Аџић у Скопљу: Заједничким снагама до боље заштите граница

Фото: МУП
Савремени тренутак пред нас поставља велике изазове и данас, када велики број људи напушта своје домове у потрази за безбједношћу, више него икад је важно да земље и институције заједно раде како би миграције биле безбједније и уређеније“, поручио је министар унутрашњих послова Филип Аџић на конференцији „Одрживо управљање миграцијама на Западном Балкану која је одржана у Скопљу.
Он је нагласио да Црна Гора подржава миграционе политике које су засноване на људским правима и транспарентности и посвећена је снажном партнерству са цивилним сектором, регионалним и међународним организацијама. У том смислу, изразио је задовољство због усвајања Декларације која има за циљ одрживо управљање миграцијама на Западном Балкану.
МУП Црне Горе, како је казао, има кључну улогу у омогућавању дјелотворног приступа међународној заштити, проактивним препознавањем лица којима је та заштита потребна, упућивањем у одговарајуће поступке, а превасходно успостављањем система адекватне заштите и интеграције ових лица у црногорско друштво.
Подсјетио је да Црна Гора има хуманитарну традицију пружања уточишта жртвама прогањања као посљедице ратова, те да и сада показује да зна да управља добро организованим процесом припрема који су подржале и међународне хуманитарне организације.
Говорећи о илегалним миграцијама, казао је да ово питање намеће више изазова, како оне који се односе на пријем и заштиту миграната тако и изазове на плану борбе против организованих група које врше кријумчарење угрожених категорија.
– Наш фокус је на континуираном јачању борбе против кријумчарских мрежа, као и унапређење механизама у циљу спречавања трговине људима, са посебним фокусом на лица из Украјине, поручио је министар Аџић.
Једнако тако, како је додао, важно је с пуном посвећеношћу радити на спречавању и праћењу ширења дезинформација у региону, улагати у сајбер безбједност и заштиту критичне инфраструктуре.
Као изазов се намеће потреба да се даље ради на рјешавању питања повратка илегалних миграната.
– Јачање механизама за сарадњу са земљама поријекла тих миграната допринијело би скраћивању процеса утврђивања идентитета и повећало могућности за њихов успјешнији повратак, поручио је министар.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

