IN4S

IN4S portal

Afera „Možura“ tapka u mjestu: Dokazi o visokoj korupciji skriveni u Crnoj Gori

1 min read

Kada će afera Možura dobiti epilog, foto: Saša Matić

Iako je javnost Crne Gore zainteresovala afera „Možura“, koja je predmet istrage i Europola, i policije na Malti, ali i istražnih oragana u Crnoj Gori, već mjesecima, kao da je ta afera „zanijemila“, odnosno, kao da je izgubila na intezitetu, iako je najavljivana kao „Poslednji ekser u sanduk diktature Mila Đukanovića“.

Postoje možda i opravdani razlozi, u vidu da je šira javnost zapljusnuta „skaj aplikacijom“, koja se odnosi na šverc duvana, droge, ubistva, ipak, ova afera koja je u ljeto pred izbore 2020. godine, najavljivana kao apsolutno razotkrivanje bivšeg režima Mila Đukanovića, mora ugledati svijetlo dana!

Iako je GP URA, aferu Možura postavila skoro u centar svoje kampanje, ipak za evo četiri godine, od kad se promjenila vlast u Crnoj Gori, a pored najava, nema ni Anketnog skupštinskog odbora, dakle, malo se šta uradilo na razotrivanju afere „Možura“, i ubistva grčke novinarke Dafne Galicije.

Da li je sada konačno vrijeme da se ta afera rasvijetli i da li bi ovo trebalo da bude jedan od prioriteta za Specijalno državno tužilaštvo, i za novu Vladu Crne Gore?

Misteriozna ofšor kompanija sa Sejšelskih ostrva „Cifidex Ltd“

Naime, misteriozna ofšor kompanija sa Sejšelskih ostrva „Cifidex Ltd” krajem 2015. godine postala je vlasnik projekta „Možura”, vrijednog skoro 90 miliona, uprkos tome što je imala akcijski kapital od samo jedan američki dolar. Radi se o kompaniji koja je pod istragom Evropske policijske službe Europol i policijskih organa države Malte u okviru istrage ubistva poznate malteške istraživačke novinarke Dafne Karuane Galicije. Novinarski tim otkrio je ranije da je kompanija „Cifidex Ltd” bila vlasnik firme „Mozura Wind Park”, koja realizuje projekat gradnje vjetroelektrana, u periodu od 9. decembra 2015. godine do 26. februara 2016. godine.

Dokumentacija do koje se došlo tokom istraživanja pokazuje da je „Cifidex Ltd” osnovana 13. juna 2013. godine. Zvanično, kao njen direktor evidentirana je firma „GSA Services Ltd”, koja je na tu funkciju imenovana 30. septembra 2014. godine. Ista kompanija vodila se i kao akcionar firme „Cifidex Ltd” čiji se akcijski kaputal sastojao od svega jedne akcije vrijedne jedan dolar. To piše u izvještaju registracionog agenta „Dale International Trust Company”.

Interesantno je da je kompanija „GSA Services Ltd” osnovana 29. avgusta 2014. godine, svega mjesec prije nego što je postala vlasnik firme „Cifidex Ltd”, koja je starija od nje nešto više od godinu. Dostupna dokumenta ne pokazuju prvog vlasnika „Cifidex Ltd”, koji je praktično sakriven dolaskom firme „GSA Services Ltd”, čiji je osnivač izvjesni Alun Glyn Griffiths sa 100 običnih akcija vrijednih jedan dolar. Takođe u kupoprodajnom ugovoru između Cifideksa, Španaca i Čelebića dodat je i aneks čiji član 9 govori da će koncesija biti prenijeta sa Cifideksa na Enemaltu što indicira da se radilo na maskiranju određenih visokoprofilnih azerbejdžanskih investitora bliskih crnogorskoj i tadašnjoj malteškoj vlasti.

Vlada Crne Gore je godinama skrivala od javnosti da je misteriozna ofšor kompanija sa Sejšelskih ostrva „Cifidex Ltd” na nekoliko mjeseci preuzela kontroverzni međunarodni projekat izgradnje vjetroelektrana na brdu Možura na Crnogorskom primorju.

Ista firma je maltene čitave 2015. godine (od februara do decembra) vodila pregovore, potpisala ugovor o prodaji i mijenjala ga nekoliko puta sa španskom kompanijom „Fersa Energias Renovables” i podgoričkim preduzećem „Čelebić“ – biznismena Tomislava Čelebića, prijatelja i poslovnog saradnika aktuelnog predsjednika države Mila Đukanovića, oko stoprocentnog preuzimanja akcija VE Možura i koncesionih prava, dok su u javnosti samo davane izjave kako Vlada Crne Gore pregovara direktno s malteškom vladom i tamošnjom državnom kompanijom Enemalta. Na čelu tadašnje vlade je bio Džozef Muskat, koji je kasnije podnio ostavku usled međunarodnog i domaćeg pritiska zbog velikog broja skandala uključujući i pokušaj opstrukcije istrage oko ubistva Dafne Karuane Galicije.

Istraga novinarskog tima pokazala je ranije da je Đukanovićev prijatelj Čelebić 10. februara 2015. godine čak 22 puta skuplje od realne tržišne vrijednosti firmi „Cifidex Ltd” prodao jedan odsto kapitala kompanije „Mozura Wind Park” za ukupno 650.000 evra. Samo dva dana kasnije kompanija „Cifidex Ltd” od španske kompanije „Fersa Energias Renovables” kupila je 99 odsto kapitala iste firme za 2,9 miliona evra, što znači da je udio od jedan odsto u tom kontroverznom projektu tada vrijedio oko 29 hiljada evra. Enemalta je postala jedini vlasnik kompanije „Mozura Wind Park” 29. decembra 2015. godine, nakon što joj je kompanija „Cifidex Ltd” prodala udio od 100 odsto kapitala za ukupno 3,5 miliona evra. Ipak, zvanično je Enemalta preuzela projekat Možura, prema podacima Centralnog registra privrednih subjekata (CRPS) tek 26. februara 2016. godine.

Šta se dešava sa Aferom Možura

Interesantno je da je, po tvrdnjama Rojtersa, „Cifidex Ltd” za isplatu „Ferse” i Čelebića dobio tri miliona eura od „17 Black” kompanije iz Dubaija čiji je vlasnik Jorgen Fenek, uhapšeni glavni osumnjičeni za ubistvo novinarke Dafne Karuane Galicije. Nakon što je transakcija obavljena „Cifidex Ltd” je vratio tri miliona kontroverznoj firmi „17 Black” i još 4,6 miliona takozvanog „akcijskog profita”.

Novinarski tim pokušao je od Markovića i Sekulićeve da dobije odgovor po kom osnovu i uz čije garancije je Vlada dozvolila misterioznoj firmi, registrovanoj 13. juna 2013. godine na Sejšelima, da preuzme koncesiju za vjetroelektranu od dotadašnjeg konzorcijuma „Fersa & Čelebić“. Međutim, ni do zaključenja ovog novinskog broja odgovor nije stigao.

Neformalno je od nekoliko izvora iz Vlade ranije rečeno da su tek nedavno prvi put čuli za „Cifidex Ltd“ pošto je britanska agencija Rojters objavila tekst o poslovima iste firme s Enemaltom i „17 Black“ iz Dubaija. Ostaje da se vidi da li je „Cifidex Ltd“ iskorišćena da se sakriju određeni novčani tokovi u tom poslu, koji je od samog starta povezivan s visokom korupcijom.

Subvencije daju 12 godina

Država Crna Gora se ugovorom obavezala da kompaniji „Mozura Wind Park” da subvencije od 115,2 miliona eura u periodu od 12 godina. Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) praktično je primorana da otkupljuje struju sa Vjetroelektrane Možura po cijeni oko tri puta većoj od tržišne. Enemalta je nedavno priznala da je platila trostruko veću cijenu firmi „Cifidex Ltd“ (10.3 miliona evra) od one koju je prijavila u Crnoj Gori (3,5 miliona evra), kada je kupovala 100 odsto udjela kompanije „Mozura Wind Park“. Time je postalo jasno da su na Malti i u Crnoj Gori knjiženi različiti iznosi, odnosno da se knjigovodstvo u tim državama kad je u pitanju projekat „Možura“ ne poklapa.

foto: printskrin

Sve transakcije odrađene preko Prve banke

Kompanija „Mozura Wind Park”, koja upravlja kontroverznim projektom vjetroelektrana na brdu Možura između Bara i Ulcinja, godinama posluje preko Prve banke, u kojoj je pojedinačno najveći akcionar Aco Đukanović, brat predsjednika države Mila Đukanovića, što se može zaključiti na osnovu dokumentacije koju je prikupio novinarski tim.

Od maja 2011. godine do februara 2013. godine bilo je 17 uplata, pokazuje projektna dokumentacija do koje je došao novinarski tim. Uplate su nastavljene i nakon tog datuma. Kompanija „Fersa Energias Renowables S.A.” je 19. oktobra 2015. godine uplatila 55.000 evra, a 23. oktobra iste godine još 1.270.000 evra na devizni račun firme „Mozura Wind Park”, otvoren u Prvoj banci. Nedugo nakon tih uplata i zvanično je u Centralnom registru privrednih subjekata (CRPS) promijenjen vlasnik kompanije „Mozura Wind Park” – Španci koji su imali 99 odsto udjela napustili su posao, odnosno prodali su ga misterioznoj kompaniji sa Sejšelskih ostrva „Cifidex Ltd” za 2,9 miliona evra.

Dokazi skriveni u Crnoj Gori

Sin ubijene novinarke sa Malte Dafne Karuana Galicie, koja je istraživala korupciju prilikom kupoprodaje Vjetroelektrane Možura na istoimenom brdu između Bara i Ulcinja, zatražio je od nove Vlade Crne Gore dokumente kako bi se ova afera, kojom se bavi i Europol, dodatno rasvijetlila.

“Pisali smo premijeru da zatražimo da nova Vlada deblokira prenos kritično važnih dokaza iz Crne Gore na Maltu“, rekao je Metju Karuana Galicia za Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN-CG), prije više mjeseci.

On smatra da su u Crnoj Gori važni dokazi o postojanju višemilionske korupcije u projektu koji će državu, dodatno, kroz ugovor o subvencionisanoj struji za 12 godina, koštati 115 miliona evra i koji je nakon niza transakcija sada u većinskom vlasništvu kineskog kapitala.

Foto: Tanjug/AP Photo/Str

Metjuova majka ubijena je 2017. godine, kada je u njenom automobilu eksplodirala podmetnuta bomba. Ona je istraživala slučaj sporne isplate na Malti povezane sa kompanijama Enemalta i Cifidex i preduzeća 17 Black malteškog biznismena Jorgena Feneka, optuženog da je organizovao ubistvo novinarke.
Malteška policija je na sudu saopštila da Karuana Galicia nije ubijena zbog nečega što je do tada napisala, nego zbog onoga što je još istraživala.

Od španske Ferse i crnogorske firme Čelebić u vlasništvu Tomislava Čelebića, prijatelja i poslovnog partnera aktuelnog predsjednika države Mila Đukanovića, Cifidex je pod sumnjivim okolnostima kupio akcije preduzeća Mozura Wind Park koje upravlja projektom vjetroelektrane i prodao ih malteškoj kompaniji Enemalta. U Crnoj Gori je prikazana kupoprodajna cijena od 3,5 miliona, a istragom na Malti utvrđeno je da je stvarna 11,3 miliona evra.

Istražitelji sa Malte razliku između prikazane i stvarne kupoprodajne cijene od 7,8 miliona smatraju sumom za korupciju zvaničnika na Malti i u Crnoj Gori, što je dovelo do pada ostrvske vlade.

U oktobru 2021 pokrenuta tema parlamentarne istrage o aferi „Možura”

U oktobru 2021. godine, tadašnja Potpredsjednica Skupštine Crne Gore, Branka Bošnjak sastala se sa sinom ubijene malteške novinarke Dafne Karuana Galicije, Metjuom Karuana Galicijom, oko pokretanja parlamentarne istrage o aferi „Možura” u Skupštini Crne Gore.

Galicije je izrazio žaljenje i sram što su visoki zvaničnici njegove države i sa njima povezana lica učestvovali u korupcionaškoj mreži za pranje novca u kojoj su građani Crne Gore oštećeni u milionskim iznosima. Istraživanje koje je nažalost platila životom njegova majka, vodi i do Crne Gore i nekih visokih zvaničnika poraženog režima i sagovornici su se s tim u vezi saglasili da pravda mora biti zadovoljena i da se ovaj slučaj mora rasvijetliti do kraja, ne samo radi žrtve koju je platila njegova porodica, već i radi građana Crne Gori koji imaju pravo na istinu i obeštećenje.

Kada će afera Možura ugledati svijetlo dana

Potpredsjednica Bošnjak je istakla da je rješavanje ove afere bilo i jedno od obećanja u predizbornoj kampanji vledajućih partija, te je preuzela na sebe obavezu da u što kraćem roku, podnese sa svojim kolegama zahtjev za pokretanje parlamentarne istrage i formiranje anketnog odbora po ovom pitanju. Galicije je izrazio spremnost da sva svoja saznanja stavi na raspolaganje anketnom odboru i maksimalno pomogne u rasvjetljavanju ovog slučaja. Premijer Malte Džozef Muskat morao je da podnese ostavku zbog ove afere.

Sagovornici su se saglasili da obje strane moraju biti proaktivne i da se ne smije dozvoliti da ovaj slučaj ostane nerasvijetljen do kraja i da akteri ovog korupcionaškog posla moraju biti privedeni pravdi.

IN4S, stalno podsjeća, da je razotkrivanje afere Možura trebalo da bude jedan od prioriteta „postdepeskovskih vlada“.

Afera Možura bila je tokom ljetnjih mjeseci 2002. godine, bila u žiži javnosti, jer je sin ubijene novinarke sa Malte Dafne Karuana Galicie, koja je istraživala korupciju prilikom kupoprodaje Vjetroelektrane Možura na istoimenom brdu između Bara i Ulcinja, zatražio je od nove Vlade Crne Gore dokumente kako bi se ova afera, kojom se bavi i Europol, dodatno rasvijetlila.

Afera Možura je jedna u nizu afera, koja čeka „reflektor“. Vrijeme je!

Podjelite tekst putem:

8 thoughts on “Afera „Možura“ tapka u mjestu: Dokazi o visokoj korupciji skriveni u Crnoj Gori

  1. Zaista, da nakon 4 godine od smjene DPS-a glavni kriminalci i zločinsci: Djukanović, Marković, Stanković…..
    ni „načeti“ a kamoli procesuirani i utamničeni, katastrofa.

    4
    2
  2. Od Kada OSNOVAN DPS DAL NERASVETLJAVO AFERE OPOZICIJE SEM AKO ZA UCENE …DAKLE JASNO KO JE VLAST AKO NERASVETLJENE SFERE DPSA…

    2
    2
  3. Kada je vrsen premos vlasti 2020 sve je dogovoreno.Da se promijeni a da sve ostane isto.Strani medijatori su zavrsili stvar.Uslov je bio abolicija svih iz DPSa.Jer i ovi novi su sustinski DPS.

    3
    2
  4. Još se prepričava vic kako je Ćuško Kradijator osnovao strančicu.

    12
    2
  5. Nedirajte diktatora i njegove kumove,ionako nemamo nanogice ,za njih treba da se ponovo zaduzimo,jer njima trebaju ,,rolex,,nanogice ,a nesmije ih niko ni na razgovor pozvat,nego se pismeno izjasnjava da se nebi znojio.a i nema on kad za te gluposti.ionako je on sve hlavne ljude zaposlio u sve institucije sistema ,nebrinite.

    16
    3
  6. Ni jedna afera, neće biti rasvijetljena, ni jedna velika žaba neće biti procesuirana, ukoliko na tome ne bude zapad insistirao.
    Oni, koji su služili Zapadu i ispunili sve njegove zahtjeve (od razbijanja zajedničke države Srbije i Crne Gore, preko priznanja Kosova, do ulaska u NATO), kojima je za uzvrat dato da pljačkaju, ostaće netaknuti sa pokradeni novcem i imetkom. Formalno neće biti na vlasti, ali neće dobiti ni zaslužne zatvorske kazne, a i opljačkano će im ostati, kao i bavljenje unosnim biznisima.

    26
    3
    1. Jeste,a u posranom monteprknu banke traže porijeklo novca ako je čovjek donio 10.000 evra na banku i otmu mu 200 evra provizije ako toliko podiže svojeg novca sa lopovske banke.Krupne lopove i kriminalce ništa ne pitaju da donesu 10 miliona jer lopovske banke štite lopovsko stečeno blago.
      Sprdnja od države

      22
      3

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *