mogu svrstati pod normu koju propisuje niži pravni akt od Ustava, a u koliziji je sa ostalim zakonima koji uređuju Advokaturu.

„Da bi bili do kraja jasni, ukazujemo da je Zakonikom o krivičnom postupku predviđeno da se okrivljeni može braniti sam ili uz stručnu pomoć branioca. Dakle, stručnu pomoć, a ne tražiti uslugu. Primjenom Zakonom o fiskalizaciji u prometu roba i usluga na advokate, derogirali bi se Ustav, Zakon o advokaturi, Zakon o klasifikaciji djelatnosti, Zakonik o krivičnom postupku Crne Gore, što advokati ne mogu da dozvole“, kaže naš sagovornik.

Raspopović ističe da su advokati u razgovorima sa Ministarstvom finansija i Upravom prihoda dali pravnu argumentaciju zbog čega Zakon o fiskalizaciji u prometu roba i usluga nije primjenljiv na advokaturu. Na žalost, kako razgovori nijesu doveli do zajedničkog rješenja advokati, odnosno Advokatska komora Crne Gore, bila je prinuđena na ovakav potez, odnosno štrajk.

„U toku razgovora upozoravali smo da bi do ovoga moglo doći i predočili koje bi to posljedice moglo imati za pravosuđe u Crnoj Gori, međutim nijesmo naišli na razumjevanje sa druge strane. Advokati u Crnoj Gori obezbijediće minimum procesa rada, što znači da svi građani koji zbog propuštanja roka budu u potrebi za pravnom pomoći istu će moći da dobiju kao što su to činili i do sad“, pojasnio je Raspopović.

Dodaje da smatra Ministarstvo finansija nema rigidan stav, već da je osnovni problem u nerazumjevanju načina na koji funkcioniše advokatura u Crnoj Gori.

„Naime, uvođenjem fiskalizacije u advokatsku djelatnost onemogućilo bi se pružanje pravne pomoći velikom broju fizičkih i pravnih lica. Posmatrajući to kroz sistem, smanjila bi se potreba za brojem advokata, time bi značajno opao broj predmeta u sudovima, smanjila bi se potreba za određenim brojem sudija jer ne bi mogli da ispune normu, a takođe time bi osim advokata, sudija, bili pogođeni i javni izvršitelji, što bi sve vodilo degradaciji pravnog sistema u Crnoj Gori kakvog danas poznajemo“, pojašnjava naš sagovornik.

Naglašava da jako važno istaći da Zakon o fiskalizaciji u pravnom prometu roba i usluga predstavlja samo jedan od sistema kontrole naplate poreza.

„Dakle, osim ovog u primjeni je predaja poreskih prijava do 15. u mjesecu za svaki prethodni mjesec, te predaja završnih računa do 30. maja tekuće godine za prethodnu godinu. Dakle, ovim postupkom advokati ne žele da izbjegnu plaćanje poreza, već žele da se nađe optimalno rješenje kako ne bi trpjeli građani, advokati, a ni pravosudni sistem u Crnoj Gori“. zaključio je Raspopović.

Ministarstvo: Ne postoje opravdani i održivi argumenti da se advokati izuzmu iz Zakona o fiskalizaciji

Država je uradila sve da se olakša primjena Zakona o elektronskoj fiskalizaciji, a uzimajući u obzir sve dosadašnje aktivnosti i da je dio advokata već prešao na novi sistem, ne postoje opravdani i održivi argumenti, niti mogućnosti, za izmjenu propisa u smislu izuzimanja ove djelatnosti iz predmetne zakonske norme, poručuju iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja.

Ministarstvo finansija i socijalnog staranja i Uprava prihoda i carina Crne Gore, kako navode u saopštenju, još jednom ističu da su sve svoje kapacitete stavili na raspolaganje advokaturi u cilju pune primjene zakonskih odredaba, posebno zbog specifičnosti primjene tehnoloških rješenja Zakona o fiskalizaciji u prometu proizvoda i usluga.

Milojko Spajić

Takođe, podsjećaju da je projektni tim za implementaciju elektronske fiskalizacije uporno i predano sarađivao sa predstavnicima mnogih djelatnosti i ostaje na raspolaganju za dalju podršku u primjeni Zakona.

Zakon o fiskalizaciji u prometu proizvoda i usluga stupio je na snagu 7. avgusta 2019. godine. Primjena je, nakon jednogodišnjeg odlaganja, počela od 1. januara 2021. godine, uz uvođenje dodatnog roka za prelazak na sistem elektronske fiskalizacije od pet mjeseci.

Pročitajte JOŠ;

MVP: Odgovornost za riječi Prkačina ne snosi hrvatski ambasador ili vlada, već on i njegova partija

 

Podjelite tekst putem:

21 thoughts on “ADVOKATI OD DANAS U ŠTRAJKU: Prijeti li pravosudnom sistemu Crne Gore kolaps?

  1. Zasto bi bili izuzeti oni koji imaju enormne prihode. Zna se da jec tarifa samo mrtvo slovo na papiru. Uzimaju na procenat. Svi advokati su extra profiteri. Angazovati ove koji hoce da rade a oni neka strajkuju do mile volje. Brzo ce oni prekinuti strajk kad vide da ne kaplje po 1000€ dnevno

    1
    1
  2. Evo nama i ADVOKATSKE MAFIJE.
    Čus „pomoć“
    Čemu onda cjenovnik ako pruzaju pomoć.
    Koliko ja znam NIKO ne trazi novac kada hoce da nekome pruzi pomoc jer ako uzme novac onda mu nije pomagao

    15
    2
  3. Znaci advokati pruzaju „pravnu pomoc“ koju masno naplacuju a nece da im se vrsi kontrola koliko zaradjuju.
    Kako ti isti advokati mogu onda bilo koga da zastupaju u sporovima koji se ticu placanja obaveza tj poreza i dazbina kada oni sami nece da da dizvole njihovu kontrolu.
    Kazniti sve one advokate koji ne dodju na zakazano rociste.
    Ne pruzaju oni nikakvu pomoc vec itekao debelo naplacuju za podnesak zalbe ne pitajuci koliko je klijent u mogucnosti da plati .
    Ako imaju cjenovnik kako to onda nije usluga .

    14
    2
  4. Da Bog da štrajkovali godinu dana , da osjete kako je obicnom narodu .Sram ih bilo , neka plate drzavi ,duguju 5 ,5 miliona za poreze i doprinose . Niko im nije kriv sto su zamislili da zive kao lordovi.

    22
    1
  5. U suštini, tražili smo gledajmo. Što se mene tiče, nikada nisam imao ni iluzija gdje će nas #StopRevanšizmu dovesti.

  6. A đe ste bili advokati evo godinu dana kada se mjerama nekakvog NKT ili IJZ zabranjivao rad,uništavala egzistencija ,zabranjivalo okupljanje,sahrane,ispovijedanje vjere i mnogo još toga što nam USTAV kao najviši pravni akt garantuje.Naravno -ćutali ste.
    Znači od vas i sadašnjih navodnih heroja (a zna se na koga mislim) veće bagre nema.

    19
    1
  7. I u Sloveniji je bilo problema sa advokatima kad je uvedena fiskalizacija. Ipak, država ih je stisnila i moraju izdavat račune i plaćat porez.

    21
    2
  8. advokati su složni i verovatno će im proći…

    pravo je pitanje zašto Vlada ništa ne radi na relaksaciji i poboljšanju uslova za rad i uvećanje privrede, kao i uništenju kriminala, sive ekonomije, monopolista, lustraciji isl čime će višestruko uvećati budžet, a ne ceđenju suve drenovine

    zimus vlasnik srednje firme redovno uzima od države pomoć za plate radnicima, a u renoviranje stana daje 500.000 e ?!?!

    13
    3
    1. Zato sto su mnogo hrabri. Lakse je ovako izokola malo fiskalizacija, malo gorivo, malo ulje, brasno, secer, pa ce biti i pdv.

      1
      1
  9. Advokati najgora sorta“ljudi“!Usluge papreno naplacuju mimo tarifa!Fiskaluzacija za sve! Strajk nalozio Begovic radi zastite svojih milijardi „zaradenih“ braneci
    Marovice i ostalu dps-lopove!

    26
    3
  10. Pomoć,sprdaaš li se druže…Za pola sata pomoći naplaćujete minimum 150e..Pogledajte cijenovnik advokata …

    24
    4
  11. Da li je moguće da su crvene cipelice na aparatima? Begoviću, pozdravi Maroviće. Ničija ne gori do zore. Isuviše si jadan.

    26
    2
  12. Koliko se ja razumem nije pomoc vec usluga. Ako je pomoc onda je besplatna, a advokati ni usta ne otvaraju za dzabe

    32
    3
  13. Ima onih koji hoće da rade. Angažovati advokate sa strane, svakako su im usluge jeftinije. Nikako ne popustiti pred korumpiranim, gladnim Begovićem!

    30
    4

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *