Afera „Možura“: Posao od 90 miliona dali firmi vrijednoj jedan dolar
1 min readMisteriozna ofšor kompanija sa Sejšelskih ostrva „Cifidex Ltd” krajem 2015. godine postala je vlasnik projekta „Možura”, vrijednog skoro 90 miliona, uprkos tome što je imala akcijski kapital od samo jedan američki dolar. Radi se o kompaniji koja je pod istragom Evropske policijske službe Europol i policijskih organa države Malte u okviru istrage ubistva poznate malteške istraživačke novinarke Dafne Karuane Galicije. Novinarski tim otkrio je ranije da je kompanija „Cifidex Ltd” bila vlasnik firme „Mozura Wind Park”, koja realizuje projekat gradnje vjetroelektrana, u periodu od 9. decembra 2015. godine do 26. februara 2016. godine.
Dokumentacija do koje smo došli tokom istraživanja pokazuje da je „Cifidex Ltd” osnovana 13. juna 2013. godine. Zvanično, kao njen direktor evidentirana je firma „GSA Services Ltd”, koja je na tu funkciju imenovana 30. septembra 2014. godine. Ista kompanija vodila se i kao akcionar firme „Cifidex Ltd” čiji se akcijski kaputal sastojao od svega jedne akcije vrijedne jedan dolar. To piše u izvještaju registracionog agenta „Dale International Trust Company”.
Interesantno je da je kompanija „GSA Services Ltd” osnovana 29. avgusta 2014. godine, svega mjesec prije nego što je postala vlasnik firme „Cifidex Ltd”, koja je starija od nje nešto više od godinu. Dostupna dokumenta ne pokazuju prvog vlasnika „Cifidex Ltd”, koji je praktično sakriven dolaskom firme „GSA Services Ltd”, čiji je osnivač izvjesni Alun Glyn Griffiths sa 100 običnih akcija vrijednih jedan dolar. Takođe u kupoprodajnom ugovoru između Cifideksa, Španaca i Čelebića dodat je i aneks čiji član 9 govori da će koncesija biti prenijeta sa Cifideksa na Enemaltu što indicira da se radilo na maskiranju određenih visokoprofilnih azerbejdžanskih investitora bliskih crnogorskoj i tadašnjoj malteškoj vlasti.
Vlada Crne Gore je godinama skrivala od javnosti da je misteriozna ofšor kompanija sa Sejšelskih ostrva „Cifidex Ltd” na nekoliko mjeseci preuzela kontroverzni međunarodni projekat izgradnje vjetroelektrana na brdu Možura na Crnogorskom primorju.
Ista firma je maltene čitave 2015. godine (od februara do decembra) vodila pregovore, potpisala ugovor o prodaji i mijenjala ga nekoliko puta sa španskom kompanijom „Fersa Energias Renovables” i podgoričkim preduzećem „Čelebić“ – biznismena Tomislava Čelebića, prijatelja i poslovnog saradnika aktuelnog predsjednika države Mila Đukanovića, oko stoprocentnog preuzimanja akcija VE Možura i koncesionih prava, dok su u javnosti samo davane izjave kako Vlada Crne Gore pregovara direktno s malteškom vladom i tamošnjom državnom kompanijom Enemalta. Na čelu tadašnje vlade je bio Džozef Muskat, koji je kasnije podnio ostavku usled međunarodnog i domaćeg pritiska zbog velikog broja skandala uključujući i pokušaj opstrukcije istrage oko ubistva Dafne Karuane Galicije.
Istraga novinarskog tima pokazala je ranije da je Đukanovićev prijatelj Čelebić 10. februara 2015. godine čak 22 puta skuplje od realne tržišne vrijednosti firmi „Cifidex Ltd” prodao jedan odsto kapitala kompanije „Mozura Wind Park” za ukupno 650.000 eura. Samo dva dana kasnije kompanija „Cifidex Ltd” od španske kompanije „Fersa Energias Renovables” kupila je 99 odsto kapitala iste firme za 2,9 miliona eura, što znači da je udio od jedan odsto u tom kontroverznom projektu tada vrijedio oko 29 hiljada eura. Enemalta je postala jedini vlasnik kompanije „Mozura Wind Park” 29. decembra 2015. godine, nakon što joj je kompanija „Cifidex Ltd” prodala udio od 100 odsto kapitala za ukupno 3,5 miliona eura. Ipak, zvanično je Enemalta preuzela projekat Možura, prema podacima Centralnog registra privrednih subjekata (CRPS) tek 26. februara 2016. godine.
Interesantno je da je, po tvrdnjama Rojtersa, „Cifidex Ltd” za isplatu „Ferse” i Čelebića dobio tri miliona eura od „17 Black” kompanije iz Dubaija čiji je vlasnik Jorgen Fenek, uhapšeni glavni osumnjičeni za ubistvo novinarke Dafne Karuane Galicije. Nakon što je transakcija obavljena „Cifidex Ltd” je vratio tri miliona kontroverznoj firmi „17 Black” i još 4,6 miliona takozvanog „akcijskog profita”.
Novinarski tim pokušao je od Markovića i Sekulićeve da dobije odgovor po kom osnovu i uz čije garancije je Vlada dozvolila misterioznoj firmi, registrovanoj 13. juna 2013. godine na Sejšelima, da preuzme koncesiju za vjetroelektranu od dotadašnjeg konzorcijuma „Fersa & Čelebić“. Međutim, ni do zaključenja ovog novinskog broja odgovor nije stigao.
Neformalno je od nekoliko izvora iz Vlade ranije rečeno da su tek nedavno prvi put čuli za „Cifidex Ltd“ pošto je britanska agencija Rojters objavila tekst o poslovima iste firme s Enemaltom i „17 Black“ iz Dubaija. Ostaje da se vidi da li je „Cifidex Ltd“ iskorišćena da se sakriju određeni novčani tokovi u tom poslu, koji je od samog starta povezivan s visokom korupcijom.
Subvencije daju 12 godina
Država Crna Gora se ugovorom obavezala da kompaniji „Mozura Wind Park” da subvencije od 115,2 miliona eura u periodu od 12 godina. Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) praktično je primorana da otkupljuje struju sa Vjetroelektrane Možura po cijeni oko tri puta većoj od tržišne. Enemalta je nedavno priznala da je platila trostruko veću cijenu firmi „Cifidex Ltd“ (10.3 miliona eura) od one koju je prijavila u Crnoj Gori (3,5 miliona eura), kada je kupovala 100 odsto udjela kompanije „Mozura Wind Park“. Time je postalo jasno da su na Malti i u Crnoj Gori knjiženi različiti iznosi, odnosno da se knjigovodstvo u tim državama kad je u pitanju projekat „Možura“ ne poklapa.
Abazovic i Medojevic su samo „naceli“ ovu aferu i to najvise onaj dio koji se tice Malte i njene drzavne kompanije.A ako ih interesuje velicina ove pljacke po crnogorski narod neka se obrate kolegama(mozda SNP-u) da im objasne sustinu ove price i kolika ce biti steta.Tek ce onda shvatiti o kolikim se ciframa radi.Preko milijardu je u pitanju.A KRNOVO???
Koji lopovluk, misim strasno.
Nemojte aman, može Katnić da poludi dok raščlani ovu kriminalnu šemu. Evo se muče godinama dok prevedu sa engleskog papire iz afere Telekom, a ne sad ovo. Imate li vi duše, zbog vjetrenjača crnogorska poljoprivreda će doći u opasnost, luk će mu istrunut u zemlji neće stići da ga izvadi.
Serviae i Srbi da stanu u red za otkup el energije od CG kao i za korišćenje pomorskog kabla.
U red AV, AV i navuči masku preko nosa…
Kakva Srbija, izvozićemo u Njemačku a Zeta će igrati u Ligi šampiona.